Tervezzünk!
Érdemes átgondolnunk, hogyan is kezdjünk hozzá a kertünk újjá varázslásához. A lehető legfontosabb, hogy tervezzük meg a munkát, osszuk be hétről hétre, akkor nem égnek a körmünkre a feladatok!
Gyep – újratöltve!
Áprilistól indulnak a gyeppel kapcsolatos feladatok. Tisztítsuk meg, szellőztessük, tápoldatozzuk vagy műtrágyázzuk a gyepfelületeket. Erre igen sokféle készítmény kapható, igazán választani akkor tudnánk, ha ismernénk a talaj tápanyagkészletét. Ennek hiányában inkább komplex műtrágyákat válasszunk.
Ha van lehetőségünk öntözni, akkor granulált műtrágyával tápláljuk a földet, ha nem tudunk, akkor tápoldat formájában tegyük. Ha szükséges a gyepfelújítás, felülvetés, akkor áprilistól ezt is megtehetjük.
Metsszünk, ha búcsúzik a fagy!
Február végén, márciusban – fagymentes napokon – álljunk neki a metszésnek. Ekkor metsszük meg az összes hajtáson virágzó díszfánkat, díszcserjénket.
A munka során fordítsunk figyelmet a sebkezelésekre, használjunk sebkezelő, sebzáró szereket, például a Fadoktort vagy Biocerát. Szüntessük meg az olyan telelő kártevők gócpontjait, mint az alma vértetű. Az idősebb fák körüli munkák, az odúkezelések, száraz, beteg, letört ágak csonkjainak ápolása is ebben az időszakban történjen, mert ekkor még nem indul meg a növények nedvkeringése.
A gyümölcstermők nagy részét is ilyenkor kell metszeni, de esetükben figyeljünk a növényenkénti szerszámfertőtlenítésre, amelyhez használjunk 70%-os alkoholt, és a sebkezelésekre, a fertőzések elkerülése végett.
Helyreállításra fel!
A fagy által talajból kiemelt, megdöntött, évelő növényeinket ilyenkor állítsuk helyre, karózzuk meg! Ha nem erősen fagyzugos helyen élünk, március végén kibonthatjuk a rózsákat a takarásukból, és meg is kell metszenünk őket. Futórózsáinkat könnyen hozzáköthetjük, rögzíthetjük a praktikus támrendszerhez.
A gyepfelületekről márciusig minden lehullott lombot, letört gallyat el kell távolítani, hogy a fű megfelelően fejlődjön.
Palántanevelési 1X1
Palántanevelés terén is márciusban indul az élet. Aki előnevelt palántákat szeretne kiültetni, annak márciusban el kell vetnie a paradicsomot, paprikát, padlizsánt. A vetést szobahőmérsékleten végezzük, és tartsuk nedvesen, ám amikor a növények sziklevelei megjelennek, érdemes kiszárítani a talajt, különben nő a palántadőlés veszélye.
Tápláljuk a talajt!
Március végén, április elején eljön a talaj-előkészítés időszaka. Fel kell ásni a veteményest, elő kell készíteni a zöldségek és a virágágyak helyét. Érdemes egy kis műtrágyát, komposztot forgatni a talajba. Elvethetjük szabadföldön a spenót-, petrezselyemmagokat, valamint a borsót is.
Bár a tavasszal nyíló hagymásoknak pont április–májusban van a fő virágzási ideje, a fagyérzékenyeket – mint például a kardvirág – éppen ilyenkor kell elültetnünk.
Permetezési kisokos
A növényvédelmi munkák egyik legfontosabbja, a lemosó permetezés is ilyenkor esedékes. Fontos, hogy a kezelés időpontját a rügypattanáshoz minél közelebbre időzítsük, mert a kártevők ekkor már készülődnek a támadásra, és így lesz igazán hatásos a kezelés.
Azoknak, akik „bio” szellemben kertészkednek, különösen ajánlott a lemosó permetezés, hiszen az egész éves kártevőmennyiséget jelentősen csökkenti, ráadásul számos biotermesztésben engedélyezett szer létezik, melyek a gomba (Bordói lé, Champion 50 WP), a baktérium (Rézkén 650F, Vegesol eReS) és az állati (Agrol, Vektafid A, Tiolsol) kártevők ellen hatásosak.
Fotó: archív