Hogyan válasszunk?
Legyen szó építkezésről vagy felújításról, mindenek előtt el kell döntenünk, hogy milyen tüzelőanyaggal szeretnénk megoldani lakásunk, házunk fűtését: gáz-, vegyes tüzelésű és pelletkazánok a legelterjedtebbek itthon. Emellett az is fontos, hogy milyen típusú: padló- vagy hagyományos fűtéshez kell-e a szerkezet. A szükséges teljesítmény szintén nem elhanyagolandó szempont. Ha ezekre a kérdésekre megvan a válasz, máris szűkíthetjük a szóba jöhető típusok számát.
Fontos a hatásfok
Egy hagyományos berendezésben az energiahordozó égésekor vízgőz és füstgáz is keletkezik, vagyis a leadott hasznos hő, és így a kazán hatásfoka soha nem lesz százszázalékos. Így tehát beszélhetünk hagyományos, alacsony hőmérsékletű és kondenzációs kazánokról.
Meglepő!
Meglepő, de évente átlagosan hét olyan hónap van, mikor kénytelenek vagyunk bekapcsolni a fűtést. Mivel az év több mint feléről van szó, sem takarékossági, sem környezetvédelmi szempontból nem mindegy, milyen megoldást választunk.
Amit a kondenzációs kazánokról tudni érdemes
Az ilyen berendezések a vízgőz rejtett hőjét is felhasználják, így – a többlethőnek köszönhetően – a hatásfok a fűtőértékhez viszonyítva akár 105–108 százalékos is lehet. A készülék – bár titokzatosnak tűnik – nagyon egyszerű elven működik. Belül egy tagolt hőcserélő található, vagyis a lényeg: a hagyományos kazánoknál a kéményben lecsapódó vízgőz itt a kazán belsejében marad.
A szerkezet ezt visszaforgatja a rendszerbe, így a lehető legtöbb energiát sajtolja ki a fűtőanyagból. Ennek köszönhető, hogy a hagyományos kazánokhoz képest akár 15-20 százalékkal több fűtőenergiát is képes leadni.
- ELŐNYE: felújításkor is könnyen ráköthető a régi fűtési rendszerre, a beépítés nem igényel nagyobb munkálatokat.
- HÁTRÁNYA: többe kerül, mint egy hasonló kategóriájú, hagyományos berendezés, viszont 3-4 év alatt visszahozza az árát.
Mennyibe kerül?
Az árat rengeteg dolog befolyásolja: a gyártmány mellett például az, hogy falra szerelhető vagy álló változatról van szó, továbbá, hogy milyen teljesítményűt választunk. A berendezés teljesítménye attól függ, hogy mekkora lakást, házat akarunk fűteni vele. Táblázatunkban tájékoztató árakat gyűjtöttünk össze három ár- és teljesítménykategóriából.
Vegyes tüzelésű kazánok
Ezek a legelterjedtebbek, mivel bármilyen fűtőanyagot felhasználhatunk bennük. A fa és a szén mellett a hulladék egy része is elégethető. Hasonlóan a fatüzelésű kazánokhoz, a vegyes tüzelésűeknél is alapfeltétel, hogy legyen elegendő hely a fűtőanyag tárolásához.
- ELŐNYE: olcsó az üzemeltetése.
- HÁTRÁNYA: alacsony a hatásfoka, viszont a károsanyag-kibocsátása magas. A faelgázosító kazánok hatásfoka valamivel jobb, azok azonban drágábbak.
Mennyibe krül?
A vegyes tüzelésű kazánokból falra szerelhető változat nincsen. Öntöttvas és lemezkazánok között választhatunk, ezeken belül különböző teljesítményűek vannak.
Pelletkazánok
Alternatív energiaforrás felhasználásával működik. Nálunk még nem annyira elterjedt, mint Nyugat-Európában. A pellet nagy nyomáson összepréselt fa, mely ránézésre a nyúltápra emlékeztet. A pelletkazánok beépített tárolójukból csak a szükséges mennyiségű fűtőanyagot táplálják a rendszerbe, így nincs szükség folyamatos utántöltésre. A megfelelő méretű tárolót elég néhány hetente megtölteni.
- ELŐNYE: gazdaságos, hatásfoka kimagasló, alig marad az égéstermék után hamu.
- HÁTRÁNYA: egyelőre meglehetősen ritka és drága.
Pelletkazán
Akármennyire is gazdaságos, a pelletkazán pillanatnyilag a legdrágább kazántípusnak számít.
A takarékos fűtéshez
✔ Legyenek megfelelően szigetelve nyílászáróink, hogy ne szökjön ki a meleg.
✔ A fűtőtesteket az ablakok alatt helyezzék el, mert a felszálló meleg levegő a beérkező hideggel keveredve kellemes hőmérsékletet eredményez.
✔ Párologtassunk folyamatosan a lakásban, mert a magasabb páratartalom növeli a hőérzetet.
✔ Érdemes a szobákban automata vezérlőrendszerrel szabályozni a hőmérsékletet.
✔ Éjjel a nappalihoz képest 5 fokkal alacsonyabbra állítsuk a hőmérsékletet.
✔ A termosztát olyan helyre kerüljön, ahol sem közvetlen napsütés, sem huzat, sem más hőforrás nem éri.
fotó: fotolia