Az övsömör előfordulása az elmúlt húsz évben megduplázódott. Egy amerikai felmérés szerint az Egyesült Államokban minden harmadik embernél kialakul az élete során valamikor. Nálunk nincs erre vonatkozó adat. De tény, hogy az utóbbi időben itthon is egyre gyakoribb ez a fajta megbetegedés.
Az övsömörtől azoknak kell tartaniuk, akik előzőleg valamikor átestek a bárányhimlőn. Akár több évtizeddel korábban. Az ezt okozó varicella zoster vírus ugyanis a sokak által banálisnak gondolt gyermekbetegség után megbújik az idegdúcokban. Majd valamilyen provokáló tényező hatására (ez lehet nyáron erős napfény, vagy az immunrendszert gyengítő egyéb kór, de még a stressz is) aktivizálódik. Sokáig úgy gondolták, hogy az övsömör egyszer okozhat panaszt, és a visszafertőződés csupán a legyengült immunrendszerű embereket érinti. Ám ma már több kutatás is bebizonyította, hogy a visszaesés aránya körülbelül öt százalék. És az sem kizárt, hogy valakin háromszor is előjön a betegség.
Az övsömör jellemzően időskorban jelentkezik. Ritkán azonban gyermekeknél is előfordulhat, főleg, ha magzati korban vészelte át a betegséget. A terhesség alatt az anyánál fellépő övsömör a magzatra nem veszélyes.
Hogyan fertőz?
Ha nem estünk még át életünkben bárányhimlőn, akkor bőrkontaktus útján (pl. a kiütések, hólyagok megérintésével, közös törölköző használatával) fertőződhetünk meg a vírussal. Fontos azonban megjegyezni, hogy ilyenkor a bárányhimlő jellegzetes tünetei jelentkeznek majd nálunk.
A fertőzésveszély a hólyagok leszáradásáig marad meg, és a továbbfertőzés esélye nagymértékben csökkenthető az érintett terület lefedésével. Nagyon ritkán cseppfertőzéssel (a levegőbe került vírusok belélegzése által) is terjed az övsömör.
A fertőzés átvitelekor mindig bárányhimlő alakul ki, és csak azoknál a személyeknél, akik még nem találkoztak a vírussal. Bár ugyanaz a vírus okozza, a bárányhimlő sokkal fertőzőképesebb, mint az övsömör.
A tünetek megjelenése után 72 órával
Kezdetben fejfájás, rossz közérzet, esetleg láz is jelentkezhet, majd az adott terület érintésre kifejezetten fájdalmassá válhat. Gyakran a bőrkiütések csak később jelentkeznek, így nem ritka a téves diagnózis. Olyan erős is lehet például a mellkason jelentkező fájdalom, hogy szívinfarktusra kezdünk gyanakodni, vagy amennyiben a hasi részen érezzük a fájdalmat, bélgyulladásra, vesemedence-gyulladásra is gondolhatunk.
Ami segíti a diagnózist, hogy az övsömör kialakulásakor a bárányhimlőre jellemző hólyagos bőrkiütés nem az egész testen, csak az adott ideg ellátási területén, rendszerint csak a test fél oldalán, övszerűen jelenik meg. Kezeletlen esetekben, illetve idősebbeknél a betegséggel jelentkező fájdalom erősebben és elhúzódóan jelentkezik. A gyógyszeres kezelést az első bőrtünetek megjelenését követő 72 órán belül el kell kezdenünk.
A fájdalom hónapokig megmaradhat
Nem árt tudni, hogy a viszkető hólyagokat egyik betegség esetén sem ajánlott cinkes rázókeverékkel vagy pasztával kezelni, mert ez alatt a bőr nehezen tisztítható, és könnyen kialakulhat gennyes fertőzés. Helyette napközben fertőtlenítőszerekkel (folyadék, krém), este hűsítő krémmel enyhíthetjük a viszketést és gyorsíthatjuk a gyógyulást.
Az övsömörre jellemző ideggyulladás sokszor elviselhetetlen fájdalommal jár. A bőrtünetek 2-3 hét alatt elmúlnak, a fájdalom viszont akár hónapokig megmaradhat. Különféle fájdalomcsillapítók, gyakran ideggyógyász által felírt gyógyszerek, az adott ideg injekciós kezelése, természetgyógyászati módszerek, akupunktúra is szükséges lehet ahhoz, hogy a páciens ne szenvedjen.
Átterjedhet a szemre, a fülre is
Az övsömörnek nem túl gyakran alakul ki szövődménye. A hólyagok általában 10 napon belül nyom nélkül gyógyulnak. Előfordulhat azonban átmenetileg fokozott pigmentáció. Nagyon ritka esetben pedig maradandó hegek is kialakulhatnak a hólyagok helyén. Nem megfelelő higiénia esetén pedig a hólyagok, sebek bakteriálisan felülfertőződhetnek.
Megeshet, hogy a sebek megszűnése után sem múlik el az erős fájdalom. Ez néhány héttől akár több hónapig is eltarthat, főként idősebb (80 év feletti) korban.
Az esetek kb. 10-20 százalékában a szemre is átterjedhet a vírus. Ilyenkor krónikus szemgyulladás is kialakulhat, vagy kezelés nélkül a látásunkat is elveszthetjük. A fül érintettsége esetén a vírus halláskárosodást és szédülést okozhat.
Segíthet az oltás?
Sajnos a varicella vírus az övsömör kezelése ellenére is a szervezetünkben marad. Több ideg ellátási területén, nagy testfelületen, vagy gyakran jelentkező övsömör esetén fontos az általános vizsgálat. A legyengült immunrendszer okainak felderítése.
2019 óta a 13-16 hónapos gyerekeknél kötelező a bárányhimlő ellen oltás beadatása. Ám idősebb korban is lehet ezzel védekezni. Bizonyított, hogy az övsömör kialakulása jóval ritkább, lefolyása enyhébb az oltást kapott betegeknél. Néhány uniós tagállam javasolja a herpesz zoster elleni vakcinák alkalmazását bizonyos lakosságcsoportok számára, életkor vagy egészségi állapot alapján.
Fotó: gettyimages