A muskátli klasszikus ágyás- és balkonnövény, a nyár sztárja! Élénk színével, bőséges virágkoronájával és kiváló ellenálló képességével bárkit levesz a lábáról. Egyik legfőbb előnye, hogy nagyon keveset kell tennünk azért, hogy tavasztól őszig folyamatosan virágozzon. A Pelargonium for Europe (PfE) szakértői megmutatják, hogyan kell ezt a könnyen gondozható nyári növényt a lehető legjobban ápolni annak érdekében, hogy hosszú hónapokon át legjobb formájában tündökölhessen.
A napfény szerelmesei: az ideális hely
A muskátli nagyon szereti a napot! Minél több fényt kap, annál jobban virágzik. Jól bírja még a direkt napsütést is az erkélyen, a teraszon vagy a kertben. Ha csak félárnyékos helyet tudunk biztosítani, akkor sem kell lemondani a muskátliról! Ez a könnyen kezelhető növény kevesebb fényt is elbír, csak nem fog annyi virágot hozni, mint napon lévő rokonai. Fontos, hogy a muskátli, különösen az álló- és a dupla virágú fajta, egyáltalán nem kedveli a túl sok csapadékot! Ha állandóan esik az eső, érdemes fedett helyre tenni, hogy megelőzzük a gombabetegségeket.
Ez is érdekelhet: Idehaza ismeretlen kártevő falja a muskátlikat: így védekezzen a bimbókat rágó rovar ellen
Profi tipp: A muskátli korántsem bánja, ha felszökik a hőmérő higanyszála, egyszerűen csak több vízre van szüksége ilyenkor. Ha nem akarjuk jelentősen többet öntözni, délben helyezzük árnyékba vagy tegyünk fölé napernyőt.

Öntözzük rendszeresen, de ne essünk túlzásba!
A muskátli takarékos a vízzel. Húsos leveleiben és száraiban tárolja a nedvességet, és képes túlélni a rövid, szárazabb időszakokat. A termékeny virágzás érdekében azonban rendszeres öntözésre van szüksége, különösen a forró napokon. A reggeli és esti locsolás ideális kombináció lehet, ha pedig ez esővízzel történik, azzal tesszük a legjobbat kedvenc növényünknek. Fontos: ügyeljünk arra, hogy ne keletkezzen pangó víz, mivel a nedves gyökerek minden muskátli ádáz ellenségei.
SOS tipp: Ha a komposzt nedves, de a növény hervad, az a túlöntözés miatt lehet. Öntözés előtt hagyjuk, hogy a talaj jól kiszáradjon.
Fotó: Pelargonium for Europe