Otthon és Kert

A 100 éves naptár nem hazudik: már nem kell sokat várni, ekkor fog véget érni a cudar tél

Hideg, nedves, fagyos, vagy enyhe, napos idővel búcsúzhatunk a hideg évszaktól? Bár a 100 éves naptár tudományos pontossága ellentmondásos, sokan úgy vélik, arra bátran következtethetünk, hogy hogyan lesz vége végre 2025 telének.
téli hideg fagy

Lassan, de biztosan véget ér a tél, de sokan kíváncsiak, mikor lehet végre elpakolni a nagykabátokat. A 100 éves időjárási naptár szerint a télnek – ami meteorológiai idő szerint február 28-án ér véget – hideg időjárással kell befejeződnie. A naptár próféciája alapján február utolsó hetében napos, de hideg és fagyos idő következik, és a hónap utolsó napján is hideg várható. E szerint jó esélyünk van arra, hogy mielőbb véget érjen a tél.

Ha a 100 éves naptár jóslataiban kételkedünk, az állatok viselkedéséből is következtethetünk a tavasz közeledtére. A hagyományok szerint az állatkertjeinkben élő medvék is jósoltak február első napjaiban. Az állatok nagy része bizony előbújt a barlangjából és bár az árnyékukat nem látták a felhős, borongós idő miatt, kint maradtak. Ez pedig azt vetíti előre, hogy közel a tél vége.

A medvékkel és a 100 éves naptár jóslatával ellentétben a meteorológusok viszont a hosszútávú időjárás előrejelzéseik alapján arra adják le a voksukat, hogy csak március második felében érkezhet olyan mértékű felmelegedés, amikor már elég lesz a tavaszi kabát is. Addig – március első napjaiban – szerencsére lesznek még napos, enyhébb napok, mindenesetre a tavaszi nagytakarítással érdemes még várni kicsit.

Ez is érdekelhet: 10 takarítási trükk, ami legfeljebb 3 percbe kerül: nagytakarításkor próbálja ki ezeket

Mi is az a 100 éves naptár?

A 100 éves naptár hosszú időn keresztül rögzített időjárási megfigyelések gyűjteménye, egy évszázados hagyományokra épülő időjárás-előrejelzés. A kalendáriumba a 17. század óta rögzítették a szerzetesek a megfigyeléseiket, amelyek alapján a mai napig is előrejelzéseket lehet készíteni az időjárás várható alakulásáról. A szerzetesek szorgalmasan jegyzetelték, mi az, ami befolyásolja az időjárás változását, milyen a bolygók állása, mikor mennyi eső esett, hány napig sütött a nap, hány napon át fagyott és mi előzte meg a szeles idő, a zord időjárás, vagy éppen az évszakok beköszöntét. A 100 éves naptár alapján nem csak az időjárás jósolható meg, segít megérteni a természet változásait is.

Népi megfigyelések

Február

  1. A megszólaló pacsirta a tél végét jelzi.
  2. Mátyás töri a jeget – ha talál – ha pedig nem talál, akkor csinál.

Március

  1. Amilyen idő van ezen a napon, olyan lesz egész hónapban.
  2. Gergely megrázza szakállát: a tavaszt várjuk de a tél támad újra, vagyis gyakran fordul elő hideg csapadékos idő, akár havazás.
  3. Igen gyakran esős az idő ezen a napon
  4. Sándor, József, Benedek zsákban hozzák a meleget…
  5. Amilyen az idő József napján, olyan lesz Péter Pálkor. A népi megfigyelések szerint ezen a napon szólalnak meg először a madarak.
  6. Benedek napján, ha megdörren az ég, 40 nap szárazság következik.
  7. Ha ezen a napon megszólalnak a békák, még 40 napig hideg lesz.

Fotó: gettyimages

Címkék: