Otthon és Kert

Beteg a szőlőm: a szőlőperonoszpóra jelei, tünetei és kezelése

A szőlőperonoszpóránál is a megelőzésen van a hangsúly. A fertőzési forrás a lehullott levél, melyet minden esetben gyűjtsünk és semmisítsünk meg.

Nagy a gondom, megbetegedett a szőlőm. Szeretném a segítségét kérni, mert nagyon el vagyok keseredve, hiszen úgy féltem és vigyázok rá, gondozom, és mégis így jártam. Virágzásig semmi baja nem volt, és a levélnek most sincsen, egészséges, csak a fürtök betegek. Permetszerek, amit használok: Dithane M45 + Folicur solo +Karate, lemosó permetezést is elvégeztem – kérdezte korábban egy olvasónk.

Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza

Megállapítható, hogy a szőlőperonoszpóra végzett a szőlője virágaival. Totális fürtfertőzés esetén sajnos az a jellemző, hogy a fürt egésze barnul, vagy elrohad. A levél egészségesnek látszik, de egyáltalán nem biztos, hogy az is. A fiatal levélen még sárgászöld elszíneződés jelzi a kórokozó jelenlétét, mely van, hogy csak fény felé fordítva látszik igazán. Később persze a levélen is feltűnnek az elszáradó foltok, komolyabb fertőzés esetén akár lombhullás is tapasztalható. Éppen ezért, a szőlőperonoszpóránál is a megelőzésen van a hangsúly.

A fertőzési forrás a lehullott levél, melyet minden esetben gyűjtsünk és semmisítsünk meg. Természetesen szél és eső útján is érkezik utánpótlás, ezért szükséges a zöldmunkák során a jól szellőző növényt kialakítani, hiszen a fertőzéshez víz szükséges, az pedig a szellőző ültetvényben hamar felszárad. Az első permetezést május közepén végezzük, majd 10-15 naponta, 5-7 alkalommal ismételjük, különösen akkor, amikor ilyen esős az év, mint idén.  Védekezésre a Dithane M45 jó, amit használt, valószínűleg nem elégszer. Alkalmazható még a Rézmax, és a Bordói por is.

Kiszel Péter további növényápolási tanácsait ide kattintva tudja elolvasni.

Fotó: pexels