Otthon és Kert

Tízből nyolc nő rosszul mossa a melltartóját: fél év alatt tönkreteszed, ha így csinálod

A fehérnemű, különösen a merevítős melltartók kényes darabok, amiket sokan rosszul mosunk. Lássuk, hogyan kell jól mosni a melltartókat.
pöttyös melltartó rózsaszín melltartó színes melltartók szárítókötélen száradnak

A megfelelő hőmérséklet kiválasztása nem mindig egyszerű. Általában már 30 fok is elegendő a fehérnemű kíméletes és higiénikus tisztításához. A Német Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal szakértője, Marcus Gast szerint ezen a viszonylag alacsony hőmérsékleten is eltávolíthatók a baktériumok, miközben feleannyi energiát fogyasztunk, mint egy 60 fokos mosási ciklus esetén.

Érzékeny fehérnemű mosása: így tisztítsd a melltartódat

A melltartók rendszeres cseréje és mosása fontos. Általánosan 3-7 naponta ajánlott, de ha erősen izzadtál, akár gyakrabban is.

  • A melltartókat is szín szerint válogasd szét, hogy ne fogják össze egymást.
  • A legjobb, ha kézzel mosod őket, langyos vízben, finommosószerrel vagy mosószappannal. Hagyd őket fél órára ázni, majd tiszta vízzel öblítsd ki.
  • Ha mégis mosógépbe teszed, 30-40 fokon mosd őket.
  • Mindig kapcsold össze a melltartók kapcsait, hogy ne sértsék meg a többi ruhadarabot. Ha biztosra akarsz menni, használj mosóhálót vagy mosózsákot, így a melltartók merevítője nem akad be a mosógép dobjába, ami komoly károkat okozhat.
  • A legjobb, ha a melltartók a levegőn száradnak, mivel a szárítógép eldeformálhatja a kosarakat.
  • A fürdőruhák felső részére ugyanez a módszer érvényes.
pöttyös melltartó rózsaszín melltartó színes melltartók szárítókötélen száradnak
Ha így mosod a melltartókat, sokkal tovább fognak tartani

Ez is érdekelhet: 40 és 60 fokos mosás? Lesújtó véleménnyel vannak róla a szakértők – ezért!

Felesleges szokások: Főzőmosás, öblítő és szárítógép

  • Bár sokan ajánlják a 95 fokos főzőmosást, ez felesleges és rendkívül energiapazarló – a fehérnemű már 30 fokon is tiszta és baktériummentes lesz.
  • Az öblítőt érdemes elhagyni, mert bőrirritációt okozhat. Ráadásul az illat- és színezőanyagok nehezen szűrhetők ki a szennyvízből, így környezetszennyezőek.
  • A szárítógép használata csak alacsony hőmérsékleten ajánlott – különösen a pamut fehérneműknél, mert könnyen összemehetnek. Fontos tudni, hogy a szárítógépek rengeteg energiát fogyasztanak, míg a levegőn szárítás sokkal gazdaságosabb és kíméletesebb. Ha napfényen szárítasz, vedd figyelembe a fehérítő hatását is!

Fotó: gettyimages