Lélek

Az ördög a részletekben rejlik: így ismerheted fel, ha bankkártyacsalók próbálnak átverni

Több tízmilliárd forint landol évente a bűnözők markában bankkártyával kapcsolatos visszaélések nyomán. Így ismerheted fel, ha át akarnak verni.
nő bankkártyát és mobiltelefont tart a kezében

Több tízmilliárd forint landol évente a bűnözők markában bankkártyával kapcsolatos visszaélések nyomán. Annak érdekében, hogy a magyar felhasználók védekezni tudjanak a csalókkal szemben, a Magyar Nemzeti Bank új technológiát vezetett be a piacra.

Egyre több a visszaélés

Egy jegybanki felmérés szerint kiugróan megnőtt a bankkártyával kapcsolatos visszaélések száma az utóbbi években Magyarországon. Ami különösen az online kereskedelmi térben duzzadt hatalmasra. Bár a pénzintézetek gyorsan lépnek fel ellenük, a mindenre elszánt csalók egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak, hogy megszerezzék a fogyasztók érzékeny adatait, és – azokkal visszaélve – nem kívánt tranzakciókat bonyolítsanak le.

Amíg korábban leginkább az elveszett, ellopott vagy hamisított bankkártyák jelentették a fő problémát, addig 2020 óta már az internetes vásárlással kapcsolatos visszaélések hódítanak a csalók körében. A koronavírus-járvány alatt robbant óriásit az online vásárlások száma itthon és szerte a világban. Így a bűnözők is célba vették ezt a területet.

  • A COVID előtt évente összesen néhány tízmillió forintos káresetek történtek. 2024 első negyedévében már 13,3 milliárd forint értékben történtek bankkártyával kapcsolatos csalások Magyarországon.
  • Tavaly január és március között 4603 estet rögzítettek, míg a világjárvány előtt csupán 10-50 volt ez a szám.
nő bankkártyát és mobiltelefont tart a kezében
Az ördög a részletekben rejlik: így ismerheted fel, ha bankkártyacsalók próbálnak átverni

Így védekezz a csalók ellen 4 lépésben

Bár az eszközök és az ötletek száma szinte végtelen, kevés olyan megoldás létezik, ami hatékonyan segít ezek tömeges visszaszorításában. A felhasználók elővigyázatossága viszont kulcsfontosságú a csalások elkerülésében. A megfelelő védelem érdekében a szakértők a következőket javasolják:

  • online vásárlásoknál használjunk kétlépcsős azonosítást;
  • csak biztonságos, ismert webáruházakban vásároljunk;
  • folyamatosan figyeljük a bankkártyás tranzakciókat, és azonnal jelentsük számlavezető pénzintézetünknek a gyanús eseteket;
  • internetes vásárlásokhoz lehetőség szerint használjunk virtuális vagy limitált egyenlegű bankkártyát.

Ez is érdekelhet

  1. Ha nincs utánvét: így kerülhetjük el az internetes csalást vásárláskor
  2. Meg ne nyisd, ha ezt az SMS-t kaptad a Fővárosi Vízművektől: több tízezerrel verhetnek át
  3. Meg ne nyisd, ha ezt a levelet kaptad az „MVM”-től: milliókkal is lehúzhatnak

A megoldás már a zsebünkben van!

A Magyar Nemzeti Bank új technológiája, a gyors, biztonságos, kényelmes és a lakosság számára ingyenes qvik lehet a fény az alagút végén. Ez egy digitális, de nem kártyaalapú lehetőség, így például sem a bolti vásárláskor, sem pedig webáruházas fizetéskor nem kell a bankkártyát magunknál tartanunk. A folyamat ugyanis ilyenkor az SMS-ben, e-mailben, QR kód megjelenítésével vagy egy NFC-jel sugárzásával továbbított hivatkozás segítségével, a már meglévő mobilbanki alkalmazásunkban, egy előkészített azonnali átutalási linken keresztül indítható el.

Mivel a teljes fizetési művelet közvetlenül a bankszámlánkhoz kapcsolódik, így a qvik használatának feltétele csupán a forint alapú folyószámla és a hozzá tartozó mobilbanki alkalmazás, amihez csak a megszokott azonosítási eljárást követően férhetünk hozzá okostelefonunkon. Ez ma az egyik legbiztonságosabb megoldás, hiszen féltett személyes adatainkat egyik résztvevő fél sem tárolja, így azok nem kerülhetnek illetéktelen kezekbe.

Fotó: gettyimages