Kevesen gondolják, mennyi mindenre nyomja rá a bélyegét az, ha rosszak a fogaink, vagy akár el is veszítünk néhányat közülük. A rágás az emésztés első fázisa, és az egész folyamat szempontjából lényeges, hogy alapos legyen. A foghiány ezenkívül azonban a testtartásunkat, a mozgásszervi fájdalmainkat is befolyásolhatja. Az állkapocs aszimmetriáját ugyanis az izmok megpróbálják kiegyensúlyozni. Ez pedig az ideálistól eltérő terheléshez, feszüléshez vezethet, ami akár térdfájás formájában is hírt adhat magáról. Épp ezért a fogvesztés nem csak esztétikai probléma.
Hatékony ápolás
A fogak megőrzésének alfája és omegája a rendszeres fogápolás.
- A legjobb, ha kisfejű, puha sörtéjű fogkefét használunk, a fogak közötti réseket pedig úgynevezett interdentális fogkefével vagy fogselyemmel tisztítjuk.
- Akinek fogmosás közben mozgásszervi problémák miatt nehezére esik a kéz mozgatása, annak sokat segíthet az elektromos fogkefe.
- Nemcsak a természetes fogakat, de a műfogakat, implantátumokat és a teljes vagy részleges fogsort is fontos naponta akár többször megtisztítani.
- A fogak egészségének védelme érdekében is jó ötlet visszafogni a cukros édességek, italok fogyasztását is.
Népbetegség az ínygyulladás

A szuvasodás ráadásul olyan helyeken is megjelenhet, ahol korábban nem volt jellemző. Idősebb korban ugyanis gyakran visszahúzódik a fogíny, védtelenné téve a fognak a zománccal nem fedett részeit. Ez nemcsak a lyukak szempontjából jelent veszélyt, hanem kellemetlen érzékenység is kialakulhat például a hideg, meleg vagy savanyú, édes ételek fogyasztása esetén.
- A fogíny krónikus gyulladása ezenkívül a fogak meglazulásához, elvesztéséhez is vezethet.
- A kockázatot többek között a változó korral járó hormonális változások is növelik, különösen azoknál, akiknél genetikai hajlam, vagy egyéb hajlamosító tényezők, például csontritkulás áll fenn.
- Magyarországon tízből nyolc felnőtt szenved valamilyen, akár enyhébb, akár súlyosabb fogágybetegségben, amely kezelés nélkül a mélyebb szövetekre is átterjedhet. Sőt, a cukorbetegség, vagy akár a szív- és érrendszeri megbetegedések rizikóját is növelheti. Ez a probléma, amelynek első jele a fogínyvérzés. A megfelelő szájhigiéné fenntartásával, a fogselyem és az ínyproblémákat enyhítő fogkrémek használatával, valamint a fogkő rendszeres rendelői eltávolításával előzhető meg a leghatékonyabban.
Ez is érdekelhet
Fontos a korai diagnózis
A fogszuvasodás folyamatos fenyegetést jelent. A napi legalább kétszeri fogmosás és a fogselyem rendszeres használata mellett ezért ne hanyagoljuk el a rendszeres, évi kétszeri fogorvosi kontrollt sem. A doktor a fogaink és a fogínyünk állapotának ellenőrzése mellett az esetleges szájüregi daganatok szűrését is elvégzi – a korai diagnózis pedig szó szerint életmentő lehet.
De a fogszuvasodásra, a fogínybetegségekre is érvényes, hogy annál jobb, minél hamarabb derül fény rájuk. Egy pici lyuk egy egyszerű töméssel megoldható, a kiterjedt betegség viszont drasztikusabb beavatkozásokat igényelhet.
Fotó: AdobeStock