Igazi sztárról beszélünk, ugyanis a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya 2025-ben a páfrányfenyőt választotta az év gyógynövényének. Lehet, hogy Ginkgo biloba vagy ginkgo néven jobban ismerjük. De ha a neve nem is rémlik, az biztos, hogy szép, legyezőszerű, ősszel mesés aranysárgára színeződő leveleivel már találkoztunk és megcsodáltuk. A díj jól megérdemelt: ez a gyógynövény valóban rendkívül sokoldalú és különleges. Hogy mi mindenre jó, arról dr. Takács-Tóth Diána vegyész, gyógynövény-szakértő, illóolaj-kutató mesél.
Igazi túlélő a természetben
„A páfrányfenyő az egyik legősibb növényfaj a földön. Több mint 200 millió éve létezik, és a jura időszakból származó fosszíliák bizonyítják, hogy alig változott az évmilliók során. Azért is különleges, mert egy valódi »élő kövület«, amely túlélte a jégkorszakokat és a környezeti változásokat. Evolúciós szívóssága miatt nagy érdeklődést kelt a biológusok és gyógynövénykutatók körében: ellenáll a kártevőknek, betegségeknek, fagyoknak, a városok szennyezett levegőjének, sőt még a radioaktív sugárzás bizonyos fajtáinak is: a hirosimai atomtámadást túlélő példányokat is találtak a robbanás epicentrumának 1,6 km-es körzetében.”
Kétlaki, a hímivarú növények barkaszerű virágairól a szél juttatja a virágport a nőivarú egyedek termős virágaira. Csak akkor hoz termést, ha egymás mellé ültetik a porzós és termős példányokat. Az egyik leghosszabb életű fa, az ezeréves egyedek sem ritkák. Őshazájában minden szakrális hely közelében megtalálható, vallási jelentőséget tulajdonítanak neki. A leghíresebb páfrányfenyő az 1400 évesre becsült famatuzsálem a kínai Hszian városában található Gu Guanyin buddhista templom udvarát díszíti.”
Ez is érdekelhet
Régi-modern segítő
Igazi veteránról van szó, ami a gyógyítást illeti. „A Ginkgo bilobát a Távol-Keleten, főként Kínában, Japánban és Koreában évszázadok óta használják gyógyászati célokra – folytatja dr. Takács-Tóth Diána.
A hagyományos kínai orvoslásban az időskori panaszok enyhítésére, a vérkeringés javítására, ízületi gyulladás, fagyás kezelésére és a mentális frissesség fokozására alkalmazták.
De jótékony hatásait a modern fitoterápia is maximálisan elismeri és alkalmazza, a Ginkgo biloba levele a VIII. Magyar Gyógyszerkönyv hivatalos szerei közé tartozik Ginkgonis folium (páfrányfenyőlevél) néven.
Napjainkban kivonatát többek között a vérkeringés javítására, a memória és a koncentráció erősítésére, valamint az időskori szellemi hanyatlás (demencia, Alzheimer-kór) lassítására alkalmazzák.”
Ez is érdekelhet: Kiderült, miért fontos éhgyomorra vizet inni: ez történik a testeddel, ha 2 hétig kipróbálod
Mi mindenre vethetjük be?
Lássuk, mely hatásainak köszönhetően olyan népszerű gyógynövény máig is:
- Fokozza az agyi vérkeringést, ezzel javítja az olyan kognitív funkciókat, mint a memória, a beszédkészség, a gondolkodás. De a hangulatromlás, személyiségváltozás, szociális készségek csökkenése esetén is hatékony lehet.
- Erős antioxidáns hatása van a benne lévő flavonoidoknak és terpén-laktonoknak köszönhetően, amelyek csökkenthetik a sejtkárosodást és az öregedés tüneteit.
- Javítja a perifériás keringést, vagyis jótékony lehet hideg végtagok, lábgörcsök és fülzúgás enyhítésére is.
- Szorongáscsökkentő és antidepresszív hatása is ismert, egyes kutatások szerint segíthet enyhe depressziós tünetek kezelésében.
- Támogatja a látás és hallás egészségét a szem és a fül vérellátásának fokozásával.
- Véralvadásgátló hatása is van: gátolja a vérlemezkék összetapadását, ezzel megakadályozza a vérrögök kialakulását.
Így fogyasszuk a ginkgót
A növény teljesen kifejlett, élénkzöld levelei gyűjthetők gyógyászatai célokra, de nem a belőlük házilag készített tea lesz a legjobb megoldás, hogy a jótékony hatásokat élvezhessük.
„Teaként a használata nem javallott, mivel a hatóanyagok nagy része vízben nem oldódik, kivonásuk forrázással nem lehetséges, és allergiás reakciót is okozhatnak – figyelmeztet a gyógynövény-szakértő. – Legnépszerűbb a tabletta vagy a kapszula, ezek szabványosított kivonatot tartalmaznak, és pontos dózist biztosítanak. A folyékony kivonat vagy tinktúra szintén hatékony, mert gyorsan felszívódik, de erőteljesebb lehet az íze. A kivonat ajánlott napi dózisa 120-240 mg. Általában jól tolerálható, de ritkán okozhat fejfájást, szédülést, gyomorpanaszokat vagy allergiás reakciókat. Mivel vérhígító hatású, nem ajánlott véralvadásgátló gyógyszerekkel együtt szedni. Ugyanezért műtétek előtt legalább 1-2 héttel abba kell hagyni a szedését, mert fokozhatja a vérzési kockázatot. Terhesség és szoptatás alatt nem ajánlott, mert nincs elég kutatás a biztonságosságáról.”
Fotó: AdobeStock