Otthon és Kert

Egyszerű és természetes erő a növényeidnek: 11 otthon elkészíthető trágya maradékokból

Víz, napfény és megfelelő tápanyag – erre a három dologra van szüksége a növényeinknek, hogy sokáig gyönyörködhessünk bennük. Most megmutatjuk, hogyan készítsünk mi magunk egyszerűen, olcsón tápot.
anya gyerekével szobanövényt gondoz

Ma már számtalan tápanyagot lehet kapni, különböző formákban: folyadék, granulátum, rúd stb. Ám nem feltétlenül kell megvennünk ezeket a sokszor igen borsos áron kínált termékeket, hogy segítsük a növényeink fejlődését. Ráadásul így a környezetet sem terheljük vegyszerekkel.

Mire van szükségük a virágoknak?

  • Többek között nitrogénre – amely fehérjék, enzimek, vitaminok és a klorofill felépítésében is fontos szerepet játszik.
  • Nélkülözhetetlen a foszfor, ami a fotoszintézisre, a termésképzésre és a gyökérképződésre is hatással van,
  • illetve a kálium, amely ellenállóbbá teszi a növényt a kiszáradás, a hideg és a betegségek ellen.

Kávézacc a szobanövényeknek

A tápanyaghiány jele lehet, ha sárgulni kezdenek a levelek. A kávé kiváló nitrogénforrás, emellett segíti a talajban lévő hasznos mikroorganizmusok szaporodását. Keverjünk össze 1 rész kávézaccot 3 rész virágfölddel, és 3-4 havonta egyszer keverjük hozzá a talajhoz. A kávé a gilisztákat is odavonzza, és így a föld lazább, szellősebb lesz. A fiatal növényeknél és a palántáknál soha ne használjunk kávét, kávézaccot!

Mivel a kávézacc savas, így azok a növények hálálják meg ezt a tápanyagot, amelyek ezt a közeget szeretik. Ilyen például a hortenzia, a rododendron, az azálea, a kék áfonya, a rózsa. A szobanövényeknél nem ajánlott a kávézaccot alkalmazni, mert könnyen megpenészedhet a föld tetején. Ha maradt egy kis lefőzött kávénk, hígítsuk fel 1:1 arányban vízzel, és használjuk ezeknél a növényeknél. 3-4 hetente locsoljuk meg a szükséges töveket egy-egy csésze hígított kávéval.

Ez is érdekelhet

Tea a szobanövényeknek

A kávé mellett a tea is tökéletes tápanyag a növények számára. Teintartalmának köszönhetően fertőtlenítő hatású, és távol tartja a kártevőket a növényektől. A teánk elkészítése után a filtert dobjuk a locsolókannába, hagyjuk néhány órát ázni, majd öntözzük meg vele a növényeket. Egyszerre legfeljebb fél csészényi teát öntsünk a növényre, nehogy túl savassá tegyük a földet.

Tojáshéj a szobanövényeknek

A tojáshéj kalciumot tartalmaz, amely fontos a konyhakerti növények, elsősorban a bab és a borsó számára. Ügyeljünk azonban arra, hogy ne maradjon tojás a héjon (a legjobb, ha főtt tojást hámozunk meg, és lemossuk a héjat), így elkerülhetjük, hogy a rovarok, kártevők megszállják a növényünket. Ezt a fajta tápanyagot a szobanövények is meghálálják. Amikor átültetjük őket, kavics helyett szórjunk a cserép aljára durvára tört tojáshéjat, vagy keverhetjük apróra vágva a virágföldbe is.

burgonyafőzés

Űzze el a kertből a csigákat házi főzettel!

Öntsük le forró vízzel a tojáshéjat, hagyjuk ázni néhány napig, majd a leszűrt levet tegyük szórófejes flakonba. Ezzel hetente egyszer fújjuk le a növényeket. A mulcsként használt, összetört tojáshéj segít távol tartani a kerttől a csigákat is.

Burgonya főzőleve a kertben

Ha só nélkül főzzük a burgonyát, akkor a főzőlét lehűtve locsolásra is használhatjuk, a lakásban és a kertben lévő növényekre egyaránt. A krumpliból a főzés során kálium és sok fontos vitamin válik ki, amelyek jótékony hatásúak.

Zöldséglé trágya a növényeidnek

A zöldségek főzőleve szintén jó hatással van a növényekre: a főzés során ugyanis sok táp- és ásványi anyag kerül a vízbe. A legjobb növényápoló oldatot a karfiol, a brokkoli, a kelkáposzta és a spárga vízéből lehet készíteni. A főzetet hagyjuk kihűlni, majd ezzel öntözzük a növényeket.

Banánhéj – beindítja a virágzást

A virágzó növények számára nagyon hasznos a káliumtartalmú banánhéj. Vágjuk egészen apró darabokra a héjat, hagyjuk megszáradni (fontos, nehogy penészes legyen), majd dolgozzuk bele a virágföldbe. Öntözővizet is készíthetünk: öntsük fel langyos vízzel az összevágott banánhéjat, hagyjuk néhány órát állni, majd ezzel locsoljunk. Ideális a balkonnövények ápolására.

anya gyerekével szobanövényt gondoz
Készítsünk tápoldatot a növényeinknek!

Rebarbaralevél a szobanövényeknek

A rebarbaralevél magas oxálsavtartalma miatt nem ehető, ám emiatt még nem kell egyből kidobnunk. Távol tarthatjuk a kártevőket, ha forrásban lévő vízben kb. 20 percig pároljuk a leveleket, majd felöntjük még ugyanennyi vízzel, hagyjuk kihűlni, és ezzel permetezünk. Jó megoldás lehet még, ha apróra vágjuk a leveleket, felöntjük hideg vízzel, amit néhány óra alatt megszínez, mintha tea lenne. Ezzel a lével öntözzük a növényeket.

Ásványvíz a szobanövényeknek

A flakon alján maradt állott vizet nem szívesen fogyasztjuk el, ám a növényeinknek tökéletes lehet. Az ásványi anyagok táplálják a növényeket, ezért a maradékot öntsük bátran a földjükre. Ha szénsavas verziót fogyasztunk, és a flakonban lévő víz még buborékos, érdemes egy picit kirázni belőle a szénsavat, mielőtt a növényre öntenénk.

Sör a szobanövényeknek

Maradt egy kevés sör a doboz, üveg alján? Öntsük a virágokra: a komló és a maláta természetes tápanyag. Fontos azonban, hogy maximum kéthetente öntözzünk ezzel. Ragyogóak lesznek a növények, ha egy puha kendőt sörbe mártunk, és ezzel töröljük át a leveleket.

Fahamu a szobanövényeknek

Bár nem épp konyhai hulladék, de nagyon hasznos lehet a kandallóból, kályhából kiszedett fahamu, amely lúgosabbá teszi a földet. Ha nincs se kandallónk, se kályhánk, a nyári sütögetésekből maradt hamut is hazsnálhatjuk.

  • Kiváló mész- és káliumforrás a kertünk számára, ráadásul több olyan nyomelemet is juttathatunk a segítségével a földbe, amire nagy szükségük van a növényeknek.
  • Szórjunk kevés fahamut a virágföldre, és kész is a tápoldatozás.
  • A paradicsom, a zeller és a krumpli számára különösen hasznos.

Fotó: AdobeStock