Egészség

Nőgyógyász árulta el: így kell szakszerűen bugyit mosni, hogy ne borítsd fel a hüvelyflórát

A fehérnemű mosásának nem csupán a foltok eltávolítása a célja, fontos, hogy a kórokozóktól is megtisztuljon. Miközben a megfelelő technikával meghosszabbíthatjuk a bugyik és melltartók élettartamát is.
Fiatal nő ruhákat tesz a mosógépbe

Hogy kell helyesen bugyit mosni?

  1. Először is válogassuk szét a ruhákat: a színes és fekete alsóneműt különítsük el a világosaktól, hogy elkerüljük a színek fakulását.
  2. A poliészter fehérneműt érdemes külön mosni, a selyemből készült darabokat pedig kézzel, kímélő mosószerrel tisztítani.
  3. Azokat a fehérneműket, amelyek nyomatokkal vagy strasszkövekkel díszítettek, szintén jobb kézzel mosni, hogy a díszítések ne sérüljenek. Esetleg mosózsákba betenni a gépbe, és alacsony fordulatszámon centrifugázni.
  4. A megfelelő hőmérséklet: bár sokan tartják a 95 fokos főzőmosásról, hogy csak az tisztít igazán, ez felesleges és rendkívül energiapazarló szokás. Már 30-40 fok is elegendő a fehérnemű kíméletes és higiénikus mosásához, miközben feleannyi energiát fogyasztunk. „Nincs szükség arra, hogy 60 fokon vagy annál magasabb hőmérsékleten mossuk a fehérneműinket, és az sem indokolt, hogy vasaljuk vagy gőzöljük őket. A lényeg, hogy mindennap friss, tiszta alsóneműt viseljünk – mondja dr. Hadnagy János nőgyógyász. – A higiéniát nem szabad túlzásba vinni, mert ezzel felboríthatjuk a hüvely természetes baktériumflórájának egyensúlyát.”
  5. Az öblítőt érdemes elhagyni, mert bőrirritációt okozhat. Ráadásul az illat- és színezőanyagok nehezen szűrhetők ki a szennyvízből, így környezetszennyezőek.
  6. A szárítógép használata csak alacsony hőmérsékleten ajánlott, különösen a pamut fehérneműknél, mert könnyen összemehetnek. Fontos tudni, hogy a szárítógépek rengeteg energiát fogyasztanak, míg a levegőn szárítás sokkal gazdaságosabb és kíméletesebb. Ha napfényen szárítunk, ne hagyjuk figyelmen kívül a nap fakító hatását!

Mikor érdemes mégis 60 fokra állítani a kapcsolót?

  • Ha makacs foltokkal kell megbirkóznunk. (A vérfoltokat először mindig hideg vízzel és folteltávolítóval öblítsük ki.)
  • Amennyiben valaki beteg a háztartásban.
  • Ha csecsemő vagy legyengült immunrendszerű személy él a velünk, vagy amikor várandósok vagyunk.
  • Megelőzésként is ajánlott kéthetente egy 60 fokos mosás, lehetőleg fehérítőt tartalmazó univerzális mosószerrel, hogy a mosógépben ne alakuljon ki baktériumokat és gombákat tartalmazó biofilm.

Ez is érdekelhet: Ez a legjobb tea 50 év felett: javítja a memóriát és jobban is alszol tőle

meltartó mosás

Így varázsoljuk tisztává a melltartókat!

A melltartókat általánosságban három-négy naponta ajánlott mosni, de ha erősen izzadunk, gyakrabban is.

  • Szín szerint válogassuk szét őket, hogy ne fogják össze egymást.
  • A legjobb, ha kézzel mossuk őket langyos vízben, finommosószerrel vagy mosószappannal. Hagyjuk őket fél óráig ázni, majd öblítsük ki. Ha mégis gépbe tesszük, 30-40 fokon mossuk őket.
  • Mindig kapcsoljuk össze a melltartók kapcsait, hogy ne sértsék meg a többi ruhadarabot, és használjunk mosózsákot, hogy a merevítőjük ne akadjon be a gép dobjába.
  • A legjobb, ha a melltartók a levegőn száradnak, mivel a szárítógép eldeformálhatja a kosarakat.

Ez is érdekelhet: Dúsabb haj és kevesebb ránc 50 felett: ez az olcsó olaj gondoskodik a bőröd egészségéről

Fotó: AdobeStock