Tavasszal vásároltam egy örökzöld törpe fenyőfélét. Az erkélyen tartottam, és egy hónapja elkezdett sárgulni a levélkéje. Itt küldök egy ilyen sárgult levélkét. Nem tudom, mit tehetnék, hogy megmentsem, pedig hetente öntözöm tápoldattal. Kérem, adjon tanácsot, hogy megmenthessem és örülhessek neki – kérdezte korábban egy olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
A balkonon tartott örökzöldek sajnos nem mindig élik túl a nyarat. Ennek a legfontosabb oka, hogy az ilyen növények párás, esős területről származnak, általában szórt fényben érzik jól magukat, a balkonon pedig ennek az ellenkezőjét kapják, tűző napot, és száraz forróságot. Ilyenkor a növények legyengülnek, és fogékonyabbá válnak a betegségekre.
A legjellemzőbb az atkafertőzés, mely pontosan ilyen tüneteket okoz, mint ami a küldött mintán is látható. Fertőzhetnek még molyfélék is, bár ezek inkább a normálméretű örökzöldeken károsítanak. Én az Ön helyében keresnék egy félárnyékos helyet, a szabadban, és ott nevelném tovább a növényemet. Segíthet, ha több árnyékot adó növény közé teszi, melyek között a klíma is párásabb lesz. A rajta lévő atka leirtása már problémásabb lesz, erre a Nissorun vagy a Sanmite nevű szer használható, 2-3 alkalommal, 10-15 napos ismétlésekkel permetezze le a növényt. A kezelés előtt az elszáradt részeket távolítsa el!
Vízigényes cserjék az erkélyen
Érdemes megpróbálkozni a díszcserjékkel is. Az egyik ilyen a babérmeggy, amely babérszerű levelekkel díszítő örökzöld. Magassága, habitusa a fajtájától függ. Újabban számtalan törpe örökzöld cserje jelent meg, melyek kékes, szürkés, sárgás lombjukkal akár balkonládában is évekig tarthatók. Ezeknek az öntözésére nagyon figyelni kell, hogy ki ne száradjanak. Van köztük boróka, ciprus, tuja és néhány fenyőféle is.
Felkopaszodik a szobafenyő
Ez a növény egy szobafenyőféle! Még az is lehet, hogy a közönséges szobafenyő, amely olyan sok háztartásban előfordul. A színe világoszöld, ezért valamilyen alfaja lehet. Nem egy igényes növény, csupán világos helyre és rendszeres vízellátásra van szüksége. A legnagyobb probléma vele a felkopaszodás szokott lenni, melynek oka a túl sok vagy éppen túl kevés víz, esetleg a száraz levegő vagy a közvetlen, erősen tűző napfény.
Norfolk-szigeti növény révén szereti a párás, hűvös levegőt, így ha lehet, 10–14 fokon teleltessük. Nyáron párásítsunk, ha száraz a szoba levegője, vagy akár árnyékba, akár nagyobb fák alá, a szabadba is kitehetjük a fenyőnket.
Sajnos, mivel eredeti élőhelyén 40–60 méteres fává nő, nálunk is hamar kicsi lesz számára a szoba. Ilyenkor a legjobb, ha elajándékozzuk, de ha jól érzi magát, és nem kopasz a törzse, vissza is lehet vágni. Igaz, ilyenkor már amorf növény fejlődik, viszont továbbra is megtartható a helyén. Ezt a megoldást csak kísérletező kedvű kertészeknek ajánlom, mert lakásban nem mindig vezet eredményre, és előfordul, hogy a fenyő elpusztul.
Kiszel Péter további növényápolási tanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Fotó: pexels