Barátkozzunk össze a lakókkal!
Ennek a gazdálkodási formának az alapelve, hogy semmilyen mesterségesen előállított vegyi anyagot nem használunk a kertben. Hogy ezt megtehessük, elhatározásra van szükség és kompromisszumokra. Egy ilyen kert alapja a természetes egyensúly létrejötte. Ahhoz, hogy ez létrejöhessen, úgy kell kialakítanunk a növényvilágot, hogy minden hasznos szervezet megtalálja az otthonát nálunk, hiszen ők lesznek azok, akik kordában tartják majd a kártevő szándékkal érkezőket.
A sort a komposztot lebontó gombák, baktériumok kezdik, majd az atkákon, pókokon, poloskákon át eljutunk a mindenki számára kedves méhekig, katicabogarakig, énekesmadarakig. Mind egy szálig egyformán részei, fontos résztvevői a folyamatnak, melynek végén elérjük a célunkat.
Dolgozzunk a kártevők ellen!
A kártevő-mentesítés frissen felásott kertben a legegyszerűbb. Ásást követően ne gereblyézzük el a földet, így a hantok átfagynak, és a bennük telelő fonálférgek elpusztulnak. A komposzt esetében a fagyok előtti szétterítéssel ugyanezt a hatást érhetjük el. Nitrogént könnyű a talajba juttatni. A pillangósok gyökerein élő szimbionta baktériumok megkötik a légköri nitrogént, így gazdagítva a talaj nitrogénkészletét. Éppen ezért, érdemes a nyírt gyeppótló vegetációt kiegészíteni, például fehér herével.
TIPP
Házilag készített permetezőszerek között talán a csalánlé és a zsurlólé a legismertebbek. Ezek erősítik a növény szöveteit, így azok sokkal ellen-állóbban lesznek.
fotó: fotolia