Hortenzia – a japán szépség
A gyönyörű, nagyfejű hortenzia talán az egyik legelegánsabb virág, ami kertünket díszítheti. A növény Japánból származik, ha pedig azt szeretnénk, hogy a mi klímánkon is szépen növekedjék, és bőven hozza a virágokat, az ültetésnél kell körültekintően eljárnunk. A hortenziát savanyú földbe kell ültetni, mindenképpen világos, de árnyékos helyre.
- Ha ugyanis erős napfény éri, könnyen megéghet.
- Fontos, hogy a növény tövénél mindig nedves legyen a talaj, de a pangó vizet nem kedveli.
- A telet szabadban is kibírja; vágjuk le a virágokat, majd takarjuk le a tövét.
- Ellenségei a takácsatkák és a levéltetvek.
- A szürkepenész főleg akkor veszélyezteti, ha túl nyirkos, kevéssé szellős helyen van.
Ez is érdekelhet: Hortenzia tavaszi metszése: így csináld és idén kétszer annyit virágzik majd
Gyűszűvirág – a mutatós kelyhes
Június-július környékén nyílnak a gyűszűvirág mutatós kelyhei, piros, fehér és rózsaszín árnyalatokban. Magról vethető, és akár öt éven át is élvezhetjük szépségét. Ha szabad földbe ültetjük, egy méter fölé is megnőhet. Félárnyékos helyen érzi magát igazán jól.
Miután elvirágzott, a virágok helyén megjelennek a magtokok. A szár elszáradása után ezeket érdemes elfektetni a földön, és az eső, locsolás megteszi a maga dolgát; augusztusban már felbukkannak az új növények.
Petúnia – a brazil kedvenc
Az egynyári petúnia népszerű, hiszen a gazdagon csüngő, színes virágai nem igényelnek sok gondozást, ám szépségükön megakad minden vendégünk szeme. Kedvelik a meleget és a napfényt, hiszen eredeti élőhelyük Brazília. A futó petúniák 80 centisre is megnőnek, és egész nyáron ontják a virágokat. Ismertek fehér, rózsaszín, ciklámen, lila és tarka színekben is.
Nyári melegben érdemes reggel és este is öntözni, és akkor is gondoskodjunk a folyamatos vízutánpótlásról, ha nyaralni megyünk, ugyanis egyszeri kiszáradás is elég ahhoz, hogy a növény megálljon a növekedésben és ne hozzon virágokat. Hetente kétszer érdemes tápoldatozni is, ha gazdagon csüngő, szirmokkal teli növényre vágyunk.


Virágos oázis: ezt a 7 szépséget ültesd a kertedbe, ha romantikus tündérországot szeretnél







Klemátisz – a futó látványosság
A klemátisz igazi jolly joker, hiszen dézsában, de a szabad földbe ültetve is jól érzi magát. Ha szeretnénk szép magasra, akár 4-5 méterre is felfuttatni, akkor mindenképpen a kertbe ültessük ki. Gondoskodjunk támasztékról, vagy zsinegről, amire rákapaszkodhat.
- Legjobban a félárnyékos, ám világos helyet kedveli, ugyanis méretes virágainak kell a napfény, de szereti, ha a gyökere inkább hűvösben van.
- Érdemes letakarni a tövét – például fenyőkéreggel -, hogy a földje ne forrósodjon fel.
- Nyáron figyelni kell, hogy a földje ne száradjon ki, de ne is álljon vízben.
- Tavasszal, még virágzás előtt érdemes visszametszeni, hogy még gazdagabb legyen a virágzás.
Szellőrózsa – a sokszínű csapat
Májustól július végéig díszítheti kertünket a szellőrózsák sokszínű csapata. A gumóról ültethető növény már tavasszal előbújik. Vigyázni kell, mert a levele hasonlít a petrezselyemére, könnyű összetéveszteni vele, amíg nem hoz virágot.
Kedveli a napos és a félárnyékos helyet, ezért akár dézsába ültetve olyan erkélyen is nevelhetjük, ahol nincs lehetőségünk a fényviszonyokat megválasztani. Ismert kínai, japán és erdei változata is. A betegségekkel szemben ellenálló, így kezdő kertészeknek is jó választás, vagy azoknak, akiknek nincs idejük növénygondozásra.
Holdviola – az éjjeli illatozó
A holdviola nem igényel különleges ápolást, akár az árokparton is meg tud telepedni, és évről-évre hozni fehér, vagy lila virágait. Ha szeretnénk megszelídíteni – a vadon növő fajták védettek! – és a kertünkben is ültetnénk belőle, lehetőleg kerüljön meszes talajba, és legyen mindig nedves a földje. Ezt a kis odafigyelést meghálálja, és már áprilistól virágba borítja kertünket.
A félárnyékot jobban kedveli, mint a tűző napot, de szinte bármilyen körülmények között megél. Miután elvirágzik, szétszórja a magjait. Nevét arról kapta, hogy főleg éjszaka érezni édeskés illatát.
Sarkantyúfű – a maratoni virágzó
A szarkalábként is ismert sarkantyúfű hosszú virágzással hálálja meg, ha mellette tesszük le a voksunkat. Akár júniustól szeptemberig is változatos színekben pompázhat. Lila, kék, bíbor és fehér árnyalatban is fellelhető, és akár méteres magasságra is megnőhet. Vigyázzunk, mert mérgező! Május elején ültethetjük el palántaként – bár magról is nevelhető, – kedveli a laza, nedves talajt, és az erős napfényt is jól bírja.
Évelő növény, így nem kell ősszel felszedni, viszont kemény tél esetén nem árt letakarni. A szél sem tesz jót neki, mert a magas növényt könnyen töri, ezért nem árt a nagyobb példányokat karózni. Ha csigákat látunk a sarkantyúfű környékén, védekezzünk ellenük, mert komoly kárt tehetnek a virágainkban.
Fotó: pexels, gettyimages