Lélek

Saját szabadság, közös boldogság: új trend hódít a szerelemben, az átsétálós házasság

Egy bizonyos kor felett egyre fontosabbá válik a nyugalom, a megszokott környezet és életritmus. Sokak számára ez azt is jelentheti, hogy már nem szívesen alkalmazkodnak a másikhoz, még házasságon belül sem, így két fedél alatt lakik a férj és a feleség. Akadály vagy lehetőség ez az új kapcsolati trend?
új párkapcsolati trend átsétálós házasság

Bár az esküvő után hagyományosan egy fedél alatt élnek a társak, ma már egyre gyakoribb, hogy az ötven feletti párok külön háztartásban maradnak a mennyegző után is. Hazánkban még felkapjuk rá a fejünket, ha így dönt egy ismerősünk, de például Nyugat-Európában és Kínában régóta elfogadott dolog. Érdekesség, hogy Kínában átsétálós házasságnak nevezik az ilyen modellt, utalva arra, hogy külön lakásban, de azért nem olyan messze lakik egymástól a férj és a feleség.

Számos tanulmány foglalkozik a témával, és az eredmények azt mutatják, hogy különösen a babyboomer generáció tagjai – az 1946–1964 között születettek – körében döntenek úgy, hogy megtartják saját lakhelyüket az érzelmi elköteleződés mellett is. Ennek oka gyakran az előző házasság rossz tapasztalatai, az anyagi függetlenség fenntartása vagy a gyermekekkel való kapcsolattartás. A nemzetközi tapasztalatok szerint a külön háztartás ellenére nagyon is működőképes alternatívát jelentenek ezek a kétlaki házasságok.

De vajon milyen feltételek mellett lehetnek tartósak? Hennel Éva mediátor, mentálhigiénés szakembernek tettük fel a kérdést. „Sok 40 feletti ember, aki már túl van egy házasságon vagy hosszú távú élettársi kapcsolaton, nehezen mond le az önállóságáról, a szokásairól és a kialakított életteréről. Az új kapcsolatban pedig ugyan sokan keresik az intimitást és a társaságot, de mégsem feltétlenül akarnak mindent újrakezdeni egy közös otthon kialakításával” – kezdi a szakember.

Mi szól mellette?

Önállóság megőrzése: A felek megtarthatják megszokott életüket, rutinjaikat és személyes terüket.

Konfliktusok minimalizálása: A különélés csökkentheti a mindennapi feszültségeket, amelyek gyakran a közös háztartásból és az onnan eredő feladatokból, különféle igényekből fakadnak.

Kapcsolati fókusz: Az együtt töltött idő így is minőségi lehet, hiszen a felek tudatosan alakítják a közös pillanatokat, akkor és addig vannak együtt, amikor ez nekik a legmegfelelőbb.

Mik a buktatói?

  • Hiányérzet: Fennáll az elmagányosodás veszélye, ha a felek közötti kötődés nem elég szoros. Ha a pár nemcsak a kezdetekben, hanem hosszú távon tartja fenn a házasságot külön háztartásban, akkor könnyen előfordulhat, hogy a fizikai távolság a kapcsolatban érzelmi eltávolodáshoz is vezethet.
  • Mit gondolnak mások: Tekintettel arra, hogy hazánkban ez nem egy megszokott együttélési mód, a társadalmi előítéletek nyomást gyakorolhatnak a párra.
  • Anyagi szempontok: A külön háztartás fenntartása költségesebb lehet, ezt is figyelembe kell venni a tervezéskor.

Saját szabadság, közös boldogság

Az idősebb korosztálytól az összeköltözés gyakran új szerepek és feladatok átgondolását követeli meg. „Figyelembe kell venni a teherbírást, az egészségügyi állapotot, a családi kötelezettségeket és az anyagiakat is. A legfontosabb kérdések közé tartozik, hogy hogyan tudják összeegyeztetni a saját szabadságukat a kapcsolat boldogságával” – magyarázza Hennel Éva, aki arra is kitér, hogyan kerülhetők el a buktatók.

„Az igényeket és elvárásokat meg kell beszélnie a férjnek és a feleségnek. Az idő múlásával jó, ha felülvizsgálják a helyzetet, levonják a következtetéseket, és ha szükséges, változtatnak a felálláson. Szintén fontos, hogy a döntést követően a különélés előnyeit tartsák szem előtt, elfogadják egymás eltérő életstílusát, és kompromisszumokra törekedjenek. Figyelniük kell arra, hogy az együtt töltött idő tartalmas és minőségi legyen, hogy erősítsék a kapcsolatot.”

Bármikor változhat a lakcím

Sokszor a házaspárok a kezdeti különélés után mégis az összeköltözés mellett döntenek. Sőt, az is előfordul, hogy bár először egy háztartásban kezdik a közös életüket, évek múltán mégis külön háztartásban találják meg a boldogságot.

„Ez nem feltétlenül a kapcsolat kudarcát jelenti, sokkal inkább a párok képességét arra, hogy az igényeikhez és az élethelyzetükhöz igazított megoldást válasszanak – szögezi le a szakértő. – A házasság nem kötelezően jelent közös otthont. Egy különélő házasság is működhet, ha kellő rugalmassággal és tisztelettel állnak egymáshoz a társak. Az ilyen kapcsolatok sikere a közös célok és értékek harmóniáján múlik. Őszinte beszélgetésekkel és az egymás iránti megbecsüléssel ez a modell a tartós és boldog kapcsolat alapja is lehet.”

Karda Beának bevált

Nem csak külföldön választják a külön háztartást egyes házaspárok. A magyar hírességek között is akadnak rá példák. Például Karda Bea is így él a férjével, Lacival.

„Tizenhat éve vagyunk együtt, nyolc éve vagyunk házasok, és kétlaki életet élünk. Hol itt vagyunk, hol nála, hol pedig külön, de mindenhogy jól érezzük magunkat. Lehet, sokan furcsállják, de nekünk ez vált be, és nem is akarunk rajta változtatni. Sok pár él úgy, hogy nem egy, hanem két fedél alatt osztozkodnak. Amikor megismerkedtünk, Laci 51 éves volt, én 59. Már jól ismertük magunkat, így azt is tudtuk, mennyire vagyunk képesek alkalmazkodni. Mostanra persze összecsiszolódtunk” – mesélte Bea a Storynak.

Fotó: Olajos Piroska, adobestock