Egészség

Ne szégyelld! 5 új módszer a vizeletinkontinencia kezelésére 50 év felett

A vizeletcsepegés rendkívül kellemetlen probléma, sokan annyira szégyellik, hogy nem is beszélnek róla, és nem mernek szakemberhez fordulni. Pedig ma már nem kell beletörődni a helyzetbe, rengetegféle megoldás létezik rá.
kanapé előtt álló nő

Tüsszentésre, köhögésre elcseppenő vizelet, heves, nem elnyomható vizelési inger, vagy épp észrevétlen szivárgás – az inkontinenciának többféle formája lehet. Az viszont mindegyikben közös, hogy kellemetlen, zavaró, akár az életminőséget nagyban rontó problémáról van szó, amiről a legtöbben nem beszélünk, és ezért nem is tudjuk, hogy lenne rá megoldás – akár jóval egyszerűbben, mint gondolnánk.

Miért cseppen?

A vizeletinkontinencia akaratlan vizeletvesztést jelent. Ez a kontrollvesztés járhat enyhe szivárgással, vagy hirtelen, erős vizelési inger miatti vizeletvesztéssel. Ez utóbbit késztetéses inkontinenciának hívják. A köhögéskor, tüsszentéskor, fizikai erőfeszítés során jelentkező szivárgás a terheléses vagy stresszinkontinencia, a záróizom csökkent működése miatt jelentkezik.

Gyakori az is, hogy ezek a tünetek együtt állnak fenn. Az inger nélkül bekövetkező, akaratlan vizeletvesztés, vagyis a reflexinkontinencia egy neurogén betegség, a hólyagizom összehúzódása okozza a problémát. A túlfolyásos inkontinencia pedig akkor fordul elő, amikor a hólyag nem képes megfelelően kiüríteni a vizeletet, például alsó húgyúti szűkületek, elzáródások következtében.

A nőknél jóval gyakrabban jelentkezik a probléma, mint a férfiaknál, és az esetek nagyobb részében a stresszinkontinencia áll fenn.

És nem csak idős korban jelentkezhet – bár igaz, hogy ebben az életkorban gyakoribb, az életkor kockázatnövelő tényező. A probléma kialakulásához a terhesség, szülés, elhízás, a gátizom sérülése, a menopauzát kísérő hormonális változások, visszatérő húgyúti fertőzések is hozzájárulhatnak. Férfiaknál prosztataproblémák miatt is jelentkezhet, és bizonyos gyógyszereknek is lehet ez a mellékhatása.

Szemérmesség helyett

Nagyon fontos, hogy ne szégyelljük a problémát. Bármilyen életkorban forduljunk szakemberhez, aki segít felderíteni, milyen okok állhatnak a háttérben, és hogyan lehet kezelni azokat.

Nőgyógyászt, illetve urológust érdemes felkeresni első körben, az alapvető vizsgálatok közé tartozik a tapintásos vizsgálat a kismedencei szervek elhelyezkedésének megállapításához. A hasi és kismedencei ultrahanggal a hólyag, a vizeletelvezető rendszer és a belső nemi szervek állapota ellenőrizhető. Az esetleges gyulladás, fertőzés felderítése vér- és vizeletvizsgálattal történik. Amennyiben szükséges, még többféle speciális vizsgálat is segíthet az okok feltárásában.

A kezelés függ a vizeletinkontinencia típusától, súlyosságától és a háttérben esetleg fennálló alapbetegségtől. Sok esetben az olyan módszerek, mint a medencefenék izomzatának erősítése, a hólyagtréning, az elektrostimuláció életmódváltással kombinálva jelentős javulást hozhatnak. Gyógyszeres kezelésre csak az inkontinencia bizonyos fajtáinál van szükség.

És ha ezek nem vezetnek eredményre, akkor merül fel a műtéti kezelés – például, ha az előbb említett módszerekkel nem befolyásolható eltérés (a hólyag vagy a méh előreesése, süllyedése) áll a háttérben.

kanapé előtt álló nő

Rajtunk áll a változás

A javulás sok esetben könnyebben elérhető, mint gondolnánk. Az úgynevezett konzervatív módszerek nem bonyolult, nem kellemetlen (vagy esetenként csak minimálisan kellemetlen) eljárások, amelyekkel valóban jelentős változást, életminőség-javulást lehet elérni. Lássuk, melyek ezek!

  • Medencefenék-torna: A medencefenék izmainak tréningezése (gátizomtorna) ma már viszonylag ismert módszernek számít. Ennek során azokat az izmokat edzik, amelyek – többek között – a vizeletürítés szabályozásáért és a kismedencei szervek tartásáért felelnek. Akár a Kegel-tornát, akár a Kriston-módszert választjuk, érdemes szakértő segítségével elsajátítani a gyakorlatokat, amelyeket aztán kitartóan végezve komoly változást érhetünk el többek között a vizelettartási panaszokat illetően.
  • Biofeedback: Akinek nehézséget okoz az intimtorna gyakorlatainak elsajátítása (sokan nem tudják, pontosan milyen izmokat is kellene tornáztatni), kipróbálhatja a biofeedback-módszert. Egy speciális készülék segít az izmok tudatos használatában, a vizeletürítés szabályozhatóbbá válásában. A gátra vagy a hüvelybe apró érzékelő kerül, ami jelzi az izom mozgását, tónusát, és azt egy monitoron a gyakorlatokat végző számára is láthatóan, érthetően megjeleníti.
  • Elektromos stimuláció: A medencefenéki izmokat elektromos stimulációval is „munkára lehet bírni”, megerősíthetők, így a vizelettartási nehézségek csökkenhetnek vagy megszűnhetnek. A kezelés során pacemakerhez hasonló eszközt helyeznek a hüvelybe vagy a végbélbe, amely ingereket bocsát ki, hogy az izmokat összehúzódásra késztesse.
elektromágneses terápia
Új módszerek az inkontinencia kezelésére: fókuszált elektromágneses terápia
  • Fókuszált elektromágneses terápia: Aki esetleg idegenkedik a fenti módszerektől, arra is van lehetőség, hogy elektróda felhelyezése nélkül, ruhában végezhető elektromos stimulációs kezelést vegyen igénybe. Többféle néven is elérhető már olyan készülék, amely nagy intenzitású fókuszált elektromágneses terápiával erősíti a medencefenék izmait. Az elektromágneses pad (amelyre egyszerűen csak ruhában rá kell ülni) a 30 perces kezelés alatt nagy ismétlődési sebességgel maximális izom-összehúzódásokat vált ki a medencefenék izmaiban – 20 000 Kegel-gyakorlatnak megfelelő mennyiségben. Kúraszerű alkalmazással, 4-6 kezeléssel jelentős változás érhető el.
  • Lézeres kezelés: Ha az inkontinenciát a hólyagalap süllyedése, a hólyagot tartó szövetek gyengesége okozza (a köhögéskor, tüsszentéskor, sportolás közben jelentkező stresszinkontinencia esetében ez gyakori), akkor az inkontinencia kezelésére kifejlesztett lézeres eljárás gyors és látványos javulást hozhat. A lézersugár hőhatása stimulálja a hüvelyfalban a kollagén termelését és újrarendeződését, hat a hüvelyhámra és a kismedencei kötőszövetre. Ezzel megerősíti a hüvely tartófunkcióját, megemeli a hólyagalapot és javítja a vizelettartási képességet. Lehet, hogy elsőre ijesztően hangzik a hüvely lézeres kezelése, pedig az eljárás fájdalommentes, ambulánsan végzik, speciális előkészületekre, érzéstelenítésre nincs szükség. Nem kellemetlenebb, mint egy átlagos rutin nőgyógyászati vizsgálat.

Ne feledjük!

Az inkontinencia olyan probléma, amelyre az esetek nagy részében ma már szerencsére van megoldás, lehet javulást elérni. Keressünk fel szakembert, hogy megtudjuk, számunkra melyik módszer lehet megfelelő, és tegyünk azért, hogy a vizeletcsepegés ne, vagy a lehető legkevésbé legyen akadályozó, zavaró tényező az életünkben.

Ez is érdekelhet: Sokkal többet kellene enned belőle 50 év felett: ez a finomság segít megelőzni a vastagbélrákot

Fotó: AdobeStock, Getty Images