A tapasztaltabb munkavállalók gyakran érzik úgy, hogy a munkáltatók a fiatalokat részesítik előnyben, mert magabiztosabban eligazodnak a digitális világban és ismerik az új trendeket. De vajon tényleg háttérbe szorul a szakmai tapasztalat? És hogyan lehet jól kezelni az elutasításokat álláskeresés közben? Kertész Tamara pszichológussal, szervezetfejlesztési tanácsadóval jártunk utána.
Öregen nem kellünk?
Egyre több fiatalabb munkavállaló jelenik meg a munkaerőpiacon.
„Egy döntéshozó számára a kor nem lehet szempont, hiszen az a feladata, hogy a legmegfelelőbb szakembert válassza ki az adott pozícióra. Ha elutasítanak, az nem a HR-es személyes véleménye, ő csak a cég elképzelését közvetíti. Nem személyes támadás, hanem a munkakörhöz kapcsolódó döntés. Ha valaki ezt mégis zokon veszi, valószínűleg egy idősebb vezetőtől is hasonlóan rosszul esne, ha azt mondaná, nem vagyunk alkalmasak a pozícióra. Ilyen esetben érdemes magunkba néznünk, és dolgoznunk azon, hogy a kritikát jól kezeljük. Ugyanakkor előfordulhatnak igazságtalanságok, és az életkorból adódó hátrányok is megjelenhetnek egyes helyzetekben – mondja a szakember.
– Ideális esetben nincs életkori diszkrimináció a munkaerőpiacon, de a gyakorlatban mégis megesik. Ha az interjún elhangzik olyan kérdés, ami erre irányul, például, hogy mennyire érzi magát fittnek vagy az egészségre vonatkozó kérdéseket tesznek fel, az nem helyénvaló. Ha úgy érezzük, az interjúztató sérti a személyiségi jogainkat, akkor jelenteni kell az illetékes szervnek.”
Nem csak a szakmai tudásunk számít
Mindig mérlegelni kell: az is fontos, hogy érezzük majd magunkat az új pozícióban. „Az elutasítás mindig kellemetlen, de ha úgy látjuk, hogy a fiatalabb kolléga lekezelően bánik velünk, vagy az interjún rosszul éreztük magunkat, érdemes elgondolkodni: valóban szeretnénk egy olyan helyen dolgozni, ahol ez megtörténhet. Ha tényleg úgy tapasztaljuk, hogy életkorunk miatt hátrányos megkülönböztetés ér, fontos feltenni a kérdést, hosszú távon el tudjuk-e képzelni magunkat egy olyan munkahelyen, ahol mindennap ezekkel az emberekkel kell együtt dolgoznunk” – jegyzi meg a szakértő.
Gyakran csapatba keresnek új kollégát, ezért az is lényeges, hogy milyen az illető személyisége.
„Például, ha introvertált a jelentkező , akármilyen jó szakember, nem fogják felvenni egy olyan munkakörbe, amely folyamatos közös ötletelést és kapcsolattartást kíván. A kiválasztási folyamat összetett: a döntéshozó a szakmai rátermettség mellett azt is nézi, mennyire passzolunk bele a szervezeti kultúrába.”
Ez is érdekelhet: Kíméletlenül árulkodik rólunk az ülési pozíciónk: ezt a titkot leplezi le a keresztbe tett lábad
Hogyan növelhetjük az esélyeinket?
Már az önéletrajz is sokat elárul rólunk.
„Fontos, hogy menyire odaillő, összeszedett az önéletrajzunk, és azt is el kell fogadni, hogy nem elegendő az, ami 30 évvel ezelőtt elég volt. Muszáj lépést tartanunk az új trendekkel. Kialakulóban van egy új irányzat, már egyre több munkáltató kompetencia alapú önéletrajzot vár el.
Egy interjún nem feltétlenül arra kíváncsiak, hogy milyen névleges pozíciója volt a jelentkezőnek. Hanem inkább arra, milyen problémákat oldott meg. Milyen szemlélettel áll a feladataihoz, és milyen hozzáállással érkezik. Fontos, hogy az illető olyan munkát vállaljon el, amit szívesen csinál. A motiválatlanság hosszú távon senkinek sem előnyös” – mondja Tamara, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy manapság a munkaerő-piac sokkal rugalmasabb, mint korábban volt.
„A motivációs levél egyre inkább háttérbe szorul, mert a teljes kommunikáció, az önéletrajz, a jelentkezési mód, az e-mail megfogalmazása, sőt egy telefonhívás is sokkal többet elárulhat. Oda is beadhatjuk a jelentkezésünket, ahol nincs meghirdetett pozíció. És arra sem kell várni, hogy kiértesítsenek: nyugodtan jelentkezzünk be, és érdeklődjünk, kisebb cégeknél akár személyesen. Fontos azonban megtalálni az egyensúlyt. A határozott, de nem tolakodó stílus a legideálisabb.”
„Ha hosszú távon visszautasításba ütközünk, akkor érdemes szakemberrel konzultálnunk, és közösen átnézni az önéletrajzunkat. Hiszen lehet, hogy egy apróságon csúszik el a sikeres álláskeresés, amelyen eddig átsiklottunk.”
Elavult a tudásom?
Sok cég arra hivatkozik, hogy az idősebb munkavállalókkal szemben a fiatalok jól ismerik az új trendeket. „Az ifjabb generáció előnye, hogy nem kell a cégeknek a betanításra időt áldozni, viszont az érettebb munkavállalók előnye, hogy megbízhatóbbak, tapasztaltabbak és többnyire kiterjedtebb kapcsolati tőkével rendelkeznek.”
Fotó: Getty Images