Vannak a hiedelmek, babonák között olyanok, amelyek a mi szemünkkel nézve borzongatóak, vagy nehezen érthetőek. Bár ha belegondolunk, ma már azok a tradíciók is idegennek tűnhetnek, amelyek Európában vagy éppen Magyarországon még néhány száz évvel ezelőtt teljesen elfogadottak voltak.
Élők és holtak fényképei
Ilyen például a viktoriánus korban jellemző halott-fotózás, amikor az elhunytat legszebb ruhájába öltöztették, és megörökítették az utókornak. Talán sokan emlékeznek a Másvilág című filmre, ahol a főszereplő egy nap megtalálja a Halottak könyvét, amely csupa ilyen fotóval van tele. Ez abban az időben teljesen természetes volt.
„Magyarországon az élet és a halál körforgásának szép szimbóluma, hogy a gyermek születésekor fát ültetnek, míg a sírra kopjafa vagy fejfa kerül – mondja a szakértő. – Egykoron az volt a szokás, hogy a halottakkal együtt eltemették azokat a tárgyait, amelyeket a leggyakrabban használt. Például a puskáját, kését, vagy éppen a kedvenc kupicáját.
Fontos volt, hogy mindig a másik kezébe kerüljön, ne abba, ahogyan a Földön használta (például a jobbkezeseknek a balba). Hiszen úgy tartották, hogy a túlvilág a miénk tükörképe, így mindent fordítva kell csinálni.
Ha ezeket a tárgyakat mégsem temették el az elhunyttal, szerencsét hozó talizmánként őrizték. Halott szerettük imakönyvéből imádkoztak például mindszentek estéjén. Mert hittek benne, hogy a szellemek segítenek, hogy az ég meghallgassa a hozzá fordulókat.”
Abban is hittek, hogy az elhunytak a túlvilágon semmiben nem szenvedhetnek hiányt. Ezért a sírba melléjük tettek pénzt, ételt vagy éppen cipőt, mert a mezítlábas halottnak nem lesz jó sora a túlvilágon. Az azonban ma is fontos szabály, hogy halott mellé nem szabad élők képét helyezni a koporsóba!
A tükör, ami fogva tart
A legtöbb vidéken – így Magyarországon is – a halál egyre többször kikerül a lakás falai közül. Nincs ez másképpen például Vietnámban sem, ám ott a legnagyobb szerencsétlenségnek tartják, ha a szerettük nem a saját házában hal meg.
Ezért, ha az orvosok úgy ítélik meg, hogy közeleg az utolsó óra, a család hazaviszi a beteget. Sok helyütt szokás, hogyha otthon hal meg a családtag, kinyitják az ablakokat, ajtókat. Hogy a lélek szabadon távozhasson -, az üres tárgyakat pedig lefelé kell fordítani – hogy ne tudjon bárhol megbújni. Többek között Írországban is babona, hogy ha halott van a házban, azonnal letakarják a tükröket. Úgy tartják, ha a lélek meglátja a tükörképét, nem tud továbbmenni a fénybe.
Indonéziában pedig a mai napig tartja magát az a hiedelem, mely szerint az eltávozott szelleme mindaddig a családdal marad, míg meg nem szervezik a temetést. Éppen ezért otthon ugyanúgy kezelik őt, mintha még életben lenne. Felöltöztetik, az asztalhoz ültetik, és elé is tesznek egy tál ételt.
Fénnyé válik a test
A halottak búcsúztatására is igaz, hogy ahány ország, annyi szokás. Tőlünk távolabb gyakran a temetés nem a szomorúságról szól, hanem az élet ünnepléséről.
Balin például többnapos karneválon vesznek búcsút az elhunytaktól, amelyen az egész település apraja-nagyja részt vesz. Az ő hitükben a halál egy új élet kezdete, amelyet meg kell ünnepelni. Kínában azokat, akik több, mint 100 évig éltek, úgynevezett nevetős temetéseken búcsúztatják el, ugyanis úgy tartják, olyan szép kort éltek meg, hogy nem szabad szomorúan kísérni utolsó útjára.
Mexikóban sem a sírásról, búslakodásról szól a halottak búcsúztatása, és a halottak napját is nagy, színes fesztiválként tartják számon. Számunkra meglepő szokás lehet, de a koponyákat általában otthon tartják, mert a halál és az újjászületés szimbólumaként egyfajta szerencsehozóként tekintenek rá.
A legkülönlegesebb és felfoghatatlanabb búcsúztatásokat Thaiföldön, egy Nan nevű faluban élik át a hozzátartozók, ha meghalt a szerettük. Itt ugyanis nincs semmiféle temetés, mivel a holttestek egyszerűen köddé válnak. A mindössze 400 lakosú faluban a halál után néhány órával a test fényszerű anyaggá lényegül át, majd eltűnik. Éppen ezért miután valaki elmegy, szinte azonnal felravatalozzák, majd a család és a barátok gyűrűjében negyed óra alatt dimenziót vált.
A jelenséget vizsgálták orvosok, biológusok, kutatók, de nem találtak rá magyarázatot. A fénnyé váló testek rejtélye még jó ideig titok marad.
Fotó: pexels