Otthon és Kert

Így locsold és trágyázd a pünkösdi rózsát: virágözönnel hálálja meg

A pünkösdi rózsa csak napos helyen díszít igazán szépen. Ezen kívül a virágzás függ a gyökérgumó fejlettségétől, tápanyagellátottságától, valamint a fagyok által okozott kártól.
peónia trágyázása bazsarózsa

Régóta foglalkoztat, hogy miért nem virágzik a pünkösdi rózsám. A tövet 5 éve vásároltuk, azóta nem virágzik egyik évben sem. Ez idő alatt számtalan helyre került a kertben. Éjjel-nappal locsoltuk, trágyáztuk, de még bimbó sem volt rajta. Érdemes még próbálkozni vele, vagy már reménytelen? – kérdezte korábban egy olvasónk.

Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza

A pünkösdi rózsa csak napos helyen díszít igazán szépen. Ezen kívül a virágzás függ a gyökérgumó fejlettségétől, tápanyagellátottságától, valamint a fagyok által okozott kártól. Az ugye triviális, hogy csak a fejlett gyökérgumójú növény virágzóképes, hiszen minden növénynél így van ez. Egy jól sikerült beszerzés után a harmadik évtől számíthatunk virágokra.

Érdemes némi komposztot szórni a növény tövére ősszel, vagy akár tőzeges földkeverék, de marhatárgya elegye is megfelel. Arra figyeljen, hogy ha műtrágyát használ, az NE nitrogéntúlsúlyos legyen, mert az csak növekedésre sarkallja a pünkösdi rózsát. A téli csapadék bemossa a tápanyagokat a földbe, ahonnan a növény felveheti. A takarás véd a fagyok ellen is, melyek extrém esetben a virágrügyeket is károsíthatják. Azonban a levele alapján fő okként én a stresszfaktorra gondolok.

peónia trágyázása bazsarózsa

A pünkösdi rózsa ugyanis nem szereti a bolygatást. Ha egyszer elültettük valahová, csak akkor vegyük ki onnan, ha ott teljesen rossz helyen van. Mint írtam, ültetés után a harmadik évben nyílik, addig tehát átültetni sem érdemes. Ha mindig áthelyezi a növényt, sosem örvendezteti meg virágokkal! Hagyja, had élje az életét, és legyen türelmes vele!

Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.

fotó: fotolia