Otthon és Kert

Penész ellen: 4+1 tuti tipp, ha lecsap a pára

Kevés szellőztetés, magas páratartalom, hideg falak – és máris megjelennek a penészgombák a lakásban. Bár a feketés-zöldes foltok igen csúnyák, nem csak esztétikai gondot jelentenek. Kellemetlen szagot is árasztanak, és bizony az egészséget is károsítják.
penész ellen

A penészgomba mindenhol ott van, ahol nedvesség van. Okozhatja a rossz szigetelés, nedvesség, nem megfelelő fűtés, a pára lecsapódása a hideg falakon és helytelen vagy kevés szellőztetés. A régebbi épületeknél gondot jelent továbbá, ha a falak nincsenek megfelelően szigetelve, miközben új, jól záródó nyílászárókat szereltünk be. Az újépítésű lakásoknál pedig a probléma forrása legtöbbször az, ha a helyiségek – például a festés után – nem száradtak ki teljesen. Szakértők szerint a munkálatok után kb. három évre van szükség ahhoz, hogy az épület teljesen száraz legyen.

Több liter nedvesség naponta

Építési hibák nélkül is gondot okozhat a pára. Egy többszemélyes háztartásban ugyanis a napi teendők következtében (főzés, tusolás, mosás, ruhaszárítás) több liter nedvesség keletkezik, amely a lakás leghidegebb részén – elég egy hideg falfelület – megmarad, és máris jó táptalajt nyújt a penészgombának.

A penészgomba ellen mindenképpen küzdeni kell. Az egyik legfontosabb feladat, hogy megszüntessük a kialakulásának, megtelepedésének az okait.

Amennyiben építési hiányosságok vannak – nem megfelelő szigetelés stb. –, az nyilván nem oldható meg egyik napról a másikra, főleg nem télen. De érdemes szakemberrel utánajárni, és amennyiben az anyagi kereteink megengedik, pótolni a hiányosságokat.

1. Segít a meleg

Ezenkívül fontos, hogy a téli hidegben megfelelően fűtsünk. A 18 fok alatti hőmérséklet kedvez a penész kialakulásának. Gazdaságossági szempontból sem biztos, hogy megéri hagyni teljesen kihűlni a lakást, mert a falak kihűlése után több ener­giára lesz szükség a lakás felfűtésére. A gyerekszobában, étkezőben, nappaliban, vagyis ahol több időt töltünk, körülbelül 20 °C az ideális hőmérséklet. (Amennyiben valaki fázós, egy-két fokkal természetesen fűtheti melegebbre a helyiséget.)

Más lakóhelyiségekben, például a hálószobában és a konyhában, illetve távollét esetén körülbelül 18-19 fokos hőmérséklet ajánlott. Fűtéskor fontos elkerülni a helyiségek között kialakuló hőhidakat, mert azok hatására kondenzvíz képződhet, ami elősegíti a penészképződést. Ha minden helyiségben külön tudjuk állítani a hőfokot, és különböző módon fűtjük az egyes helyiségeket, úgy az azokat elválasztó ajtókat mindig csukjuk be.

2. Szellőztetés

A legnagyobb hidegben is érdemes rendszeresen szellőztetni. Bár néhány szakértő szerint naponta többször célszerű egy rövidebb ideig tartó, intenzív kereszthuzatot csinálni, ám ha nem tartózkodunk egész nap otthon, akkor elegendő reggel és/vagy este szellőztetni. Fontos, hogy ne résnyire nyissuk ki az ablakot, sokkal hatásosabb a nyílászárókat kitárni télen kb. 10 percig, tavasszal, ősszel 15 percig, nyáron pedig akár 30 percig. Különösen a hálószobában és a fürdőszobában, konyhában figyeljünk a levegőcserére.

3. Szárítás

Télen a ruhák mosása, szárítása is gondot okozhat. Azokban a helyiségekben, ahol a ruhát szárítjuk, rendszeresen szellőztessünk, és a hőmérsékletet is emeljük fel egy picit.

4. Páratartalom

Lényeges, hogy ne legyen túl magas a páratartalom a szobákban. Általánosságban 40-60 százalék az ideális. Télen lehet ettől egy picivel alacsonyabb. Fontos: a túl alacsony páratartalom nem jó az egészségünknek, míg a túl magas segíti a penészképződést. Amennyiben nem tudjuk pontosan az értéket, bizonytalanok vagyunk, érdemes egy páratartalom-mérő műszert beszerezni valamelyik barkácsáruházból.

penész ellen
Tippek penész ellen

Penész a virágföldben

Nemcsak a falon, tapétán, de a virágok földjén is megjelenhet a penész. Mi ilyenkor a teendő?

Először is vigyük ki a kaspót a szabadba. Távolítsuk el a penésszel érintett felületet is (a földet teljes egészében, és – ha szükséges – a növény levelét). Mossuk le alaposan a gyökereket, a szárat folyó vízzel. Vegyünk új cserepet, vagy gondosan fertőtlenítsük ki a korábban használt virágtartót. Töltsük fel friss, egészséges földdel, és ültessük vissza a növényt.

Így tüntessük el!

A kisebb penészfoltokat megpróbálhatjuk mi magunk eltüntetni, de már itt is fontos a megfelelő óvintézkedések betartása. Mindig vegyünk fel védőruhát (kesztyűt is), használjunk maszkot, és ügyeljünk arra, hogy a spórákat ne szórjuk szét a szobában. A legjobb, ha a takarításhoz becsukjuk az ajtót és kinyitjuk az ablakot. Megpróbálkozhatunk ecettel, alkohollal vagy speciá­lis penész elleni szerekkel. Amennyiben nagyobb felület – esetleg több helyiség – érintett, mindenképpen kérjük szakértő segítségét. Ez azért is javasolt, mert a hozzáértő szakember a penészesedés okát is meg tudja állapítani, és azt orvosolva tartós megoldást találhatunk.

Milyen típusai vannak?

Fekete penész akkor alakulhat ki, ha nedvesedési problémák vannak a házban. Gyakran fekete pöttyök, majd foltok képződnek, és rendkívül káros az egészségre.

Fehér penész jelenhet meg a fűtetlen, hűvös és nedves helyiségekben, például a pincében. Ezt a fajta penészt nehéz felismerni, különösen fehér felületeken. Ilyenkor a dohos szag utalhat a jelen­létére.

A zöld penész a háztartásban az élelmiszereken, a virágföldön, valamint a nedves helyiségekben és a fugákon jelenik meg. Allergiát és asztmát okozhat, de más penészfajtákhoz képest kevésbé káros az egészségre.

A sárga penész meglehetősen ritka nálunk. Ez különösen rossz higié­niai körülmények között fordulhat elő. A  sárga penész a nedves sarkokat, kárpitokat vagy pamutanyagokat kedveli. Szintén rendkívül káros az emberek és az állatok egészségére.

Vörös penész képződhet olyan cellulóztartalmú felületeken, mint például a papírtapéták. Ez a penész is a nedves környezetet, például a fürdőszobát kedveli. Asztmát okozhat.

Fotó: Adobestock, getty images