Lélek

Döntésképtelen vagy? 5 apró trükk, ami segít dönteni

Ha sok teher nehezedik ránk, ha nap mint nap folyamatosan válaszokat várnak tőlünk, abba bizony bele lehet fáradni. Szaknyelvi kifejezés is létezik erre: döntési fáradtság. Pedig leginkább a döntéseinken keresztül alakítjuk az életünket...
stresszelő nő

Tudja hány döntést hoznak a felnőtt emberek egy átlagos napon? Kb. 35 000-et! Ugye kevesebbre tippelt? Ebben benne vannak az olyan apróságok is, mint hogy mit vegyünk fel reggel, vagy hogy mit csomagoljunk a gyereknek uzsonnára, egészen a nagy horderejű kérdésekig. Vagyis az ösztönös, tudat alatt hozott egyszerű döntésektől a nagy lamentálást igénylőkig minden. Valójában az egész életünk döntések sorozata. Vig-Baló Emese pszichológus, coach szerint a mentális jóllétünk alapja a döntéshozás képessége és kapacitása, és direkt módon határozza meg az életminőségünket.

A mentális állapotunk is befolyásolja

„Vannak, akik alkatilag nehezen döntenek, mert olyan a személyiségük, a mentalitásuk. Ők egész életük során sokszor elfáradnak, mire elhatároznak valamit” – mondja a szakember. A döntési fáradtságot azonban bárkinél kiválthatja szellemi, lelki kimerülés is.

„Ez lehet egy érzelmileg megterhelő életszakasz következménye, de tartós fizikai fáradtságé ugyanúgy. Sokakkal megtörténik a munkahelyi túlterheltség kapcsán, vagy egy kisgyermekes, egyszülős családban. Ha nagy felelősség nyomja valaki vállát tartósan, érzelmileg az is kimerítheti. Ezek a hatások a mentális terhelhetőséget, a döntésekre jutó kapacitást befolyásolják.”

Közben tanulhatunk önmagunkról

Amennyiben nem tudjuk meghozni a döntéseket, nem fogunk haladni az életben. A döntésképtelenség élménye pedig újabb válságot okoz. Ha ki szeretnénk lépni ebből az ördögi körből, először töltődjünk fel szellemileg, érzelmileg, majd pedig priorizáljunk. Meg kell határoznunk, hogy mik a legfontosabb megoldandó kérdések jelenleg az életünkben, és csak azokra koncentrálni. Minden mást elengedni egy időre, ezáltal lecsökkenteni a nyomasztó döntések számát. Ha viszont alkati problémáról van szó, vagy túlságosan kimerültünk, akkor kérjük szakember segítségét a talpra álláshoz.

„A kiút valószínűleg hosszabb időszak lesz, de megéri, mert közben rengeteget tanulhatunk magunkról. Mint minden nehézség, ez is szembesít önmagunkkal. Mi fontos nekünk? Miről tudunk lemondani, miről nem és miért?” – magyarázza Emese.

stresszelő nő
Döntésképtelen vagy? 5 apró trükk, ami segít dönteni

5 trükk, amely segít dönteni

A nyugalom legyen az érzelmi iránytű

Azok alapján, amit most tudunk és előre látunk, milyen lépés hozná nekünk a legnagyobb nyugalmat? Ha nincs olyan, ami teljes nyugalommal kecsegtet, akkor melyik opció hozhatna magával nagyobb megnyugvást hosszú távon? Amennyiben összeszorul a gyomrunk valami miatt, vagy valaki társaságában, akkor kerülnünk kell az adott helyzetet, személyt.

Az öt másodperces szabály

A legjobb döntések sokszor a leggyorsabban születnek. Ebben pedig az alábbi trükk segíthet: gondoljunk a megoldandó problémára, számoljunk el ötig, majd jegyezzük meg, ami eszünkbe jut. Ha mégsem merünk kitartani az első gondolatunk, ösztönünk mellett, akkor jöhet a következő lépés. Hozzunk meg egy döntést, számoljunk ötig, és utána próbáljuk megfejteni az érzéseinket: csalódottak vagyunk, vagy megnyugvást érzünk? Máris tudjuk, mit lépjünk.

Szakítsuk meg a rutint

A mindennapi berögződések, a napi rutin a segítségünkre lehet a hétköznapokban, ám néha nem árt mindent magunk mögött hagyni, és valami újat kipróbálni. Kezdjük kicsiben. Egy jelentéktelen dologban döntsünk másként, mint ahogy szoktunk. Például próbáljunk ki egy másik kávét. A változatosság új perspektívákat nyithat meg előttünk, ami elégedettséggel tölthet el minket.

Adjuk át másnak a döntés jogát

Amikor úgy érezzük, hogy képtelen vagyunk meghozni egy döntést, tipródhatunk rajta sokáig, vagy egyszerűen a véletlenre is bízhatjuk. Amikor végképp nincs ötletünk, játékos elemeket is belecsempészhetünk a dologba: dobjunk fel egy érmét, töltsünk le a telefonunkra egy döntést segítő applikációt.

Távolról könnyebb

Ha nem gondolunk rá, magától jön a válasz! Az inkubációs technika azt jelenti, hogy amikor úgy érezzük, nem jutunk egyről a kettőre, hátralépünk egy picit, tudatosan más tevékenységre összpontosítunk, és hagyjuk a tudatalattinkat dolgozni. Kutatások szerint, ha tudatosan jobban figyelünk az apró rezdülésekre, képesek leszünk észrevenni olyan dolgokat, amelyek felett elsiklott volna a figyelmünk.

Fogadjuk el, hogy hibázhatunk néha

Fontos az is, hogy megtanuljuk megbirkózni a döntéseink következményeivel. Ne hibáztassuk magunkat és főleg ne másokat, ha valami nem úgy alakult, ahogy szerettük volna.

„Ami jól sül el, azt folytassuk, a rossz következményekből pedig tanuljunk, változtassunk. Fogadjuk el, hogy néha muszáj kipróbálni dolgokat ahhoz, hogy kiderüljön, mi lesz belőlük. Fogadjuk el, hogy minden újabb lépésünknek mindig lesznek következményei, ezért ezt a fajta tanulást sosem hagyhatjuk abba.

Merjünk abban gondolkodni, hogy az élet egy támogató hely, ahol a rossz tanulságok is értünk vannak valamilyen formában.”

fotó: adobestock