Lélek

A vasaló és a receptkönyv továbbra sem menő, de akkor hogyan válasszunk jó ajándékot?

Egy jól megválasztott ajándékkal hatalmas örömet szerezhetünk párunknak, ám ha rosszul döntünk, akár romboló hatással is lehet kettőnk viszonyára.

Az ajándékozás szimbolikus kommunikáció, amely azt igényli, hogy beleéljük magunkat a másik helyzetébe, hogy kifejezzük a kettőnk közötti viszonyt, és azt, hogy milyen szerepet szánunk magunknak egy kapcsolatban. Mindenképpen egyfajta beleavatkozás a másik életébe, egy döntés helyette, hiszen bármit adunk, azt várjuk, hogy párunk azt használja, hordja – mondja el Gyimesi Andrea párkapcsolati szakértő.

A kevés néha több

Amikor szerelembe esünk, egyfajta eufórikus állapotba kerülünk. Úgy érezzük, bármit megtennénk kedvesünkért, és ezt különböző módon ki is fejezzük. Kedves üzenetekkel bombázzuk, elhalmozzuk ajándékokkal a másikat. Hajlamosak vagyunk túlzásba esni, ami olykor ijesztő teher lehet kedvesünk számára. Főként akkor, ha túlságosan irányítani, birtokolni akarjuk őt. Ilyenkor gyakran azt érzi az illető, hogy inkább nem szeretne semmit kapni, mert ezzel elnyomjuk őt.

Buktatók

Bármilyen ajándékot választunk, azzal minden bizonnyal az örömszerzés a célunk. Ám előfordulhat, hogy éppen az ellenkezőjét érjük el.

  • Egy extrém fehérnemű például elgondolkodtathatja az illetőt: nem vagyok elég vad az ágyban?
  • Egy konyhai eszköz: persze, én csak erre vagyok jó.
  • Egy szakácskönyv: nem főzök elég jól?

Óvatosan kell bánni az olyan területekkel, amelyekre különösen érzékeny a másik. Ilyen lehet például a fogyókúra. Vagy az, hogy jó szülőnek tartja-e magát a másik. Ezekhez a területekhez inkább ne nyúljunk, ne akarjunk beleavatkozni. Szexuális életünkkel kapcsolatos ajándékot csak akkor válasszunk, ha biztonságos a kettőnk közötti kommunikáció azzal kapcsolatban, hogy milyen irányban szeretnénk fejlődni. Semmiképpen ne válasszunk olyan ajándékot, aminek mi magunk örülnénk. D a legrosszabb, ha olyannal lepjük meg a másikat, amit egyébként is megvennénk, mert szükséges, mint például egy ajtó vagy mosdószekrény.

Derítsük ki, minek örülne

Ha örömet szeretnénk szerezni, és éreztetni párunkkal, hogy ő a legfontosabb számunkra, akkor válasszunk olyan ajándékot, ami ezt valóban tükrözi is. Próbáljuk felidézni, hogy a kirakatok előtt sétálva mi volt az, amin megakadt a szeme. Vagy bátran kérjük legjobb barátja tanácsát.

Ha még így is tanácstalanok vagyunk, akkor próbáljuk játékosan megközelíteni a dolgot. Emlékeztessük rá a másikat, hogy milyen izgalmas volt az angyalkának levelet írni arról, mit szeretnénk karácsonyra. Kérjük meg, hogy elevenítsük fel ezt a gyerekkori szokást.

Hogyan hozzuk rendbe?

Ha ellaposodott a kapcsolatunk, belefásultunk az egészbe, de szeretnénk újra örömet szerezni a másiknak, akkor érdemes olyan ajándékot választani, ami sok utánajárást igényel.

Például gyűjtsünk össze egy-egy szalvétát minden olyan helyről, ahol együtt jártunk, vagy készítsünk egy kalendáriumot üres teafilteres tasakokból, mindegyikbe tegyünk egy-egy személyes üzenetet. Ha van saját bármilyen gyűjteménye, akkor ahhoz szerezzünk be egy ritka darabot.

A lényeg, hogy mindenképpen azt sugalljuk, hogy nem sajnáltuk rá az időt és az energiát. Ha pedig azt szeretnénk kifejezni, hogy még mindig fontos a számunkra, akkor közös élménnyel, együtt töltött idővel lepjük meg szerelmünket.

Ezt a szerepet választom!

Az ajándékkal azt is kifejezhetjük, hogy milyen szerepet szánunk magunknak a másik életében. Ha azt szeretnék kimutatni, hogy a munkájában támogatjuk, akkor ahhoz kapcsolódó meglepetéssel készüljünk. Ha viszont több időt szeretnénk együtt tölteni, akkor egy közös utazással ezt megtehetjük.

A konyhai eszközökkel óvatosan bánjunk, csak akkor adjunk ilyet, ha tudjuk, hogy imád főzni. Egy közömbös ajándékkal, mint például egy sál, azt fogalmazzuk meg, hogy nem gondolkodom rajta, nem gondolkodom kettőnkben.

Fotó: shutterstock