Egészség

Mikor kell kezeltetni a bőrelváltozásokat?

Az évek múlása, ha nem is mindenkinek egyforma mértékben, de nyomot hagy a bőrén. Akad olyan, amely az élet természetes velejárója és nem igényel különösebb teendőt, ám vannak olyanok, amikkel azonnal foglalkozni kell.
Bőrelváltozás szűrővizsgálat

Iskolai tanulmányainkból mindannyian tudjuk, hogy bőrünknek három rétege van: a hám, az irha és a bőralja. A húszas éveink végétől először a hámrétegben jelentkezik a változás: fakóbbá, szárazabbá válik a bőrünk, csökken a faggyútermelődés. Egy-két évtizeddel később már az irhában csökken a kollagéntermelés, majd 60 éves kor körül teljesen le is áll, amelynek következtében petyhüdtebb, rugalmatlanabb, szürkébb lesz a bőrünk.
A fent említett látható folyamatok (petyhüdtség, fakóság, szárazság) miatt többfajta elváltozás jelenik meg a bőrön az évek múltával. „Idősebb korban kevésbé gyorsan tud regenerálódni a bőr, nehezebben gyógyulnak a sebek, apró ütésre jelentkezhetnek véraláfutások, hogy csak néhány tünetet említsek” – kezdi dr. Kaszab Csilla bőrgyógyász, kozmetológus szakorvos.

Kiváltó okok

A bőr öregedése természetes folyamat, de nem egyformán öregszik mindenkinek a bőre, több tényezőtől is függ ennek mértéke. Az egyik ilyen a genetika, amit nem tudunk befolyásolni.
„Az öröklött tulajdonságokon kívül az egyéni életmód is fontos szerepet játszik az öregedés kérdésében. A dohányzás, az elhízás, az anyagcsere-betegségek, az egészségtelen táplálkozás, a stressz mind hatással vannak a bőr immunsejtjeinek aktiválására, és ezek a tényezők gyorsítják az öregedést. Ezenkívül nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az UV-sugárzás károsítja és öregíti a bőrt” – magyarázza a szakember.

Csilla példaként a japán nőket említi, akik szinte kortalannak tűnnek. Ennek oka, hogy a japán kultúrában a fehér bőrt tartják elegánsnak, előkelőnek, ezért védekeznek a napfény ellen, ennek köszönhetően pedig egyenletes, kevésbé ráncos a japán nők bőre. A napsugárzás és a szolárium okozta károk nem egyből, hanem egy-két évtizeddel később lesznek láthatóak.

Ami nem jelent problémát

Beszéltünk tehát az okokról, amelyek befolyásolják a bőrünk állapotát. Nézzük, milyen tünetekre számíthatunk a kor előrehaladtával!

A különböző barna pigmentfoltok megjelenése például a kézen, homlokon az idősebb kor velejárója. „Nem árt azonban tudni, hogy nemcsak pigmenttöbblet jelentkezhet, hanem pigmenthiányos foltok is kialakulhatnak, elsősorban a karon, a lábon, a mellkason. Sokan ezt összekeverik a bőrgombával, ám semmi köze hozzá. A májfoltok, pigmentfoltok jóindulatúak, és nincs vele különösebb teendő, a legfontosabb, hogy hozzáértő diagnosztizálja. A barna foltokat okozhatják hormonváltozások is: ösztrogénváltozással járó folyamatok, amelyek akár gyógyszeres kezelést is igényelhetnek” – mondja Csilla.

A foltokon kívül gyakori problémát jelentenek a különböző kinövések, szemölcsök. Ezek a fibrómák, melyekkel nincs sok teendő, inkább csak esztétikailag lehet zavaró, ahogy gyarapszik a számuk.

A keratózis az elszarusodással járó bőrelváltozások gyűjtőneve, amely veszélytelen. Kopasz férfiak fején, míg a hölgyeknél a dekoltázson is megjelenhet ilyen elváltozás. Tünetei a barna színű, kerek vagy ovális, szemölcs formájában megjelenő megvastagodások, amelyek időnként hámlanak, viszketnek.

„A bőrnövedékek harmadik nagy csoportjába tartoznak, a 30 éves kor fölött igen gyakori éranyajegyek. Ezek pirostól a fekete-lilás színig több árnyalatban megjelenhetnek, időnként igen ijesztőnek tűnnek, de csak esztétikai problémát jelentenek” – mondja Csilla.

Esztétikai problémát jelentenek a véraláfutások, amelyek 50 éves kor fölött igen gyakoriak: egyrészt csökken a zsírszövet vastagsága, a bőr elvékonyodik és a véredények törékenyebbé válnak. Ezért már egy apró ütés után megjelenhetnek a véraláfutások, pláne, ha a vérrögök kialakulásának csökkentésére véralvadásgátló szereket is alkalmazunk.

Amikor már nagy a baj

Vannak olyan bőrelváltozások, amelyek viszont súlyos betegséget jeleznek. „Nem hagyhatjuk ki a felsorolásból a rosszindulatú daganatokat, amelyek egyre nagyobb számban fordulnak elő. Nem árt tudni, hogy a bőrdaganatok 99%-a újonnan jelentkezik, ritka, amikor egy gyerekkori anyajegy lesz rosszindulatú. Egyik ilyen típus a bazalioma, amely egy újonnan megjelenő pattanásszerű seb. Egy normál seb egy hónap alatt begyógyul, ha mégsem gyógyul be, azonnal forduljunk orvoshoz. A bazalioma nem ad könnyen áttétet, de sebészileg el kell távolítani. Minél hosszabb életet él valaki, annál valószínűbb, hogy az élete során legalább egy bazaliomája lesz” –  figyelmeztet a szakember.
A legveszélyesebb bőrelváltozás a melanóma, ami nagyon gyorsan ad áttétet, ezért komolyan kell venni.

„Ha új foltot veszünk észre magunkon, amely növekszik, amőbaszerű, esetleg egy régebbi anyajegyfolt színe, szerkezete megváltozik, mindenképpen keressünk fel szakembert. Minél hamarabb megkezdődik a kezelés, annál nagyobb esélyünk van a gyógyulásra” – mondja Kaszab doktornő.

Amik orvosi ellátást igényelnek

Idős, legyengült szervezetnél gyakrabban fordul elő az övsömör, az ótvar, az orbánc stb., amelyeket mindenképpen kezelni kell, de nem számítanak veszélyesnek.

Évente egyszer ellenőriztetni kell

Ötven éves kor fölött is évente egyszer menjünk el bőrgyógyászhoz szűrővizsgálatra. Ez nemcsak azért fontos, mert a szakember ellenőrzi a különböző foltokat, kinövéseket, az anyajegyek állapotát, hanem szükség esetén kezeli az elváltozásokat, sebészhez irányít minket. Arról nem beszélve, hogy jó néhány bőrelváltozás valamilyen belső szervünk betegségének a tünete: ilyen a cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, a keringési problémák stb., amit a  bőrgyógyász könnyen felismer, és időben elküldheti a pácienst a megfelelő szakrendelésre.

Fotó: adobestock