A fertőzés várhatóan tovább terjed, de azért pánikra semmi ok, hiszen ennél a betegségnél eddig is 5-7 évente volt megfigyelhető a ciklikusság a megemelkedett betegszámok tekintetében. Számszerűsítve 57-ről 393-ra nőtt a betegek száma. Dr. Molnár Zsuzsanna, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Járványügyi és Védőoltási Osztályának vezetője szerint a legutóbb 2013–2016 között volt megfigyelhető a hepatitis A járványos terjedése, amikor több mint évi ezer volt a regisztrált esetek száma.
„Hasonló volt a helyzet 9-10 évvel ezelőtt, a statisztika szerint 2020–2021 körül kellett volna felívelnie a járványnak, de a koronavírus miatti megelőző intézkedések – maszk, távolságtartás, kézfertőtlenítés – visszaszorították a fertőző betegségek megjelenését.”
Ez is érdekelhet: A hűtőajtóban és a fürdőben tárolod a gyógyszereket? Többet ártasz vele magadnak, mint hinnéd
Mik a tünetei?
A vírus terjedhet a fertőzött személyek székletével, közösségekben a közös mosdóhasználattal, illetve az egy háztartásban élők szoros kontaktus útján fertőzhetik meg egymást. Fertőzést okozhat széklettel szennyezett víz, jég, szennyezett vízzel locsolt zöldség, gyümölcs, vagy szennyezett kézzel érintett étel is. Ritkább esetekben szexuális úton is átadható a vírus.
A betegség gyakrabban fordul elő olyan helyeken, ahol rossz higiénés viszonyok vannak, továbbá ott, ahol nem biztosított a víz tisztítása és a megfelelő ivóvízellátás.
„A lakosság általánosan fogékony erre a betegségre, kivéve azokat, akik már átestek a megbetegedésen, és így ellenanyag alakult ki a szervezetükben, illetve akik védőoltásban részesültek. Hosszú a hepatitis A lappangási ideje, vagyis 4 hét is eltelhet, míg a tünetek megjelennek, miközben az egyén fertőz.”
A felismerés nem egyszerű, mert kezdetben nem specifikusak a tünetek. Fáradtság, rossz közérzet, láz, izom- és ízületi fájdalom, hasi fájdalom, puffadás, hányinger, étvágytalanság.
„A sötétebb vizelet- és világosabb széklet-ürítés is jelezheti a betegséget, de ez nem mindenkinél jelentkezik. Az egyértelmű tünet a bőr és a szemfehérje sárgasága, ami a felnőttek több mint 70%-ánál észlelhető. Fontos kiemelni, hogy amikor már mindenki tudja diagnosztizálni, a beteg fertőzőképessége nem jelentős. Ezért is fontos a megelőzés, illetve az időben történő diagnosztizálás. Felhívtuk az egészségügyi szakemberek figyelmét a hepatitis A-ra, hogy a betegek ellátásánál gondoljanak erre a lehetőségre” – mondja a szakember.
A betegség általában néhány hét alatt magától elmúlik, de a teljes felépülés akár 1-2 hónapig is eltarthat. Fontos, hogy a gyógyulás alatt kerülni kell az alkoholt és más, a májat terhelő anyagokat. Súlyos esetekben kórházi kezelésre is szükség lehet.
Kinek kell a védőoltás?
„Orvosi javaslat alapján (vényre) a patikákban térítés ellenében védőoltás is elérhető, amit a fokozottan veszélyeztetetteknek ajánlunk. Ők azok, akik például fertőzött szubtrópusi vagy trópusi országokba utaznak, olyan helyeken élnek, vagy oda utaznak, ahol nem megfelelőek a higié-niai körülmények (pl. űrgödrös WC-k vagy folyóvíz hiánya). Illetve, akik valamilyen alapbetegséggel élnek, pl. hemofíliások, krónikus hepatitis B- vagy C-vírushordozók” – tájékoztatott a főorvos.
Az NNGYK honlapján elérhetőek a legfontosabb tudnivalók és a megelőzési tanácsok a hepaptitis A-vírussal kapcsolatban.
Ez is érdekelhet: Magyarok milliói szedik: súlyos mellékhatásai vannak ennek a népszerű fájdalomcsillapítónak
Fotó: AdobeStock