Otthon és Kert

A spórolás a karbantartással kezdődik: így csökkentheti drasztikusan a fűtésszámlát

A hideg idő beköszöntével, ahogy hűl le a lakás, egyre gyakrabban kapcsoljuk be a klímát, a kazánt, a konvektort, vagy begyújtunk a kandallóba. Fontos azonban, hogy a fűtési berendezés felkészítésére is fordítsunk kellő időt, hiszen csak úgy tudjuk biztonságosan, hatékonyan és takarékosan használni.
fűtés spórolás tippek

Az első és legfontosabb lépés, hogy meggyőződjünk a rendszer megfelelő működéséről. Biztonsági szempontból jobb lenne, ha ezt nyáron megtettük volna, de ha elmaradt, akkor még most is érdemes ezzel foglalkozni.

Figyeljünk a gyanús jelekre!

Tegyünk egy próbát, kapcsoljuk be a konvektort, csavarjuk rövid időre magasabb hőmérsékletre a termosztátot, esetleg gyújtsunk be a kályhába, kandallóba. Ha a készüléknek furcsa hangja van, különös szagot áraszt, vagy olyan jelet tapasztalunk, ami nem megfelelő működést jelezhet, mindenképpen hívjunk ki egy szakembert. De egyébként is ajánlott évente egyszer ellenőriztetni, átvizsgáltatni a berendezéseket.

A gázkazánt, gázkonvektort jó kitisztíttatni, amihez szintén érdemes szerelőt hívni, aki szükség esetén kicseréli problémás alkatrészt, elektródát, és ellenőrzi a gázégőt is. Amennyiben elektromos fűtési rendszerünk van, amit napelemről üzemeltetünk, szintén nem árt egy ellenőrző karbantartás a szezon kezdetén.

A hűvös őszi időben a klíma is jó szolgálatot tehet. Szinte mindegyik képes meleg levegőt is fújni, de télen csak kifejezetten erre a célra gyártott berendezéssel lehet olcsón és hatékonyan fűteni. Minél hidegebb van odakint, annál nehezebb dolga van a klímának. Ma már vannak olyan berendezések, amelyek akár mínusz 20-25 fokban is működőképesek.

Kevesebb energia

A rendszeres karbantartással nemcsak a biztonságunkért tehetünk, de sokat spórolhatunk is. Az elhanyagolt készülékek hatásfoka ugyanis mindössze 60 százalékos. Energiát úgy is megtakaríthatunk, ha a konvektor vagy radiátor mögé alumíniumfóliával bevont hőszigetelő lapot (hőtükröt) szerelünk, mely a szoba irányába vezeti vissza a meleget.

Érzékelők

A szén-monoxid-mérgezés veszélyére nem tudjuk elégszer felhívni a figyelmet. Szén-monoxid-érzékelőt érdemes elhelyezni minden olyan helyiségben, ahol tüzelőberendezés működik. Ezenkívül füstérzékelőt is célszerű beszerezni, főleg, ha kandallót vagy fatüzelésű kályhát használunk.

Kéményseprőt láttam…

„A mondás szerint szerencsét hoz, ha kéményseprővel találkozunk. Ez így is van, hiszen, ha jól működik a házunk kéménye, biztonságban tudhatjuk az otthonunkat és a szeretteinket” – mondja Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Soha nincs késő kihívni a kéményseprőt ellenőrzésre, még most is kérhetünk időpontot, ám a kéményseprők leterheltsége miatt előfordul, hogy várnunk kell.

„Aki nem kapna azonnal időpontot, annak sem kell megijednie, hiszen a kéményseprésnél a hangsúly nem az ellenőrzés időpontján, hanem annak rendszerességén van. Nemcsak ősszel, bármelyik évszakban lehet ellenőriztetni a kéményt. Nyilván az a  legbiztonságosabb, ha úgy kezdjük meg a fűtési szezont, hogy előtte egy szakember ellenőrizte a fűtőeszközünket, és egy kéményseprő látta a kéményünket” – mondja a szakember.

Aki gázzal fűt, annak kétévente, aki fával annak évente érdemes megnézetnie a kéményét.

Kerüljük el a baleseteket!

Ha visszaáramlik a füstgáz, tökéletlen égés jön létre, aminek az egyik mellékterméke a kis mennyiségben is halálos szén-monoxid.

„Ahol fával, szénnel fűtenek, ott folyamatosan korom és kátrány rakódik le a kémény belső falára, amit ki kell tisztíttatni. A lerakódást csak fokozza, ha lakkozott, rétegelt, nedves, festet fával vagy szeméttel fűtenek. Az optimális tűzifa az, amit nem kezeltek semmivel, és két évig fedett, jól szellőző helyen száradt. A kémény belső falán lerakódott korom- és kátrányréteg folyamatosan vastagszik, leszűkíti a kémény belsejét, ami miatt visszaáramolhat a füstgáz. A kéményben lerakódott korom és kátrány meg is gyulladhat, ami lakástűzhöz vezet. Minden hetedik épülettűz a kéményben keletkezik” – sorolja a tűzoltó alezredes.

fűtés spórolás tippek

Ingyenes az ellenőrzés

„Magánszemélyeknek ingyenes a kéményseprés, amelyet a katasztrófavédelem szakemberei végeznek. De a családi házakhoz nem megy ki automatikusan a kéményseprő, időpontot kell egyeztetni velük telefonon, a 1818-on, vagy interneten a kemenysepres.katasztrofavedelem.hu oldalon. A társasházakban élőkhöz a kéményseprő magától érkezik, és ingyen elvégzi a munkát. A fent említett weboldalon a település és a közterület kiválasztását követően megtudhatják a társasházban élők, hogy az adott utcában lévő társasházakba mikor érkeznek a katasztrófavédelem kéményseprői” – magyarázza Mukics Dániel.

Amit még megtehetünk

A nyílászárók szigetelésével már elkéstünk, de a szivacsos tömítő, szigetelő jó megoldás lehet, ha huzatos az ablak. Ne feledjük azonban, hogy a túl jó szigetelés szén-monoxid kialakulásához vezethet. Ha ugyanis zárt térben nyílt láng ég, és nem biztosított a megfelelő levegő-utánpótlás, szén-monoxid fog keletkezni. Ezért a nyílászárók szigetelésénél, új ablakok beszereltetésénél ne feledkezzünk meg légbevezető betetetéséről sem.

A fűtőtestet soha ne fedjük le. Ügyeljünk rá, hogy ne lógjanak előtte nehéz függönyök, és ne toljuk eléjük az ágyat, de a polcot sem, mert ezek akadályozzák a hő terjedését.

Szabályozható hőmérséklet

Célszerű a radiátorokat szabályozócsappal ellátni, így éjszakára levehető a fűtés. Ha pedig hosszabb ideig nem tartózkodunk otthon, állítsuk alacsony fokozatra a kapcsolót. Természetesen ügyelni kell arra, hogy ne hűtsük ki teljesen a lakást, mert akkor a falak is áthűlnek, és sokkal nehezebb lesz újra felmelegíteni. Az automata szabályozó azért praktikus, mert előre programozható: napközben alacsonyan (19 fok körül) tartja a hőmérsékletet, és csak a hazaérkezésünk előtt kb. 30 perccel engedi majd a rendszert felfűteni a beállított magasabb hőfokra.

Fotó: adobestock