Méltán népszerű növény a medvehagyma, amely jellemzően vadon terem nálunk országszerte, így hát szabadon gyűjthető. Ilyenkor tavasszal sokan indulnak az erdőkbe, hogy teleszedjék a szatyrukat az ízletes és egészséges levelekkel, amelyeket otthon aztán felhasználnak pogácsákhoz, salátákba, vagy egész egyszerűen elfogyasztják a szendvics mellé
- Laikusként nekifogni a gyűjtésnek azonban nem veszélytelen: a medvehagyma ugyanis első ránézésre megtévesztésig hasonlít a még virágzásnak nem indult gyöngyvirágra.
- Sajnos minden évben áldozatokat szed a kettő összetévesztése, hiszen a gyöngyvirág levele erősen mérgező vegyületeket tartalmaz.
Lássuk, milyen különbségekre érdemes felfigyelni, hogy elkerülhessük az ártalmakat!
Nézzük meg a levelét!
A medvehagyma lágy, hosszúkás, lándzsa alakú levelei a hagymából nőnek ki, és egyesével, külön-külön emelkednek ki a talajból. Enyhén puhák és fényesek. A gyöngyvirág levelei ezzel szemben szélesebbek, vaskosabbak, és párosával nőnek ki a szárból, emellett sötétebb zöldek és keményebb, bőrszerű tapintásúak.
Fehér, de nem egyforma
A medvehagyma apró, fehér, csillag alakú virágokat hoz, ezek jellemzően ernyőalakzatba rendeződnek. A gyöngyvirág harang alakú, fehér vagy rózsaszín virágai egy oldalt hajtó száron, sorban helyezkednek el. Ez markáns és könnyen észrevehető különbség, de csak akkor bízhatunk benne, ha a növények már virágzásnak indultak.
Keressük a hagymaillatot!
Ha a medvehagymát megdörzsöljük, az ujjainkon erős fokhagymaszagot érzünk, ezzel szemben a gyöngyvirág illata semleges vagy enyhén édeskés. Ez az illat-teszt egyszerű és könnyen elvégezhető – ha nem érzünk erős hagymaszagot, az máris bizonyíték arra, hogy gyöngyvirágot találtunk, és nem szabad leszednünk.
Ha minden elővigyázatosság, teszt és leírás után sem vagyunk biztosak abban, melyik növénnyel van dolgunk, inkább hagyjuk a helyén.
Nem teljesen egy időben hajtanak
A medvehagyma márciusban már kihajt, levelei szedhetők. Ezzel szemben a gyöngyvirág csak akkor jelenik meg a föld felett, amikor a medvehagyma bimbója már jól látható.
Termesszünk magunknak!
Ha nem szeretnénk kockáztatni, a legbiztosabb, ha magunknak termesztjük a medvehagymát. Válasszunk neki árnyékos vagy félárnyékos helyet, a talaj legyen humuszban gazdag és jó víz-áteresztő képességű, és általában tartsuk nyirkosan. Szaporíthatjuk magvetéssel vagy gumókkal is. Ha az előbbit választjuk, majd ősszel vessük el. A hagymagumók viszont most, tavasszal ültethetők. 5-8 centi mélyre kell őket a földbe tenni, egymástól 10-15 centi távolságra. A leveleket még virágzás előtt érdemes leszedni. Fontos, hogy hagyjunk néhányat a tövön, ekkor ugyanis a következő évben megújul. A gumókat ősszel nem kell felszedni, mivel a növény évelő, magától újranő.
Ez is érdekelhet: Soha többé nem kell földet cserélned a szobanövényeiden, ha követed ezt a trükköt
Összegzés
- A medvehagymának lágy, hosszúkás, lándzsa alakú levelei.
- A gyöngyvirág levelei szélesebbek, vaskosabbak, és párosával nőnek ki a szárból.
- A medvehagyma apró, fehér, csillag alakú virágokat hoz.
- A gyöngyvirág harang alakú virágokat hoz.
- A medvehagyma erősen fokhagymaszagú, ha megdörzsöljük.
- A gyöngyvirág illata semleges vagy enyhén édeskés.
Fotó: AdobeStock