Otthon és Kert

Euphorbia Leuconeura, Madagaszkár ékszere: így gondozza és az otthona éke lesz

Olvasónk növényét szeretné szaporítani és a gondozásával kapcsolatban is tanácstalan. Szakértőnk elárulja, mit tehet ellene!

Egy régebbi Meglepetésben találtam cikket a virágomról. Azt írta, hogy akár 2 méteresre is megnőhet. Az enyém 1 méter környékén van, és már nehezen tudom gondozni. Az országban több helyre küldtem már borítékban magot, és kicsi hajtásokat, amit örömmel fogadtak, mert ilyen virágot nem lehet boltban vásárolni. Szeretném megkérdezni, hogy ezt a nagy oldalsó hajtását hogy lehet szaporítani? Már egyet próbáltam földbe rakni, de kirohadt. Kérem segítségét, mit tegyek? kérdezte korábban egy olvasónk.

Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza

Az Euphorbia Leuconeura, Madagaszkár ékszere az angol nevének fordítása szerint. Igen dekoratív, alacsony, elágazódó, úgy 1,9 méter magas fácskává nő. Jól tűri az árnyékos helyeket, és a meleget is. Mérsékelt öntözést kíván. Magvetéssel és dugványozással szaporítható. A dugványozás véleményem szerint hatékonyabb, és könnyebb is.

A teendő a következő: vágjon, vagy csavarva törjön le egy oldalhajtást, melyet langyos vízbe mártson bele, hogy a mérgező tejnedv kifolyását megállítsa. A vízből vegye ki, és tegye egy-két napra száraz helyre, hogy a sebfelület beszáradjon. Amikor ez megtörtént, nedves homokba ültesse el, úgy, hogy a dugvány megálljon, majd tegye szobahőmérsékletű helyre. A földet havonta maximum egy alkalommal öntözze, hogy ne rohadjon be a növény, mely néhány hónap alatt meggyökeresedik.

Madagaszkár tekinthető otthonának, ott erdei aljnövényzetként, illetve sziklás területeken él.

A gyapjastetű a legnagyobb ellennsége

Érdekessége, hogy kerekded szára hamar szögletessé válik, mely tulajdonságát egy életre megtartja. Fehér, apró virágait a csúcsi részen, a levélhónalji részeinél hozza, melyekből fejlődő terméseit éréskor ellövöldözi, több méterre. Nem rossz szobanövény, mert nem érzékeny a túlöntözésre, persze az állandóan vízben állást, tehát a pangó vizet sokáig nem tűri.

Világos, félárnyékos helyen érzi jól magát, félárnyékban nyáron még a szabadban is elvan. Körülbelül 1,5-2 méteresre nő meg, közben elágazhat. Hőigénye nem túl magas, télen még akár 10-12 fokos helyen is jól érzi magát, ám ilyenkor ne öntözzük, csak nagyon ritkán.

Általában, mint minden szobanövényen, rajta is először a gyapjastetű jelentkezik, ha kártevőkről van szó. Talán két hibája van mindössze: egyik, hogy mivel magasra nő, kanyargós, nehezen irányítható törzse lesz, mely által könnyen felbillenhet, a másik pedig, hogy tejnedve mérgező, bőrirritációt okozhat, ha rákerül a bőrünkre.

Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.

 

Fotó: pexels