Tévhit, hogy ami természetes eredetű, illetve gyógynövényalapú, az csak jót tehet egy daganatos betegnek – figyelmeztet a Rákgyógyítás Magazin. Az ingyenes országos lap összeállítást közöl a gyógynövények reális szerepéről. A bélflóra egészségének életkilátásokra gyakorolt hatásairól, a molekuláris genetikai vizsgálatok létjogosultságáról. A csontáttétek kezeléséről és a rákbetegeknek javasolt védőoltásokról is. Példaadó betegek reményt adó történetei olvashatók mellrákról, vastagbélrákról, húgyhólyagrákról.
Önmagában nem gyógyít
A természetben előforduló növények közül egyetlenről sem mondható el, hogy önmagában képes lenne egy már kialakult rákbetegség gyógyítására – hangsúlyozza a Rákgyógyítás Magazinban nyilatkozó elismert szakértő. Bár daganatellenes gyógyszerek előállításához például a tiszafa kérgéből kinyert vegyületeket is felhasználják, maga a tiszafa kérge és termése elfogyasztva mérgező. Az egészséges életmód részeként a gyógynövények támogathatják a szervezet általános állapotát. De ez nem jelenti azt, hogy gyógyító hatással bírnának rákbetegség ellen.
Egyes gyógynövények segíthetnek például a hányinger csökkentésében vagy a szorongás enyhítésében. Ám mások akár ronthatják is a kezelések hatékonyságát. Ha egy gyógynövény csökkenti a vérben a daganatellenes gyógyszer koncentrációját, az rontja a terápia eredményességét; ha pedig növeli, fokozhatja a mellékhatásokat. Éppen ezért fontos, hogy a betegek minden szedett étrendkiegészítőről és vitaminról tájékoztassák kezelőorvosukat.
Bélflóra és daganat
Egyre több daganatos betegségről bizonyítják, hogy összefüggés lehet a bélflóra, a mikrobiom állapota és a betegségek kialakulása, sőt az onkológiai terápiák eredményessége között is. Az egyéni élethelyzethez, betegségtípushoz, kezelésekhez alkalmazkodó, személyre szabott étrendről dietetikussal érdemes konzultálni – olvasható a témát részletesen taglaló lapban.
Az újság közérthető magyarázatot ad arról is, mikor lehet fontos a sokgénes molekuláris genetikai vizsgálat egy daganat feltérképezésében, illetve mikor felesleges ilyen vizsgálatot kérni, mert annak eredménye nem befolyásolja a terápiás lehetőségeket.
Részletesen foglalkozik a lap azzal, hogy mind a daganatos betegség, mind a daganatellenes kezelések komoly hatással lehetnek a betegek csontjainak állapotára. Ezért a csontritkulás, a törések elkerülése, a csontáttétek megelőzése és kezelése, a fájdalomcsillapítás is külön figyelmet igényel az onkológiai terápiák és a kontrollvizsgálatok során.
Szintén napirendre kerül a daganatos betegek fokozott fertőzési kockázata: nemcsak a fertőző betegségek támadhatnak nagyobb rizikóval, de a szövődmények is súlyosabbak lehetnek. Kiemelt szerepe van ezért a védőoltásoknak, amelyek mind a szezonális légúti fertőzések ellen, mind más betegségek ellen védelmet adhatnak.
Fotó: gettyimages