Természetesen nincs kőbe vésve, hogy mindenképpen le kell cserélnünk a kedvenc illatunkat az évszakváltás miatt, de ez a változás jó alkalmat ad arra, hogy egy kicsit megújuljunk, más hangulatot varázsoljunk magunk köré az illatunkkal is.
Hagyjunk időt a döntésre!
Minden parfümre igaz, hogy ne első „szippantás” alapján válasszunk, de ha virágos illatot keresünk, akkor különösen érvényes, hogy hagyjunk időt arra, hogy a bőrünkre fújva teljesen megmutathassa magát. A parfümök illatjegyei ugyanis három rétegben bontakoznak ki.
- A fejjegyek az elsőként érezhetők, illékonyak, amelyek gyorsan elpárolognak.
- A szívjegyek a parfüm „szívét” alkotják, a fejjegyek elpárolgása után válnak érezhetővé. Ezek az illatok hosszabb ideig tartanak, a parfüm fő karakterét adják.
- Az alapjegyek pedig a legtartósabb illatok, amelyek a parfüm alapját képezik, és a legtovább maradnak a bőrön.
- A virágillatok komplexek és gazdagok, hosszabb időre van szükségük ahhoz, hogy teljes mértékben kibontakozzanak. Ezért a legtöbb virágillat a parfüm szívjegyei között található, ezek adják a parfüm fő karakterét.
Csokorba kötve
Attól függően, hogy milyen virág dominál az illatban, egész más hatású lehet. Mutatjuk a leggyakoribb meghatározó virágjegyeket, és azt is, milyen virágokkal alkotnak jó párost.
- Rózsa: Illata évszázadok óta a romantika és a női-esség szimbóluma. A hozzá társított egyéb illatjegyektől függően a rózsás parfüm lehet édes, púderes vagy akár fűszeres is.
- Jázmin: Egzotikus, érzéki, bódító aromájú virág, luxusparfümök kedvelt összetevője. Gyakran kombinálják más fehér virágokkal, például narancsvirággal, tubarózsával.
- Gyöngyvirág: Friss és tiszta illatú, a tavasz és az ártatlanság szimbóluma. A gyöngyvirágos parfümök könnyedek és légiesek.
- Orgona: Édes és púderes, nosztalgikusan romantikus. Gyakran párosítják az elegánsabb hatású violával vagy heliotróppal.
- Narancsvirág: Édes, kissé citrusos, könnyedebb, üde kompozíciókban gyakori, de jázminnal, tuba-rózsával, gardéniával nőiesebb összeállításokban is tökéletes.
- Tubarózsa: Nagyon intenzív, édes és krémes illatának köszönhetően csábító, „nehezebb”, esti alkalmakra való parfümök kedvelt összetevője.
Ez is érdekelhet: Végre az 50 év felettieknek kedvez a divat: így viseld az év színét, a mocha mousse-t
Virágok ínyenceknek
A virágos összetevők azokat is elvarázsolják, akik nem kimondottan tavaszi romantikát keresnek, hiszen más összetevőkkel is izgalmasan kombinálhatók ezek a bájos illatjegyek.
- Gyümölcsös varázslat: Ínycsiklandó, lédús gyümölcsökkel, például barackkal, málnával párosítva édesebb, citrusfélékkel keverve pedig frissebb, energikusabb hatás érhető el.
- Fás csábítás: A virágok remek harmóniát alkothatnak a dominánsabb fás jegyekkel, például szantálfával, cédrusfával vagy pacsulival – komolyabb, mélyebb, bársonyosabb hatást keltve.
- Fűszeres fantázia: Az egzotikus virágok jól illenek a bors, a fahéj vagy a kardamom illatjegyeihez, de akár vaníliával is csodásak.
- Zöldellő rét: Az ibolyalevél, a moha, a zöld tea vagy a borostyánlevél harmonikus, természetesnek ható, üde kompozíciót alkot a virágos jegyekkel.
Szirmok ölelésében
Néhány hasznos tipp, hogy a virágos parfümünk a lehető legjobban érvényesüljön rajtunk.
- A nehezebb, egzotikusabb illatokat inkább este érdemes viselni, akkor is, ha alapvetően virágosak.
- Attól még, hogy frissebb illat, nem szabad túl sokat használni a virágos parfümből sem, maximum két pulzuspontra fújjunk belőle.
- Jól hidratált bőrön tartósabb lesz a parfüm.
- Jó ötlet zsebkendőre, kendőre, illatkőre fújni egy keveset a parfümből, és a ruháink közé tenni a szekrénybe, hogy diszkréten, de tartósan illatosak legyenek.
Fotó: AdobeStock