December első fele
4-e, Borbála napja. Borbála-vesszővel jósolták meg a termést a gazdálkodók. Ezen a napon nem szabad fonni, varrni, seperni, és Borbálától tilos a szabadban szárítani a ruhát.
8-a, Mária napja. Ha ezen enyhe az idő, hideg, jeges karácsonyunk lesz.
12-e, Gabriella napjának estéje varázsló napnak számít.
13-a Luca napja. Híres férjjósló nap, főzzünk gombócot, vagy csak tegyünk 12 férfinevet a párnánk alá, és karácsonyra megtudjuk, hogy hívják majd a férjünket.
December második fele
25-e a kereszténység előtti időkben a fény újjászületésének ünnepe volt. A halevés a pogány hagyományokból maradt; ha karácsonykor halat eszünk, a munkában sikeresek leszünk. A leszárított pikkelyét tegyük a tárcánkba. A karácsonyi süteménybe bele szoktak sütni egy-egy pénzérmét és egy gyűrűt. Aki a pénzt találja meg, annak nem lesznek anyagi gondjai, aki a gyűrűt, arra a szerelem talál rá. A karácsonyi asztalra esett morzsákat nem rázták ki, hanem összegyűjtötték, mert hittek abban, hogy gyógyító ereje van.
27-e János napja, a legények számára jósló nap. Ezen a napon vitték ki a szemetet a legények, és ahonnan zajt hallottak, arra udvarolnak majd.
31-e igen gazdag a hagyományokban. Ekkor is szokás a pénzes pogácsa készítése; aki ezt a pogácsát veszi ki
a tálból, annak sok pénze lesz a következő évben. Tilos az év utolsó napján a mosás és a teregetés, mert az bajt hoz a ház népére. Éjfélkor öntsünk a földre egy kis pezsgőt; hosszú, boldog szerelmet hoz az új esztendő, és a pénz sem fogy el majd a pénztárcánkból.
Január
6-án, Vízkeresztkor kell leszedni a karácsonyfát, mert nem hoz szerencsét, ha másnap díszben áll.
Ha Veronika éjszakáján (13.) ajtót látunk álmunkban, bekopogtat életünkbe a szerelem.
Ha 18-án, Piroska napján fagy, negyven napig el nem hagy. Az a lány, aki Piroska napján piros kendőt visel, hamarosan férjhez megy.
Ágnes napja, 21-e házasság-jósló nap. Az angolszász vidékeken a lányok tűt szúrtak a hálóingjükbe Ágnest megelőző estén, hogy megálmodják, ki lesz a jövendőbelijük.
22-én, Vince napján a borosgazdák kimennek a szőlőbe, és úgynevezett Vince-vesszőt vágnak, és vázába teszik. Ha kizöldül, jó lesz a termés.
Február
2-a Gyertyaszentelő Boldogasszony napja. Ilyenkor az emberek elmennek a templomba, hogy megszentel-
tessék a gyertyát, és ezzel járják végig a házat, hogy mindenki egészséges legyen. Ha 2-án kijön a medve a barlangjából, és meglátja az árnyékát – azaz süt a nap–, visszamegy, mert még hosszú télre számíthatunk.
A mondás szerint, ha Ágota (5-e) szorítja, Dorottya tágítja, azaz ha ezen a napon hideg van, másnap, Dorottya és Dóra napján már jobb lesz az idő. Dorottya napján pedig, ha még mindig hideg az idő, majd Julianna (16-a) elhozza a meleget.
Ha Zsuzsanna napján (19-e) magasan száll a pacsirta, hamarosan itt a tavasz.
24-e Jégtörő Mátyás napja. Úgy tartják, ha Mátyás jeget talál, az töri, ha nem lel, akkor csinál.
Fotó: Shutterstock