Otthon és Kert

Személyi kölcsön nyugdíjaskorban: a hitelképesség feltételei

Sokan döntenek úgy a munkával töltött éveik végén, hogy még belevágnak egy lakásfelújításba, egy komolyabb egészségügyi kiadásba, vagy lecserélik a háztartási gépet, az autót. Az ilyen kiadásokhoz azonban gyakran nincs meg az önerő...
hitelfelvétel nyugdíjas korban

A nyugdíjasok számára ugyanúgy elérhetők mindenféle hitelek, mint az aktívan dolgozóknak, két dologra azonban érdemes figyelni. Az egyik a megfelelő jövedelem, a másik az életkor. Személyi kölcsön esetében mindkettő különösen fontos, hiszen a bank pénzét nem védi ingatlanfedezet.

Mit fogad el a bank fedezetnek, és mit nem?

„Bármilyen meglepőnek is tűnhet, a bankok szívesen adnak hitelt nyugdíjasoknak – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az öregségi nyugdíj ugyanis stabil jövedelemnek számít, a munkabérnél is stabilabbnak. A nyugdíjat nem lehet elveszíteni, az egész hátralévő életünkre jár, és ha minden jól megy, stabilan emelkedik az infláció mértékével.”

A bankok a jövedelmeket három csoportba sorolják. Az első csoportba tartoznak az elsődleges vagy önállóan elfogadható jövedelmek. Ezek közül legalább egyet igazolni kell. Ilyen például a munkabér, a vállalkozásból származó jövedelem vagy a nyugdíj.

A következő csoportot a másodlagos vagy kiegészítő jövedelmek alkotják. Ide tartoznak például a gyermekek után járó ellátások vagy a bérbeadásból származó jövedelem.

„Ezeket a bank csak egy elsődleges jövedelem mellett veszi figyelembe. Nyugdíjasként nem feltétlenül van sok ilyen jövedelmünk, de bérleti díjat, életjáradékot kaphatunk, vagy lehetünk gyesen az unokával. A kiegészítő jövedelem jól jöhet, mert magasabb igazolt jövedelemmel magasabb összegű kölcsönt kaphatunk” – teszi hozzá Gergely Péter.

A személyi kölcsönnél, mivel nincs másik fedezet, magasabb jövedelemelvárással találkozunk. Nem ritka, hogy nagyobb összegeknél havi 400 vagy 600 ezer forintos minimális bevétel mellett ad kölcsönt a bank.
A harmadik csoportba a nem elfogadható jövedelmek tartoznak, ezeket még kiegészítésképpen sem fogadja el a bank. Ilyen lehet a nem véglegesített rokkantsági nyugdíj vagy a teljesítménybér.

hitelfelvétel nyugdíjas korban

Életkori elvárások a futamidő végére

A bankok a hiteligénylésnél tól-ig életkort szabnak meg. Az induló életkor a hiteligényléskori életkorra, míg a záró életkor a kölcsön futamidejének lejártakor elért életkorra vonatkozik. A minimális elvárt életkor legalább a nagykorúság betöltésének időpontja, személyi kölcsönnél pedig gyakran 21-24 év, a maximális életkor pedig többnyire 65-72 év között van. Az életkori elvárások bankonként el­térhetnek.

Egy fiatalabb adóstárs vagy az életbiztosítás segíthet

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint akkor sem kell elkeserednünk, ha az életkorunk alapján nem kaphatunk számunkra megfelelően hosszú futamidejű személyi kölcsönt. A legtöbb bank ekkor is hajlandó kölcsönt adni, de további biztosítékot kér. Előírhatja például, hogy hitelfedezeti életbiztosítást kössünk, vagy hogy a hitelbe bevonjunk egy fiatalabb adóstársat, akinek az életkora nem lépi túl a lejáratkori maximumot.

„A személyi kölcsön tehát nyugdíjasként is járható út, arra azonban érdemes figyelni, hogy a jövedelem az aktív korban megszokottnál alacsonyabb lehet, a kiadásaink viszont akár növekedhetnek is. Úgy határozzuk meg a hitelösszeget és a futamidőt, hogy a hitel törlesztőrészlete kényelmesen beleférjen a nyugdíjunkba.”

Fotó: Adobestock