A fürdőlepedőket rendszeresen ki kell mosni, hogy megakadályozzuk a baktériumok és gombák elszaporodását. Az ilyen mikroorganizmusok betegségeket okozhatnak.
Veszélyes mikrobák
Philip Tierno, a New York-i Egyetem mikrobiológusa szerint már két-három használat után a törölközők baktériumok forrásává válhatnak. A víz, az elhalt hámsejtek és a higiéniai termékek maradványai felhalmozódnak a törölközőben. A meleg és párás környezet kedvez a mikroorganizmusok szaporodásának. Ez különösen igaz a rosszul szellőző helyiségekben.
Mosási ajánlások
A higiéniai szakértők azt tanácsolják, hogy a fürdőlepedőket három-négy használatonként mossuk ki. Ez két-háromnaponta egy mosást jelent azoknál, akik naponta zuhanyoznak. A mosás gyakorisága azonban a törölköző típusától is függ:
- Kéztörölközők: egy-két naponta mossuk.
- Arctörülközők: naponta mossuk.
- Tornatörülközők: minden használat után mossuk ki.
Tárolás és szárítás
A törölközők alapos szárítása a két használat között szintén fontos. A törölközőket a nedves fürdőszobán kívül, jól szellőző helyen szárítsa meg. Ez segít megelőzni a baktériumok elszaporodását.
Mosási szabályok
A baktériumok hatékony elpusztítása érdekében ajánlott a mosáshoz forró, lehetőleg 60 °C-os vizet használni. Kerülje a törülközők megosztását a családtagokkal. Ez csökkenti a keresztszennyeződés kockázatát.
Alternatív tisztítás
Bár a szövetlágyítók puhábbá teszik a törölközőket, túlzott használatuk csökkentheti a nedvszívó képességet. Használhat helyette ecetet a mosáshoz.
A törölköző élettartama
Kétévente vagy nyilvánvaló kopás esetén cserélje ki a törölközőket. Az öreg törölközők kevésbé hatékonyak és nehezebben tisztíthatók.
A törölközőhigiénia nemcsak tisztasági, hanem egészségügyi kérdés is. A gyakori mosás és a megfelelő ápolás csökkenti a fertőzések és bőrirritációk kockázatát.
A gép karbantartása, tisztítása
Ha újonnan veszünk gépet, akkor is át kell mosnunk időnként, hiszen különböző zsírok, szennyeződések a dobon maradhatnak.
● A háztartási boltokban vásárolhatunk trisót, nem is túl drága, ezzel átmoshatjuk a rendszert. A mosószer-adagolóba körülbelül feleannyi trisót tegyünk, mint amennyit a mosószerből szoktunk, majd ruha nélkül futtassunk végig egy programot. Utána következzen egy átmosás sima vízzel.
● Ugyanígy átmoshatjuk a rendszert ecettel is. 2 deciliter ecetet öntsünk a mosószer helyére, és ruha nélkül menjen végig egy program, majd egy öblítés tiszta vízzel.
● A mosógép belsejében időnként felbukkanhat egy-egy penészfolt, hiszen a baktériumok megtapadhatnak a műanyag felületen, a meleg, vizes közeg pedig igazi paradicsom számukra. A sötét foltokat ecetes ronggyal dörgöljük át, amely antibakteriális hatású.
● A mosógép csövében időnként keletkezhetnek lerakódások, amelyek elzárhatják a víz útját. Ez ellen időről időre végezzünk el egy 90 fokos, ruha nélküli mosást.
Fotó: gettyimages