Otthon és Kert

Mitől bio a biokert: hogyan ellenőrizhetjük, hogy valóban azt kaptunk a piacon?

Akik odafigyelnek az egészségükre, szeretnének minél kevesebb vegyszert bevinni a szervezetükbe. De vajon mi a bio, mi az öko, és hogyan lehetünk biztosak benne, hogy valóban ilyen termékek kerültek a kosarunkba?
biokert kialakítása

Egy és ugyanaz!

Először is fontos tudnunk, hogy a bio és az öko megjelölés valójában ugyanazt takarja: hivatalosan ökológiai gazdálkodásról beszélünk. Ahhoz, hogy egy termék megkapja ezt a minősítést, szigorú ellenőrzési és engedélyezési eljáráson kell átesnie. Az élelmiszerek esetében például rendelet írja elő, hogy milyen követelmények betartása esetén lehet egy zöldség, gyümölcs vagy más alapanyag, illetve feldolgozott termék bio vagy öko jelölésű.

Tilos minden, ami mű!

A valódi biotermékeket ellenőrzött körülmények között termesztik, és semmilyen műtrágyával, szintetikus anyaggal nem szabad kezelni. Az olyan kártevőket, amelyek megtámadják a termést, mechanikus úton irtják, azaz kézzel szedegetik le, vagy kizárólag ökológiai gazdálkodásban engedélyezett szerekkel permetezik. Lényeges, hogy ezek nem szívódnak fel a növény szöveteibe, hanem vízzel lemoshatóak.

„Bioterméknek olyan növényi és állati eredetű élelmiszereket, takarmányokat, alapanyagokat nevezünk, amelyeket jogszabályokban rögzített, szigorú szakmai előírásokat betartva, a szakminisztérium által elismert ellenőrző szervezet felügyelete mellett állítottak elő – magyarázza Gelencsér Margit, a Magyar Biokultúra Szövetség munkatársa. – A feldolgozott, több alapanyagból álló élelmiszerek esetében pedig csak az minősül bioterméknek, amely legalább 95%-ban bioösszetevőket tartalmaz.”

Kérjük a tanúsítványt!

„Az öko-, illetve biotermékek jelöléséről is jogszabály rendelkezik. Nemcsak azt kell jelölni, hogy a termék bio, hanem azt is, hogy melyik szervezet ellenőrizte utoljára azt. Ha biopiacon vásárolunk, jogunkban áll a termelőtől elkérni a bio eredetet igazoló tanúsítványt.”

Ugyanakkor felmerül a kérdés: lehet-e valójában bio az, amelyre olyan csapadék hullott, olyan vízzel öntözték, amelyben esetleg lehetnek növényvédő szer maradványai.

„Tökéletes mentességet sajnos az ökológiai gazdálkodás előírásai sem tudnak biztosítani. Hiszen még a sarkvidéki jégben is kimutathatóak a növényvédő szerek maradványai. Azt viszont a bio jelzéssel forgalomba kerülő termékek készítői garantálják, hogy az előállítás során nem kerültek bele felszívódó vegyszerek, illetve az élelmiszeriparban elterjedt mesterséges ízesítőanyagok, tartósítószerek és egyéb összetevők.”

Állatokra is vonatkozik

Bár a bio és az öko megjelölést inkább zöldségekkel, gyümölcsökkel és az ebből készült termékekkel kapcsolatban használjuk, valójában állatokat is tarthatnak ökológiai gazdaságokban. Ezek a jószágok nem kaphatnak hozamfokozókat, illetve rutinszerű antibiotikumos kezelést. A stresszmentes állattartás és a biotakarmánnyal való etetés is fontos szempont.

Ha valamelyik állat megbetegszik, kezelésére csak szelíd gyógymódokat szabad alkalmazni, például gyógynövényeket vagy homeopátiás szereket.

És ha biogazda szeretnék lenni?

biokert kialakítása

A szakértők szerint a hobbikertészek, akik biogazdálkodással szeretnének kísérletezni, zöldségekkel kezdjék. Hiszen ezek termesztése a legkönnyebb olyan kemikáliák nélkül, amelyek felszívódnak a növénybe. A www.biokontroll.hu oldalon fellelhetjük azoknak a növényvédő szereknek a listáját, amelyek használata engedélyezett a biotermesztés során is. Egy ilyen kertben a műtrágya helyett természetes trágyát használnak. És elengedhetetlenül fontos a komposztálás, hogy a talaj eleven és egészséges maradjon.

Akik nem csak saját és családjuk részére, hanem biopiacra is szeretnének termelni, meg kell ismerniük és be kell tartaniuk az erre vonatkozó szabályokat. A feltételrendszert és az ellenőrzési szerződést is megtalálhatjuk a fent említett honlapon. A Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ellenőrzi és tanúsítja az ökogazdaságok munkáját. Illetve ellátja logójával azokat a termékeket, amelyek megfelelnek az öko, illetve bio minősítésnek.

Arra, hogy a biokertészkedés hívei milyen barátságos módszereket használnak a kártevők távoltartásához, jó példa, hogy a bogarakat gyakran körömvirággal, fokhagymával és büdöskével tartják távol a terméstől. A csigák ellen paszternákot ültetnek, míg a hangyák messziről elkerülik a fákat, ha csalánnal vesszük körül a növényt. Leleményességük tárháza szinte végtelen.

Fotó: fotolia