Otthon és Kert

Felkopaszodik a szobafenyő: nem szereti az érzékeny növény, ha járkálnak mellette

Sötét hely nem okoz ilyen féloldalas kopaszodást, bár láttunk már olyat, hogy a növény fele azért barnult, mert a fűtőtestből felszálló meleg levegő szárította egész nap, vagy a napsugarak csak a felét égették nappal.

Szeretnék tanácsot kérni öntől a szobafenyő nevelésével kapcsolatban. Szomszéd nénink évek óta nagy cserépben tart egy szobafenyőt, ami már kétméteres lehet. Szépen hajt felül, általában 4-5 ágat, körkörösen. Egy idő múlva azonban egyik oldalán elkezdi lehullatni az ágakat, így elég féloldalas szegényke. A földjét locsolja a néni, és néha felülről is lespriccelgeti a növényt. Elvileg jól érzi magát a fenyő, mert az ágainál is megjelentek kisebb hajtások. Mit tehetnénk, hogy megakadályozzuk az ágak lehullását, illetve, hogyan lehetne a szobafenyőt szaporítani? Esetleg a megjelenő kisebb hajtásokkal? – kérdezte korábban egy olvasónk.

Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza

A szobafenyő valószínűleg azért dobálja egy oldalon az ágait, mert azon az oldalon közlekednek mellette. Tipikusan az a növény, amelyik nem szereti, ha ütögetik az ágait. Sötét hely nem okoz ilyen féloldalas kopaszodást, bár láttunk már olyat, hogy a növény fele azért barnult, mert a fűtőtestből felszálló meleg levegő szárította egész nap, vagy a napsugarak csak a felét égették nappal. A szobafenyő valóban egészséges lehet, ha ilyen szépen fejlődik.

Az egyetlen baj vele, hogy hamar kinövi a lakást. Növényházban könnyű a dolgunk, mert ha félbevágjuk, úgy, hogy azért maradjon rajta zöld ágrész, akkor kihajt, és újra nevelhetjük néhány évig. Szaporítása csak gyökereztető hormonnal lehetséges, tőzegben, és kizárólag a hajtáscsúcsból, mert az oldalhajtások nem képesek felfelé növekedni. Érdemes inkább új növényt vásárolni!

Felkopaszodás ellen

A színe világoszöld, ezért valamilyen alfaja lehet. Nem egy igényes növény, csupán világos helyre és rendszeres vízellátásra van szüksége. A legnagyobb probléma vele a felkopaszodás szokott lenni, melynek oka a túl sok vagy éppen túl kevés víz, esetleg a száraz levegő vagy a közvetlen, erősen tűző napfény.

Norfolk-szigeti növény révén szereti a párás, hűvös levegőt, így ha lehet, 10–14 fokon teleltessük. Nyáron párásítsunk, ha száraz a szoba levegője, vagy akár árnyékba, akár nagyobb fák alá, a szabadba is kitehetjük a fenyőnket.

Sajnos, mivel eredeti élőhelyén 40–60 méteres fává nő, nálunk is hamar kicsi lesz számára a szoba. Ilyenkor a legjobb, ha elajándékozzuk, de ha jól érzi magát, és nem kopasz a törzse, vissza is lehet vágni. Igaz, ilyenkor már amorf növény fejlődik, viszont továbbra is megtartható a helyén. Ezt a megoldást csak kísérletező kedvű kertészeknek ajánlom, mert lakásban nem mindig vezet eredményre, és előfordul, hogy a fenyő elpusztul.

Kiszel Péter további növényápolási tanácsait ide kattintva tudja elolvasni.

Fotó: gettyimages