Korallvirág
A hiba, amit elkövethetünk a korallvirág gondozásában, a túlöntözés, ugyanis a pozsgás leveiben a növény tárolja vizet, így a túl gyakori locsolás rothadáshoz vezet.
- Két öntözés között hagyjuk kiszáradni a földjét!
- A növény szobában tavasztól késő nyárig képes a virágzásra. Ehhez sok napfény, meleg, és tápoldat kell neki. A virágzás ugyanis kimeríti a növényt, ezért érdemes kéthetente általános virágtápot adni az öntözővízhez.
- Az elnyílt virágok elszívják a tápanyagokat, csúnyák, így fontos, hogy tövig le kell csippentenünk őket a levelek közül.
- A megnyúlt hajtásokat vágjuk vissza rendszeresen, így bokros növényt kapunk.
- Tavasszal kitehetjük a korallvirágot a kertbe vagy az erkélyre félárnyékba, de a hidegben teleltetni kell!
Ciklámen
A ciklámen nem való a fűtöttszobába, így ne csodálkozzunk, ha ott kis idő múlva sárgulni kezd. Az ideális hőmérséklet számára 14-16 fok között van.
- Mérsékelten öntözzük: ne hagyjuk kiszáradni a földjét, de ne álljon a víz alatta. Ügyeljünk, hogy a levelek és a bimbók közé see kerüljön víz. A legjobb, ha alulról kap vizet, a tálka aljára tegyünk kavicságyat. Ha a levelek szára elkocsonyásodik, az a túlöntözés biztos jele. Nem szereti a kemény vizet, ezért használjunk inkább esővizet, vagy felforralt, majd lehűtött csapvizet.
- Január- február vége felé elnyílnak a virágok, a levelek leszáradnak. Ekkor ne öntözzük tovább, május végén ültessük át, távolítsuk el az elhalt gyökereket, elszáradt leveleket és világos, de nem túl napos helyen kezdjük újra mérsékelt öntözését.
- A gumó egyharmada kerüljön a föld felé, mert a ciklámen nem szereti a mélyültetést.
Fokföldi ibolya
A fokföldi ibolya jól érzi magát a szobában, ám a hideget és a huzatot nem szereti.
- Tegyük világos helyre, de a tűző naptól védjük, mert ha nem, a levelekin száraz, barna foltok jelennek meg. Ha nem kap elég fényt, a levélszárak megnyúlnak.
- Langyos vízzel öntözzük! A pangó vizet is kerüljük, félórával a locsolás után öntsük ki a kaspóból a maradékot.
- A párát szereti, ezért tegyünk alá kavicsot, vagy agyaggolyót, melyet az öntözővíz megnedvesít, így a növény párologtatni tud.
- Két öntözés között hagyjuk szikkadni a földjét, de csak alulról öntözzük.
- Tavasztól őszig hetente egyszer tápoldatozzuk.
- Az elhalt virágokat a tövüknél csípjük le, de három-négy levélréteg maradjon mindig a növényen.
Mikulásvirág
A mikulásvirágot karácsonyi dekorációként vásároljuk lakásba, pedig a meleg a növény legnagyobb ellensége. 15-20fokon érzi magát legjobban, ennél melegebb helyen rövid időn belül elpusztul.
- Nem bírja a túlöntözést, de ügyeljünk arra, hogy a télen és a tavasszal mindig legyen nedves a földje. Kerüljük a pangó vizet.
- Elvirágzás után vágjuk vissza a növényt 10-15 centire, és ültessük át. 6-8 hét után megjelennek az új hajtások.
- Ha azt szeretnénk, hogy az ünnepekre újra színes felleveleket hozzon a növény, akkor októberben naponta 12-14 órán át tartsuk sötétben.
- Legjobb, ha letakarjuk egy dobozzal, vagy sötét helyiségben tesszük. Ha a levelek kezdenek színesedni, abbahagyhatjuk a fénymegvonást. A sötét időszakban kukucskálni tilos, mert azonnal megzavarja a növényt a fény.

Ez is érdekelhet: Ezzel öntözd a cserepes hagymásaidat: kétszer annyi ideig virít a nárcisz, jácint, tulipán
Törperózsa
A virágzó mini rózsa a balkonládában és a kertben érzi magát legjobban, ezért ha tehetjük, minél előbb tegyük ki a szabadba.
- Amíg a szobában lakik, sok fényre, vízre, és alacsony hőmérsékletre van szüksége. Ne száradjon ki a földje, de kerüljük a pangó vizet is. A legjobb, ha kavicságyat teszünk a cserépbe, hogy a kifolyó víz ne érje a gyökereket. Ez különösen a nagyon száraz helyiségekben jön jól, mert így akár párásíthatjuk is a levegőt.
- Virágzás után ne csak a virágokat vágjuk le, hanem metsszük meg a szárat is, így öt-hat hét múlva újra virágzik majd a rózsa.
- A kertbe, balkonládába ültetett törperózsa kapjon sok vizet a nyári melegben, akár naponta kétszer is meglocsolhatjuk.
- Télen takarjuk be a tövét, így átvészeli a fagyokat is.
Primula
A primula biztosan nem fonnyad el, ha elég vizet kap, és világos helyen él, amíg az időjárás megfelelő lesz a kiültetéséhez.
- Ahhoz, hogy januártól májusig nyíljon, tartsuk nedvesen a földjét, de a virágokat és a leveleket ne érje víz.
- A leszáradt szirmokat csípjük ki, így újabb virágzásra bírhatjuk a növényt.
- Télen hűvösebb helyiségben tartsuk, a szobahőmérsékletet csak rövid ideig viseli el. Virágzás idején hetente egyszer tápoldatozzuk.
- Akkor se dobjuk ki, ha megsínylené a benti gondozást: tartsuk a földjét nedvesen, nyáron pedig ültessük ki a kert árnyékos részébe, és rendszeresen öntözzük!
Begónia
A begóniát sokan kidobják elvirágzás után, holott sokkal tovább elélhet, ha megfelelőek a körülményei. Szereti a fényt, de a közvetlen napsütést nem viseli el. Novembertől márciusig érheti napfény is, de ennek időtartama ne legyen több napi négy óránál.
- Télen 18-20fok között érzi magát legjobban.
- Szellőztessünk nála rendszeresen, így megóvhatjuk a lisztharmattól, szürkepenésztől. A földjét tavasztól őszig tartsuk nedvesen, de ne álljon alatta a víz. Alulról locsoljuk, így a száraknál nem képződik penész. Télen csökkentsük a víz mennyiségét.
- A begónia igényli a páradús levegőt, ezért tegyünk a kaspójába kavicságyat, melyet nedvesen tarthatunk.
- Az öntözéshez lágy, szobahőmérsékletű vizet használjunk. Az elvirágzott begóniát vágjuk vissza, csípjük le a hajtáscsúcsokat, így a növény jobban bokrosodik majd.
Fotó: pexels