Otthon és Kert

Pénzt nem kapsz, de jót teszel: tudtad, hogy ezt is leadhatod a MOHU-nál a gyűjtőkben?

2025-től az Európai Unió minden tagállamában kötelező a textilhulladék szelektív gyűjtése, mivel a kidobott ruhák, rongyok eddig jelentős környezetkárosításért feleltek. Jó tudni, hol találhatjuk meg a hozzánk közeli gyűjtőhelyet, és mi mindent dobhatunk bele.
textilhulladék konténer

Egyre több a konténer

„2023. július elsejétől a MOHU vette át a hazai hulladékgazdálkodást, így a textilhulladék begyűjtését és kezelését is a cég végzi, együttműködve a begyűjtésért korábban felelős Textrade Kft.-vel. A többi hulladékáramhoz hasonlóan a textilhulladék terén is jelentős beruházások szolgálják a hatékonyabb gyűjtést – mondja Krain Tamás, a MOHU termékmenedzsere.

– A koncessziót megelőzően 1500 darab konténer volt az országban, mára ezek száma a duplájára emelkedett. Az új, feltörésbiztos konténerek számát a vállalat tervei szerint 2027-ig 6000 darabra emelik. Ezáltal minden 1500-1700 lakosra jut majd egy textilhulladék-gyűjtő. Az új gyűjtők telepítése mellett a régieket is felújítják, modernizálják.”

Így találjuk meg a legközelebbit!

Az interneten a MOHU térképes keresőjében tájékozódhatunk a REpontok, a hulladékudvarok, a MÉH-telepek és egyéb átvevőhelyek, így a textilgyűjtő konténerek elhelyezkedéséről. Így könnyen rábukkanhatunk a legközelebbi konténerre.

Amik belekerülhetnek, és amik nem

Krain Tamás elmondja, hogy a textilgyűjtő konténerekbe lényegében mindent bedobhatunk, amit a szekrény kiürítésekor találunk: még a lábbelik, a függönyök, a lakástextíliák és a textilszatyrok is belekerülhetnek. Mindezt a konténer oldalán elhelyezett tájékoztatón is ellenőrizhetjük.

Nem árt lerakás előtt átnézni a ruhák zsebeit, nehogy pénz vagy más értékes apróságok maradjanak bennük. Fontos viszont, hogy szennyezett, például olajjal átitatott ruhák, textilek ne kerüljenek a gyűjtőbe.

textilhulladék konténer

Csak az utolsó lehetőség legyen a kidobás

„A kidobás – még a szelektív is – csak a végső megoldás legyen a textíliáktól való megszabadulásra” – figyelmeztet Krain Tamás. Sokkal jobb, ha amit lehet, elajándékozunk, adománycsomagba teszünk, vagy eladunk. Ezt azonban csakis a jó minőségű darabokkal tegyük, hiszen az elhasználódott ruhát más sem viselné szívesen. Amit viszont mindenképpen ki kell dobnunk, mert túlságosan megviselt, az semmiképp ne a kommunális hulladékgyűjtőben landoljon.

Az újrafelhasználhatótól a géptisztító rongyig

Krain Tamás azt is elmondja, mi lesz a sorsa a textíliáknak. Először eltávolítják a közéjük került idegen anyagokat, a papírt, a műanyagot és a fémet, majd a textilt minőség szerint átválogatják. A hordható állapotú, még használható darabok akár a second hand üzletekben is feltűnhetnek. A termékmenedzser szerint ezek az újrafelhasználásra alkalmas darabok a képződő textilhulladék nagyjából 55-60 százalékát teszik ki.

A fennmaradó rész zömét géptisztító rongyként, textilipari alapanyagként hasznosítják újra, illetve energetikai hasznosításra továbbítják – ez utóbbi azt jelenti, hogy az elégetésével energiát állítanak elő.

A Magyarországon begyűjtött textilhulladéknak mintegy 99 százaléka anyagában hasznosul, vagy energetikai hasznosításra kerül, csupán nagyjából 1 százaléka kerül a lerakóba.

Ez is érdekelhet: Gondold meg kétszer: dupla bírság jár, ha így parkolsz ezen a helyen

Fotó: MOHU