Otthon és Kert

Soha többé nem dobod ki a maradék édeskrumplit: így nevelj belőle csinos bokrot

Sokszor alakul úgy, hogy nem tudunk az óriás édeskrumplikkal mit kezdeni, nem fogynak el egy evésre. Ha marad belőle, nevelj belőle csinos szobanövényt.
édeskrumpli csírázik hajt vízben

Örülünk, ha óriás édeskrumplikat tudunk venni a boltban, mert általában jobb az ízük és tovább is eltarthatóak, mint a kicsik. Aztán sokszor alakul mégis úgy, hogy nem tudunk az óriásokkal mit kezdeni. Ha marad belőle, soha ne dobd ki, inkább nevelj belőle szép növényt.

Az édeskrumplinak csodaszép, harsogóan zöld levelei vannak, és ha egyszer megindult, szinte lehetetlen megállítani a növekedésben. A lakásod dísze lesz ez az impozáns növény, de ha elég erős, akár a kertbe vagy a balkonra is kiültetheted, és máris nem csak látványos dísznövényed lesz, hanem újabb ebédrevalód is. Ha bent tartod, kiváló levegőtisztítóként szolgál.

De nézzük először, hogy hogyan bánj a maradék édeskrumplival.

3 Fotó megtekintése

Soha többé nem dobod ki a maradék édeskrumplit: így nevelj belőle csinos bokrot

Szép dísze lesz a lakásodnak
Még több +
Néhány nap alatt megjelennek az első levelek
Még több +
bármilyen üveget választhatsz
Még több +

Ez is érdekelhet

Édeskrumpli hajtatása vízben

  1. Csak egy csinos üvegre, vagy egy befőttes üvegre és egy fél édeskrumplira lesz szükséged. Ha kisebbet kaptál, egy szép borospohárba is állíthatod.
  2. Töltsd fel az üveged vízzel, tedd rá az édeskrumplit a vágott felével úgy, hogy kissé belelógjon.
  3. Tedd az ablakpárkányra, ahol sok fény és meleg éri.
  4. Ne felejtsd el időnként cserélni a vizet, nehogy berohadjon a krumpli alatt.
  5. Elég néhány nap és már meg is fogod látni az első hajtásokat. Két hét alatt az eredetileg élelmiszernek szánt zöldségből csinos szobanövényed lesz.

Ezt kell tudnod, ha szabad földbe teszed az édesburgonyát

Egy édesburgonya biztosítja a napi javasolt A-vitamin-bevitel kétszeresét, és a napi C-vitamin-szükséglet egyharmadát. Gazdag rostban, vasban, káliumban és B6-vitaminban. Segít megelőzni a rák, a cukorbetegség és a gyomorfekély kialakulását.

Jól bírja a szárazságot, permetezni sem kell, mert nincs kártevő, ami az ellensége lenne. A nap minden szakában meleget kell neki biztosítani, hogy fejlődjön. Gyökérről nyert kis hajtásokkal szaporítható.

Amint a hőmérséklet biztosan fagypont felett marad, elkezdhetjük a szabadföldi palántázást. A sortávolság legalább 1 méter legyen, míg a sorokon belül egymástól fél méterre tegyük a palántákat. Olyan mély lyukakba helyezzük, hogy lehetőleg csak a két legfelső levelük legyen a felszín felett. Támrendszerre futtatható. Fagyok előtt kell megkezdeni a gumók felszedését a földből.

Forrás

fotó: gettyimages

Címkék: