Mik azok az illóolajok?
Az illóolajok a növény működésének melléktermékei, melyek a virágokban, levelekben, gyökérben, fás részekben, kéregben, ágcsúcsokban, érett és éretlen termésben, magokban szaporodnak fel. Egy növény különböző részeiből kivont olajak eltérő tulajdonságokkal bír, például a narancsfa virágjának, héjának és levelének az illóolaja teljesen különbözőek.
Együtt sokkal jobb!
Két vagy több olaj együtt, egymás kölcsönhatásában sokkal hatékonyabb, mint ha azokat csak külön-külön használnánk. Ha fájdalomcsillapításra van szükségünk, jobb, kiváló választás az orvosi levendula, a kúszó fajdbogyó, a majoránna illóolajak keveréke.
Óvatosan!
Kismértékben orvosság, nagymértékben méreg! Mivel egy csepp illóolaj hatóanyagtartalma akár 40 csésze tea hatóanyag tartalmával is megegyezhet, fontos, hogy mindig csak a javasolt mennyiséget használjuk.
Babaváróknak
Bármilyen olajat is használunk, először olvassuk el alaposan a tájékoztatóját, vagy kérjük patikus, vagy más szakértő véleményét. Erre különösen ügyeljünk akkor, ha éppen babát várunk. Ne használjunk kámfor-, eukaliptusz-, borsmentaolaj, de kerüljük az olyan fűszeres olajak használata is, mint a szegfűszeg, gyömbér, fahéj. Figyeljünk a testünk jelzéseire is. Ha bizonyos illatoktól émelygünk, rosszul vagyunk, érezzük, hogy a szervezetünk elutasítja, akkor semmiképpen ne használjuk, még akkor se, ha amúgy szabadna.
Vérnyomás szerint
Ha magas a vérnyomásunk, akkor ne válasszuk a rozmaringot, izsópot vagy a kakukkfüvet. Alacsony vérnyomás esetén pedig a levendulát, majoránnát, nárdust, ylang-ylangot kerüljük.
Kicsiknek
A rózsaolaj, római kamilla, levendula, mandarin, méz, vanília, kevés szantálfa vagy tonkabab bátram alkalmazható baba masszázs olajként, de a fürdővizükbe is tehetünk ezekből néhány cseppet. Ha fáj a gyermekünk hasa, akkor a kömény, édeskömény, ánizs és koriander masszázsolajak emésztést segítő hatását hívjuk segítségül.
Érzékeny bőrűeknek
Ha érzékeny a bőrünk, éppen szoláriumba vagy síelni megyünk a hegyekbe, ahol erős napsütésnek vagyunk kitéve, akkor ne használjunk citrus, citronella, vasfű, citromfű, angyalgyökér, cickafark, valamint az orbáncfűolajat, mert ezek napsugárzás hatására pigmentációt okozhatnak a bőr felszínén.
Tipp: ha érzékeny a bőrünk, akkor először mindenképpen végezzünk tesztet. A könyökhajlatba tegyünk néhány csepp olajat, várjunk néhány percet, és ha viszket vagy kipirosodik a bőrünk, akkor ne használjuk. Érdemes azt is ellenőriznünk, hogy ne romlott-e meg az olaj, mert az is okozhat bőrirritációt.
Tudta? Ha illóolajat használunk, akkor előtte nem jó, ha paraffinos krémmel kenjük be magunkat, mert az megakadályozza az olaj felszívódását.
Epilepsziásoknak és asztmásoknak
Ha epilepsziásak vagy asztmásak vagyunk, akkor semmiképpen ne használjunk rozmaring, kámfor, zsálya, izsóp olajokat. Legyünk óvatosak az édesköménnyel és ánizsolajjal is. Ha ellenérzésünk van bármelyik olajjal kapcsolatban, akkor azt inkább mellőzzük! Hallgassunk az ösztöneinkre!
Segítség! A szemembe ment!
Ha egy illóolaj a szemünkbe kerül, akkor azonnal zsíros olajjal vagy vajjal tisztítsuk ki, csak ezután mossuk ki vízzel. Ha szükséges, akkor forduljunk orvoshoz!
Melyiket válasszam?
Vásárláskor legyünk nagyon óvatosak, hogy véletlenül se tegyük be a kosarunkba a szintetikus illatokat, mert azoknak hatása biztos, hogy nem jótékony, de az is előfordulhat, hogy kimondottan károsak. Csak sötét üvegcséset vásároljunk, ugyanis abban kell tárolni. A nagyobb drogériákban megbízhatunk, de akkor is olyan olajat választunk, amelyen szerepel a „természetes illóolaj”, vagy a „gyógyszerkönyvi minőség” felirat.
Tipp: a patikákban jóval olcsóbban megvásárolhatjuk az illóolajakat, ha nem az előre csomagolt termékeket választjuk, hanem a kimérőseket.
Rózsafa a szép bőrért
A rózsafa olajának nem csak az illata kellemes, de a bőrünket is újjávarázsolja, és még a légúti betegségtől is megszabadít.
Tömjén a meditációhoz
A tömjén egy rendkívül spirituális olaj, a legjobb, ha jógázáshoz vagy meditációhoz használjuk.
Ylang-ylang a vágykeltő
Elbűvölően mély, virágos illata serkenti a szerelmi vágyat, ezért leginkább a hálószobákban érdemes párologtatni.
Keserű narancs héj a nyugtató
Kellemes illata van, ráadásul az idegrendszerünket is nyugtatja.
Neroli szorongás ellen
A neori illóolaj a keserű narancs virágából készül. Depresszióra a legkitűnőbb olaj, továbbá segít a szorongás leküzdésében.
Citrom a frissességért
A citrom friss, üde, felemelő illatával kiváló fertőtlenítő hatású.
Mandarin a gyerekeknek
A mandarin illóolaját legjobb, ha a gyerekszobában használjuk, ugyanis megszünteti a szorulást, szorongást és álmatlanságra is nagyon jó.
Édes narancs, ha ingerültek vagyunk
Az édes narancs segít, ha feszültek és ingerlékenyek vagyunk.
Ciprus a szomorúságra
A ciprus olaja a feloldozás olaja. Könnyít a gyászoló lelken és segíti az elengedést.
Geránium a bőrfiatalító varázsszer
A geránium bőrszépítő, bőrfeszesítő hatású érett, dehidratált bőr számára.
Fotó: gettyimages