Azt szeretném megkérdezni, hogy át lehet-e ültetni az orchideát, vagy sem? – kérdezte korábban egy olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
Át lehet ültetni az orchideákat, sőt, idővel át is kell ültetni őket. Az ok egyszerű: a kérges közeg, melyben élnek, idővel komposztálódik, összeesik, levegőtlenné válik, így a növények gyökerei könnyen berohadnak. A másik oka pedig a növekedés, ami alatt a növénynek egyre több gyökere kúszik a cserépen kívülre, így elborul, valamint tápanyagot, vizet sem kap eleget.
Persze, néhány kikandikáló gyökérért nem érdemes ültetésbe fogni, akkor lesz időszerű, amikor már alig van élő gyökérzet a cserépben. Az élő gyökér zöld színanyagot tartalmaz, húsos, innen könnyű felismerni, míg a halott barna. Éppen ezért, 2-3 évente szoktuk átültetni őket, tavasszal, miután elvirágoztak. Időnként még az epifita, azaz fán lakó orchideákat is át kell kötözni másik faágra, úgy, hogy friss mohát rögzítünk a gyökerei alá, mely tartja a nedvességet.
Levágjam az orchidea elvirágzott szárát?
A növény élete szempontjából mindegy – én, ha nem látok rajta új bimbót, levágom, így ugyan nem szívja vissza belőle a tápanyagokat a virág, de amit a gyökerein át felvesz, azt rögtön egy új hajtásra fordíthatja. Sokakat az is zavar, hogy az orchidea gyökerei kimásznak a cserépből – ezeket tilos levágni! Természetes ez a viselkedés, hiszen a vizet a környezete párájából is felveszi.
Pont ezért, hetente csak egyszer öntözzük. Átültetni csak akkor kell, ha a kérges közeg már rohadni kezd, vagy felborul a növény – orchidea földkeveréket használjunk hozzá. Ha kell neki noszogatás, pár percre speciális tápoldatos vízbe tegyük, majd csöpögtessük le, és tegyük vissza a helyére.
Sarjakat hoz, de virágot nem az anyanövény
Ez a jelenség a lepkeorchideákra jellemző. A virágszár alsó két-három rügye vegetatív, abból esetenként sarjnövény fejlődik. Önnél is ez történt. A virágszár virágot már nem, de sarjakat még hozott. Ezeket, amikor már van legalább két-három centis gyökerük, orchideaközegbe kell ültetni. A virágszárról metszőollóval vágjuk le, úgy, hogy egy kis darabka a virágszárból maradjon rajta.
A kérges, tőzeges közegbe pedig úgy ültessük be, hogy óvatosan inkább a cserepet kocogtatva rázzuk köré a közeget, mert ha nyomkodva tömörítünk, az a gyökér sérüléséhez vezethet. Néhány év elteltével ezek a növénykék pontosan olyan virágot fognak hozni, mint az anyanövény.
Az anyanövényt érdemes volna tápoldatozni orchideatáppal. Ezt abba a vízbe kell beleönteni, amibe hetente ázik az orchidea. Így a sarjak utáni, kicsit legyengült állapotából újra erőre fog kapni, és virágozni fog. Most azért nem nyílik, mert az energiáját a gyermekei nevelésére fordítja.
Kiszel Péter további növényápolási tanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Fotó: pexels