Gyapjúkabát
• Vizes, nedves lett a kabátunk? Először rázzuk ki belőle a port – így nem keményednek meg a szálak –, majd akasszuk vállfára, és tegyük a leghűvösebb (kb. 19 fok lenne az ideális) helyiségbe, jól szellőző helyre. Fontos, hogy soha nem szárítsuk a fűtőtest közvetlen közelében!
• A hosszú kabát elegáns, ám – ha leülünk benne – könnyen meggyűrődhet. Hogyan orvosoljuk ezt? Akasszuk fel egy vállfára, tegyünk az ujjaiba egy-egy összehajtogatott törülközőt, majd gőzőlve vasaljuk ki, függőlegesen mozgatva a készüléket.
Termokardigán, polárfelső
Bátran moshatjuk gépben, 30 fokon. Kerüljük azonban a túl erős centrifugálást. Annak érdekében, hogy felsőnk a lehető leghosszabb ideig megőrizze puhaságát, mossuk kifordítva, és használjunk kímélő, fehérítőszereket nem tartalmazó mosószert. Kerüljük az öblítő használatát, mert ez elzárja a polárszálat, és így csökkenti annak szigetelőerejét. Ha lágyítani szeretnénk az anyagot, adhatunk egy kis ecetet az öblítővízhez.
Bőr- vagy velúr- kabát
A hasított bőrből vagy velúrból készült felöltő mutatós, divatos viselet, ám ha víz, eső megy rá, az könnyen foltot hagyhat rajta. Ilyenkor a legjobb megoldás, ha speciális tisztítóradírral, habbal próbáljuk meg ezeket eltüntetni. Drogériákban is kapható ilyen.
Tolldzseki
Kényelmes és nagyon meleg a tolldzseki, amelyet samponos vízben, kézzel moshatunk ki a legkönnyebben. Ha mosógépbe tesszük, akkor 30 fokon, kímélő programmal mossuk. Érdemes lanolint tartalmazó mosószert használni, mert ettől puha és bolyhos marad a toll.
Alacsony fordulatszámon centrifugázzuk ki a dzsekit. A dobba a centrifugázás előtt tegyünk a kabát mellé egy-két teniszlabdát. Célszerű ezenkívül rendszeresen – szárazon is – felrázni a kabátot, így a tollak nem tapadnak össze.
Sportruházat
A légáteresztő anyagú textilek csak speciális mosószerekkel tisztíthatók. Ezeket tanácsos a ruházattal együtt megvenni a boltban. Az ilyen típusú dzsekik speciális védőrétege könnyen megsérülhet, ezért kell betartani a kezelési útmutatóban szereplő utasításokat. Ha a kabát már elöregedett, és emiatt beázik, használjunk impregnálóspray-t.
Overál
A legtöbb anorákot poliészterből gyártják, így ezek csak 40 fokon moshatók. Használjunk finom vagy színes ruhákhoz ajánlott mosószert. Ha túl magas hőfokot választunk, az anyagon gyűrődések keletkeznek. Amennyiben szárítógépbe tesszük, rakjunk mellé pamutpólót, ez ugyanis gátolja, hogy a műszálas anyag feltöltődjön elektromossággal.
Kiegészítők
• A sapkát, kesztyűt is érdemes impregnálni, a drogériákban, sportszaküzletekben kapható speciális impregnálóspray.
• Amennyiben már nem elég vízálló az esernyőnk, az anyagát kívülről fújjuk be hajlakkal.
Velúr lábbelik
A velúrcipő, -csizma foltjait a korábban már említett radírral tüntethetjük el, de jó megoldás lehet még, ha pár csepp mosogatószert teszünk egy nedves rongyra, és ezzel dörzsöljük le a piszkot.
Csizma
- A bőrcsizmára sokan használunk gyorsfényezőt, ám szakemberek szerint ezek az ápolók szárítják a lábbeli felületét. Időnként használhatók, ám mellette hetente egyszer alaposan tisztítsuk meg a csizmát egy nedves ronggyal a sártól, kosztól. Amikor megszáradt, kenjük be a megfelelő színű cipőkrémmel, amit ronggyal vagy kefével dolgozzunk a bőrbe. Polírozáshoz egy régi, kiszuperált zoknit is használhatunk.
- • Soha ne tartsuk, szárítsuk a lábbeliket a fűtőtest mellett, mert a bőr kiszárad és megkeményedik.
- A sózott hó okozta károsodásra bevált szer a petróleum: öntsünk belőle egy keveset egy rongyra, majd gondosan töröljük át vele a cipőnket, csizmánkat.
- A glicerin és a lenolaj szintén segítség lehet, ha sokáig akarjuk használni a gumicsizmát. Hetente törüljük át vele a lábbelit.
- A lakkcipő sem fog berepedezni, ha lenolajjal vagy glicerinnel áttöröljük.
Cipők tárolása
Mindig győződjünk meg arról, hogy a cipőnk teljesen megszáradt, mielőtt a szekrénybe tennénk. Így elkerülhetjük, hogy kellemetlen szaga legyen, esetleg bepenészedjen.
Télen is beizzadhat a lábunk. Pláne, ha jó meleg zoknit, harisnyát viselünk, vagy ha huzamosabb ideig vagyunk a lábbeliben egy fűtött helységben. A kellemetlen szagok ellen esténként szórjunk a cipő belsejébe hintőport vagy szódabikarbónát. Szintén segíthet, ha fertőtlenítő hatású illóolajat, például teafaolajat cseppentünk egy fagolyóra, majd ezt helyezzük a cipőbe.
Soha ne tegyük a lábbeliket pincébe, hőforrás (radiátor vagy kandalló) elé, és ne tegyük ki nagyon hideg levegőnek sem, ahogy nyáron a nap sugarait is kerülni kell. Nem célszerű továbbá a lábbeliket légmentesen záródó dobozban vagy műanyag zacskóban tárolni.
Tavasszal pedig, a szezon végeztével tisztítsuk meg a cipőket, tömjük ki őket újságpapírral, csatoljuk be a csatot, kössük be a cipőfűzőt, és így tegyük el.
Fotó: gettyimages