Hiába fogadjuk meg minden évben, hogy időben szerezzük be az ajándékokat, vagy csak apróságokat veszünk a szeretteinknek, a legtöbbször minden másként alakul. Az utolsó percekben még valamilyen
meglepetés után szaladgálunk a bevásárlóközpontokban, és folyton azon töprengünk, vajon ennyi ajándék elég lesz-e, hogy örömet szerezzünk a másiknak. Mi lenne, ha elhatároznánk, hogy az idei ünnepek nem a tárgyakról szólnak, csakis a meghitt ünneplésről?
Döntés kérdése?
Nem könnyű elindítani egy új hagyományt, hiszen félre kell tenni az addig megszokott elvárásokat. Ha meg szeretnénk beszélni szeretteinkkel, hogy ebben az évben ne ajándékozzunk, azt alaposan elő kell készíteni.
„Sokan azért buknak el, mert hiába egyeztek meg a rokonokkal, hogy nem vesznek egymásnak semmit, úgy érezik, mégsem illő üres kézzel érkezni. Ilyenkor fordul elő az, hogy »Na, csak egy csokit vagy egy üveg bort adok!«, és máris borul minden. Így a másik fél is azt érzi, hogy mégiscsak viszonozni kell az ajándékot, és gyorsan kitalál valamit, vagy következő alkalommal bepótolja.
Érdemes pontosan tisztázni az új szabályokat, mindenkit meg kell kérni, hogy tartsák be ezeket. Na és meg kell nyugtatni a hozzátartozókat, hogy senki se érezze magát kellemetlenül, ha nem csomagokkal megrakodva érkezik” – árulja el szakértőnk, dr. Piczkó Katalin pszichiáter.
Tárgy helyett élmény
„Az valóban nem jó érzés, ha egyáltalán nem adunk semmit a másiknak, ezért próbáljuk mással pótolni a kézzelfogható tárgyakat – javasolja a szakértő. – Például olyan dolgokat, amivel a másiknak megmutathatjuk, mennyire fontos nekünk. Miért ne lehetne egyszerűen szavakat adni? Vagyis például leírni, hogy mi tetszett a legjobban ebben az évben, pozitív visszajelzést adni a párunknak, felidézni a közös emlékeket.
De a legjobb, ha élményt ajándékozunk, és megbeszéljük, hogy a család együtt elutazik valahova, részt vesz egy színházi előadáson, vagy bármi hasonló. A lényeg, hogy ne egy semmitmondó tárgy legyen, hanem bírjon igazi jelentéssel.”
Gyerekekkel nem lehet
„Azzal nem értek egyet, hogy a kicsik egyáltalán ne kapjanak valamilyen tárgyiasult ajándékot – mondja a pszichiáter. – Hiszen ők ezeket az ünnepeket várják egész évben, a társaikkal erről beszélgetnek izgatottan. Így egyik napról a másikra nem lehet megvonni tőlük az élményt. Hagyni, hogy üres kézzel álljanak a fa alatt, ezt ők nem értik meg. Azt sem tudjuk megcsinálni, hogy Mikuláskor ne csempésszünk a csizmájukba csokit, mert ez az alkalom erről szól.
Azért annyit megtehetünk, hogy próbáljuk őket is inkább valamilyen élménnyel boldoggá tenni. Például elmegyünk velük játszóházba vagy Mikulás-ünnepségre, ahol jól érezhetik magukat. Sőt, egyre elterjedtebb, hogy több család áll össze erre az alkalomra, és közösen szerveznek ilyen bulit a gyerekeknek.”
Időt ajándékba
„Az ajándékok utáni rohangálásban az a legrosszabb, hogy így igazán értékes időt vonunk meg magunktól. Annyit idegeskedünk az előkészületek és a meglepetések miatt. Nem éljük meg igazán az ünnepeket. Pedig ennek a néhány napnak valóban arról kéne szólnia, hogy egy kicsit önmagunkra figyelünk, befelé fordulunk, élvezzük a szeretteink társaságát, a semmihez sem fogható hangulatot.”
Ugye mennyivel egyszerűbb lenne, ha a tárgyak utáni hajsza helyett ebben az évben több időnk lenne arra, hogy valóban átéljük a meghitt pillanatokat?
fotó: fotolia