Az őszi és téli hónapokban sokan találkoznak ezzel a problémával. Sajnos a meleg radiátorok és a kinti hideg időjárás elősegíti a fokozott páratartalom kialakulását a lakásban. Néha azonban tudattalan hibák és mindennapi szokások eredménye is a kellemetlen folyamat.
Hogyan szellőztessük a lakást télen?
Ahelyett, hogy drága párátlanítókba fektetne, nézze meg, hogyan csökkentheti gyorsan a lakás páratartalmát. Ez nagyon egyszerű.
Sok otthonban a téli időszakban az ablakokon cseppenként összegyűlő víz a normális, de ez egyenesen vezet a veszélyes penészesedéshez is. A fűtési szezonban rendkívül fontos a helyiségek rendszeres szellőztetése a jó légkeringés és légcsere biztosítása érdekében. A legjobb, ha az ablakokat rövid időre, de teljesen kinyitjuk. Nyissa ki őket szélesre, mondjuk egy vagy másfél percre. De ne feledje, hogy előtte kapcsolja le a radiátorokat, hogy ne növelje a villanyszámlát.
A főzés közbeni gőztermelés szintén fontos kérdés. Ez leggyakrabban az ablakokon csapódik le, ezért főzés közben mindenképpen használjon páraelszívót. Ha befejezte a főzést, három percre nyissa ki az ablakot, hogy az üveg gyorsan megszáradjon.
Ezek a szokások növelik a penész kialakulásának kockázatát
Hogyan előzze meg a nedvességet otthonában? Figyeljen oda néhány dologra, amelyek hozzájárulnak a fülledt és dohos levegő kialakulásához
A hosszú és forró fürdők növelik a páratartalmat. Kerülje ezeket, és minden mosakodás után mindenképpen nyissa ki a fürdőszoba ajtaját, hogy a gőz távozhasson a helyiségből.
A beltéri ruhaszárítást nehéz elkerülni, de jó ötlet, ha ősszel és télen a szárítóra akasztás után 10 percre kinyitjuk az ablakot, hogy a levegő keringjen.
Vásároljon olyan növényeket, melyek szeretik a magas páratartalmat és el is nyelik azt, például a páfrányt vagy szobaborostyánt.
Hogyan szellőztessük szakszerűen a lakást?
A szakszerű szellőztetés az egyik legjelentősebb energiatakarékosság. Az ésszerűtlen szellőztetés akár évi 20% többletkiadást is okozhat, ráadásul a közérzetünk is sokkal rosszabb lesz.
❶ Télen naponta többször szellőztessünk, rövid ideig. Az állott levegő akár 5 perc alatt is távozik otthonunkból, ha jól kitárjuk az ablakot. Abban az esetben, ha újabb, jól szigetelő ablakaink vannak, akkor erre különösen ügyeljünk. Ha öt percnél tovább szellőztetünk, a falak, bútorok is áthűlnek, és a fűtésszámlánkon ez látszani fog.
❷ Ébredés után mindig szellőztessük ki a hálószobát.
❸ Főzéskor kapcsoljuk be a páraelszívót, használjunk fedőt, a végén nyissunk ablakot. (Ezzel energiát is megspórolunk.) Evés után az étkezőben szellőztessünk.
❼ A frissen mosott ruhákat lehetőleg ne a lakásban teregessük! Ha nincs máshol hely, akkor azt a helyiséget, ahol a ruhaszárító áll, szellőztessük sűrűbben.
❹ Takarítás után hagyjuk, hogy átjárja a levegő a szobákat, így a padló is hamarabb felszárad, és a vegyszerek kellemetlen szagától is megszabadulunk.
❺ Este, lefekvés előtt pár percre nyissuk ki az ablakot, mert a friss levegő elősegíti a pihentető alvást.
❽ A kereszthuzat a gyors és alapos szellőztetés kitűnő módszere. A szobát gyorsan átjárja a friss levegő, így rögtön kellemesebb, egészségesebb beltéri klímát teremtünk.
❾ Az ágyneműnket rendszeresen, naponta szellőztessük. Lehetőleg tegyük ki fedett teraszra néhány órára.
❻ Zuhanyzáskor, fürdéskor mindig csukjuk be a fürdőszoba ablakát, nehogy megfázzunk, de mielőtt kimegyünk a helyiségből, alaposan szellőztessünk ki magunk után. Így megszabadulunk a párától, ami összegyűlik a falakon és a fugákban, és penészesedést okoz.
❿ A résnyire nyitott ablak esetén észrevétlenül illan ki a meleg a lakásból, ám a levegő cseppet sem lesz frissebb és páramentesebb, mint a gyors, gyakori szellőztetéskor, viszont a fűtésszámlánk jelentősen megemelkedik.
Fotó: gettyimages