Milyen almot válasszunk?
Akár kint, akár a bent fog lakni majd a macskánk, az első egy-két hétben mindenképpen érdemes zárt helyen tartanunk, amíg megszokja az új helyét, az új családját. Ehhez szükség van macskaalomra. Olyat válasszunk, amely a nedvesség hatására gombóccá áll össze, így azt könnyű az edényből eltávolítani. Ezek általában a kellemetlen szagokat is semlegesítik.
Szőrözés
Akár hosszú, akár rövid szőrű a cicánk, érdemes hetente egyszer gumikefével jó alaposan átfésülni. Ez nem csak azért hasznos, mert így sokkal szebb és fényesebb lesz a bundája, hanem a dörgölőzésnél a nadrágszárunkon „felejtett” szőrmennyiség is a minimálisra csökkenthető. Apró trükk: a fésülés után egy selyemkendővel vagy szarvasbőrrel simítsuk át a bundáját, ettől még ragyogóbb lesz. Fürdetni nem igazán kell egy macskát, mivel érdes nyelvével szinte megállás nélkül tisztítja magát, képtelen elviselni a legkisebb koszt is magán.
Ha mégis valamiért muszáj megfürdetnünk, akkor speciálisan a macskák számára kifejlesztett sampont használjunk. Alaposan öblítsük le, mert fürdetés után azonnal mosakodni kezd, hogy a nyálával visszaállítsa a saját szagát. Emiatt nagyon fontos, hogy ne maradhasson a bundájában olyan vegyszer, ami ártalmas lehet az egészségére. A hajszárító hangjától kifut a világból, ezért inkább törölközővel szárítgassuk.
Macskakarom
A karomvágást csak a lakásban tartott cicáknak javasolt, de még jobb, ha karomkoptatót veszünk, mert így is úgy is élezni fogja valamin a karmait, nem mindegy, hogy az erre a célra vásárolt eszközön, vagy a méregdrága bútoron teszi mindezt. A saját karomkoptatójára úgy tudjuk legkönnyebben rászoktatni, ha bekenjünk macskamentával, vagy rákötünk macskamentás játékot. Amikor azt használja, jutalmazzuk meg.
Etetés
Nagyon fontos, hogy jó minőségű tápokat válasszunk. Mindig legyen friss vize a cicának. A közhiedelemmel ellentétben ne adjunk neki tehéntejet, mert attól hasmenése lesz. Nyers húst ne adjunk neki, főként ne disznóhúst, mivel abban van az a vírus, amely az Aujeszky-betegséget okozza. Teljes értékű tápok mellé nem szükséges külön vitaminokat adni, de télen nem árt, ha kicsit felturbózzuk a szervezetüket.
A hideg hónapokban a zsírigényük is megnő, ezt állati eredetű zsírokból tudja lebontani. A kölyök cicákat kilenc hónapos korukig 4-5-ször etessük, utána elég kétszer is.
Amit soha ne adjunk nekik:
– cukrot, mert emésztési zavara lesz
– sok májat, mert A-vitamin-túladagolás miatt
– fűszeres ételeket – gyomorhurutja lesz
– fagyott húsokat – gyomorgyulladása, hasmenése lesz
– szétrágható műanyag játékot – bélelzáródása lesz.
Fotó: pexels