Lélek

A bölcs, érett és empatikus nők ereje: kik voltak az aranyasszonyok?

Rengeteg feladattal, kihívással, nehézséggel kell szembenéznünk a mindennapokban. Jó, ha van hozzá honnan energiát meríteni. Az „aranyasszony minőség” egy ilyen energiaforrás. Hogy mit is jelent ez pontosan, azt Simon Katalin kineziológus, párkapcsolati coach segít megérteni.

„A hun–magyar legendák szerint az aranyasszonyok saját hivatással rendelkező, bölcs asszonyok voltak a magyarság életében. Akik amellett, hogy összefogták a családjukat, segítették, irányították a közösségüket, és törekedtek arra, hogy a világ jobb hely lehessen. Az aranyasszonyság ősi legendája – amellyel Paál Zoltán írásaiban ismerkedhetünk meg – a női tudás, a női vezetők története. És bár mostanra az ilyen érett asszonyok háttérbe húzódtak, ez a tudás, ez az minőség azonban ott van bennünk. A későbbi generációkban, a sejtjeinkben, és elő tudjuk hívni” – állítja Simon Katalin.

Egykor a tapasztalat volt a fontos

Az ősi hagyomány szerint a férfi és a női minőség egyenlően fontosnak számított. És nem csak a hun–magyar időszakban volt így. Gondoljunk például István király karizmatikus édesanyjára, Saroltára, vagy Szilágyi Erzsébetre és Zrínyi Ilonára.

„Ugyan a leendő aranyasszonyokat gyakran már kislány koruktól külön iskolában képezték, de igazán akkor teljesedett be felelősségteljes szerepük, amikor az élet »beavatta őket«. Vagyis férjük, gyerekük, családjuk, hivatásuk lett – teszi hozzá Katalin. – Ma viszont – szemben az előző korokkal – épp a bölcs, érett, idősebb, nagyobb rálátással és empátiával, tudással bíró asszonyok nem kapnak elismerést a világban.

Hiszen mindenki fiatal akar lenni, annak akar látszani. A kor, a tapasztalat és az ezzel járó vezetői képesség nem feltétlenül érték.”

Bárkiből lehet támogató vezető

Annak ellenére, hogy az előbb említett legendás aranyasszo­nyok rengeteg emberre hatással tudtak lenni a pozíciójuknál fogva, mi, mai nők is hathatunk szűkebb körökre. Legyen az a családunk, a munkahelyünk vagy más közösségek.

„Az aranyasszonyok fő célja a saját közösség vezetése, és azon belül a boldogság megteremtése. Ennek a képessége pedig ott rejlik minden nőben – magyarázza Simon Katalin. – Az rajtunk múlik, mennyire tudunk örömöt, szeretetet sugározni másoknak. Mint ahogy az is, hogy képesek vagyunk-e segítő, támogató módon viszonyulni a környezetünkhöz. Ez az energia mindenkiben ott van, és mindenki tud ebből juttatni másoknak is.”

  • Mindez szépen hangzik elméletben, de hogyan bontakoztathatjuk ki ezeket a képességeket a hétköznapokban? Íme a szakértő tanácsai:
  • Már az sokat számít, ha elhisszük, hogy képesek vagyunk rá.
  • Időről időre emlékeztessük magunkat: a mi életünknek is van olyan szépsége, amit hozzátehetünk a világhoz, és a világnak szüksége van erre.
  • Ugyan vannak dolgok az életben, amikre nincs ráhatásunk, de attól még nem szükséges, hogy ezek eluralkodjanak rajtunk. A nehezebb napokon meríthetünk erőt abból, hogy felidézzük: „belső fényünkkel”, azzal, amit másoknak adni tudunk, jobbá tehetjük a magunk és a környezetünk életét.
  • Ha elfogadjuk, hogy minden, amit csinálunk, igenis számít, akkor egész másképp tudunk mások felé fordulni.

Hogyan csalogatható elő a boldogító energia?

Íme néhány hétköznapi gyakorlat, amivel előhívhatjuk magunkból ezt a közösségformáló energiát, a „belső fényünket”.

Gyújthatunk rendszeresen mécsest azzal a gondolattal, hogy ez a mi belső fényünknek a látható megjelenítése, amivel kapcsolódni szeretnénk, és mélyedjünk el pár percet a lángjában.

Ha süt a nap, álljunk meg, és engedjük, hogy egy kicsit az arcunkat érje a fénye, és engedjük be a szívünkbe.

Végezzünk bármilyen kreatív, alkotó tevékenységet jókedvvel.

Álmodozzunk kicsit: merüljünk el abban, milyen életre vágynánk, ha nem állítanánk magunk elé korlátokat.

Főzzünk, süssünk és készítsük az ételt a szeretteinknek szeretettel, odaadással, a belső fényt felidézve.

Ez nem szolgálat, hanem kedvesség, harmónia

Simon Katalin fontosnak tartja leszögezni, hogy az aranyasszony-szerep – aminek velejárója a kedvesség, odaadás, határozottság, mások életének jobbá tétele – felvállalása nem egy áldozati szerep! „Nem azt jelenti, hogy innentől még többet »szolgálunk«, kiszolgálunk másokat. Ellenkezőleg: egy vezetői szerep, amivel példát mutatunk, hogyan is lehet a dolgokat jól csinálni.

Nem behódolás vagy alárendelődés, hanem olyan hozzáállás, melynek köszönhetően több lesz körülöttünk a kedvesség, a nyugalom, a melegség, és ezáltal a világ is egészen más, harmonikusabb hely lehet.”

Fotó: getty images

Címkék: