Lélek

Elváltak a barátaink: kinek az oldalára álljunk, és hogyan tartsuk velük a kapcsolatot?

Ha egy házaspár különválik, az gyakran nemcsak a családon belül, hanem a baráti társaságban is változást okoz. Megbillen a megszokott egyensúly, közös programok maradnak el, ünnepek válnak kényelmetlenné, és a barátok nehéz kérdések elé kerülnek.
nő mutat egy széttépett fényképet

Egy házasság felbomlása, egy szakítás a baráti kör kapcsolatait is próbára teheti. Ilyenkor különösen fontos az empátia és az ítélkezésmentes hozzáállás. Barátként nem az a feladatunk, hogy megoldjuk a helyzetet – bármilyen jól ismerjük őket –, hanem hogy jelen legyünk, támogassunk és segítsünk az új egyensúly kialakításában. Hogyan kezelhető ez a kényes szituáció: kell egyáltalán állást foglalnunk vagy választanunk?

„A rövid válasz: nem, a legtöbb esetben nem kell, sőt, nem is szabad állást foglalni – szögezi le Hennel Éva mediátor, mentálhigiénés szakember. – A válás az ő magán­ügyük, és a barátok szerepe nem az, hogy döntőbírók vagy ítélethozók legyenek. Ha az egyik fél mellé állunk, azzal könnyen elidegeníthetjük a másikat és kockáztatjuk mindkét barátságot. A cél az, hogy mindkét féllel fenntartsuk a jó viszonyt, amennyiben ez lehetséges.”

Így álljunk hozzá a kényes helyzethez

  • Tartsuk tiszteletben a döntésüket: bármilyen nehéz is szem előtt tartani, az ő életükről van szó, és az ő döntésükkel nem tehetünk mást, csak hogy elfogadjuk azt.
  • Legyünk elérhetőek külön-külön is: egy válás érzelmileg megterhelő, és az egyik vagy mindkét fél kirekesztettnek, elveszettnek érezheti magát. Egy-egy üzenet, találkozás, vagy csak az a tudat számukra, hogy „itt vagyunk”, nagyon sokat jelenthet.
  • Maradjunk semlegesek és támogatók: a legfontosabb, hogy mindkét fél felé empátiát és megértést tanúsítsunk. Hallgassuk meg őket, ha beszélni akarnak, de ne engedjük, hogy minket használjanak fegyverként a másik ellen. Jó, ha kerüljük a pletykálkodást és a rosszindulatú megjegyzéseket.
  • Mondjuk el nyíltan: ha elég szoros a viszonyunk mindkét féllel, érdemes lehet velük külön-külön beszélgetni és elmondani, hogy szeretnénk mindkettőjük barátja maradni.
  • Alakítsuk újra a kapcsolatot: a barátság is változhat. Lehet, hogy most egy darabig külön-külön találkozunk velük vagy új helyzetekhez alkalmazkodunk, azonban ez nem jelenti automatikusan a kapcsolat gyengülését, sokkal inkább az átalakulását.
nő mutat egy széttépett fényképet
Ha a barátok válnak, az a közös társaságot is próbatétel elé állítja

Amit tilos!

  1. Ne beszéljük ki az egyik felet a másiknak, vagy más barátoknak. Ez hosszú távon mindenkinek árt.
  2. Ne adjunk tovább semmit, amit a másik fél bizalmasan megosztott velünk.
  3. Ne próbáljuk újra összehozni őket, hacsak ők nem kérnek ebben segítséget.
  4. Ne faggassuk őket a részletekről: ha ők nem akarnak beszélni a válás körüli hercehurcáról, ne kíváncsiskodjunk.
  5. Ne szervezzünk olyan programot, ahol mindkettőjüket meglepetésként hívjuk meg, ugyanis ez nagyon kínos lehet mindenkinek.

Közös esemény szervezése válás után: kit hívjunk meg?

Teljesen természetes, ha a pár egyik tagjával közelebbi kapcsolatban voltunk, hiszen a barátságaink nem mindig egyforma mélységűek.

„Ilyenkor is érdemes jelezni a másik fél felé, hogy gondolunk rá. Még ha korábban kevésbé is voltunk szoros viszonyban vele, egy egyszerű üzenet vagy telefonhívás, amelyben kifejezzük együttérzésünket és felajánljuk a barátságunkat, sokat jelenthet számára. Egy rövid találkozás vagy pár kedves szó is elég lehet ahhoz, hogy ne érezze magát egyedül” – mondja a szakértő, aki arra is kitért, meghívjuk-e őket, ha éppen egy baráti eseményt szervezünk.

„Ez az egyik legkényesebb kérdés, hiszen nincs rá egyértelmű szabály. Ha a válás még friss, és a felek között feszült a viszony, nyilván nem jó ötlet mindkettőjüket hívni. Ilyenkor inkább döntsünk aszerint, kivel vagyunk szorosabb kapcsolatban. Ha már eltelt egy kis idő, és a viszonyuk rendeződött, elképzelhető, hogy mindketten nyitottak egy közös találkozásra.

Érdemes ezt külön-külön megkérdezni tőlük, és csak akkor meghívni őket, ha mindketten komfortosan érzik magukat a másik jelenlétében.

Amennyiben egy nagyobb baráti társaság eseményéről van szó, segíthet, ha a többi közös baráttal is egyeztetünk és együtt mérlegeljük, mi lenne a leginkább támogató megoldás. Fontos, hogy senki ne érezze magát kényelmetlenül, sem a vendégek, sem mi magunk szervezőként.”

Ez is érdekelhet:

fotó: AdobeStock