Otthon és Kert

A mosogatószer már ódivatú: ezzel a vegyszermentes házi keverékkel mosogat most mindenki

A hagyományos kézi mosogatószerek használatával egy kutatás szerint több víz fogy, ugyanis azt még bőségesen le is kell öblíteni az edényekről. Itt a megoldás a spórolásra!
mosogatószer házilag vegyszermentes

A mosogatószer kézi mosogatásnál elengedhetetlen része az edények zsírtalanításának, amire a gyártók is nagy hangsúlyt fektetnek reklámjaikban, ahogy annak is, hogy minél jobban habzó szerként árulják portákáikat. A zsírtalanító hatás valóban elengedhetetlen, ám a sok habbal már akad némi probléma. Azt ugyanis, ha minden ételmaradékot lesúroltunk, még bőséges vízzel le is kell öblíteni. És itt a probléma: minél jobban habzik a mosogatószer, annál több víz kell hozzá, hogy lemossuk a tányérokról.

Az ilyen típusú mosogatószerek használata esetén minden egyes mosogatás során több víz fogy. Éppen ezért egyre inkább terjed a természetes mosogatószerek, például ez a citromalapú mosogatószer használata.

Manapság azonban már számos környezetbarát módszer létezik, például szódabikarbóna és ecet használata, újrahasználható szivacsok használata stb. Ezért most elmagyarázzuk, hogyan készítheti el a világ legnépszerűbb környezetbarát citromalapú mosogatószerét, amely nemcsak a bőrre, hanem a környezetre is vigyáz.

mosogatószer házilag vegyszermentes
Vegyszermentes mosogatószer készíthető fillérekből

Zsíroldó citromalapú mosogatószer

Összetevők:

  • ½ csésze citromlé
  • ¼ csésze szódabikarbóna
  • ¼ csésze fehér ecet
  • 1 csésze víz
  • citrom illóolajok (nem kötelező)
  • Edény vagy tartály

Első lépésként töltse meg a tartályt 3/4-ig vízzel (ne töltse meg teljesen), és adja hozzá a csésze citromlevet. Ezt követően keverje össze a mosogatószert rendesen, amíg az összetevők el nem vegyülnek teljesen. Második lépésként adja hozzá a fehér ecetet és keverje össze ismét, majd keverés közben lassan adja hozzá a szódabikarbónát, ez a folyadékokkal való reakció miatt habot fog képezni.

Végül adjon hozzá további citromaromát, ha szeretne, és a kész keveréket öntse egy megfelelő flakonba a kényelmes használat érdekében. Ennek a környezetbarát mosogatószernek néhány előnye, hogy a citrom megszünteti a szagokat és antibakteriális hatású, nem használ káros vegyi anyagokat, a szódabikarbóna és a citrom pedig hatékonyan segít eltávolítani a zsírt.

Gondolta volna? Ezért sárga színű a legtöbb mosogatószivacs

Bár mosogatószivacsot a szivárvány minden színében lehet kapni, azonban a leggyakoribb szín ennek az eszköznek az esetében a sárga, rajta egy vékonyabb, zöld színű súrolólappal. És hogy miért épp a sárga a legelterjedtebb szín a mosogatószivacsok esetében?

Hasonlítani akar

Az első mesterséges szivacsot a DuPont cég dobta piacra az 1940-es években, és bár a gyártási technológiája néhány évig még titok maradt, azonban az 1950-es évek közepétől a mesterséges szivacsok gyorsan és tömegeden terjedni kezdtek a háztartásokban, felváltva a természetes szivacsokat.

A gyártók kezdettől fogva azért készítették sárga színben a mesterséges szivacsokat, mert ez hasonlított leginkább a korábban használt természetes szivacsok árnyalatára, amelyeket az emberek ismertek. A cél  az volt, hogy a poliuretán habból készülő mesterséges szivacsokban is megbízzanak. Ezt pedig úgy tudták elérni, hogy azokat küllemükben a természetes szivacsokhoz tették hasonlóvá. A más színű mosogatószivacsok csak jóval később jelentek meg a piacon.

Forrás

Fotó: pexels