Otthon és Kert

Évről évre mutatósabb: ezt a 4 évelőt ültesd el most, hogy pompás kerted legyen nyárra

Az évelő növények rövid idő alatt kivirágzanak, és minden esztendőben újra tarkaságot varázsolnak a portánkra. Itt az idő elültetni őket, hogy mihamarabb gyönyörködhessünk vidám látványukban.
virágot ültető nő

Termésérés után, legkésőbb ősszel az évelők talaj feletti része elszárad, de mindig van egy olyan föld alatt lévő hagymájuk, gumójuk vagy gyöktörzsük, amelyből tavasszal új életre kelnek.

Már az ültetés évében virágoznak, így hamar élvezhetjük a munkánk gyümölcsét.

Hunyor: A szárazságot is tűri

A keleti, fekete és a pirosló hunyor a kert árnyékos részét díszítheti. Humuszos, jó vízelvezetésű talajban szépen fejlődik. Amikor ültetjük, figyeljünk, hogy a gyökerek ne sérüljenek. A töveket egymástól úgy 40 centiméter távolságra érdemes a talajba helyezni. Jól tűri a szárazságot, de esőmentes időszakokban azért kell neki némi öntözés. Virágzás után az elöregedett, beteg leveleket érdemes róla eltávolítani.

Lángvirág: Nyílás után érdemes metszeni

Kúszó és bugás fajtája is létezik. Kedveli a napos és a félárnyékos helyeket, a tápanyagban bővelkedő, gyakran nyirkos talajt. A bugás változatot 40-50 centiméter tőtávolságra kell egymástól ültetni, míg a kúszó fajták sziklakertekben és ágyás-szegélynövényként mutatnak igazán jól. Közepes vízigényű, szárazságban öntözni kell. Meghálálja, ha a földje kap egy kis komposztot vagy lassú bomlású műtrágyát, nyílás utáni metszéssel pedig újabb virágzásra bírható.

Ez is érdekelhet

  1. Évelők kavalkádja: ezeket a növényeket ültesse, hogy több évig pompás kertje legyen
  2. Mesés talajtakarók: a 6 legszebb apró virágos növény az előkertedbe
  3. Virágos oázis: ezt a 7 szépséget ültesd a kertedbe, ha romantikus tündérországot szeretnél

virágot ültető nő

Pázsitviola: A napfényt kedveli

Szeret a napon élni, árnyékban kevesebb virágot hoz. Meszes, jó vízvezetésű, enyhén savanyú, laza talajt kedvel, rézsűre és sziklakertbe is ideális. Egész tavasszal ültethető, egymástól 20-30 centiméterre. Utána rögtön nagyon meg kell öntözni. A komposzt és az ásványi trágya segíti a fejlődését. Virágzás után vágjuk vissza.

Kőtörőfű: A pangó víz árt neki

Több száz faj tartozik a nemzetségébe. Kis termetű, így főként sziklakertekben, kőfalak repedéseiben vagy talajtakaróként szép. Napon vagy félárnyékban érzi jól magát, és kedveli a laza, kavicsos, jó vízelvezető képességű talajt, de a pangó vizet nem bírja. Áprilisban, májusban ültethető, 10-20 centiméter tőtávolságban. Nem igényel sok vizet, de extrém szárazságban meg kell locsolni. A rendezettség kedvéért csipegessük le róla az elnyílt virágokat.

Ez is érdekelhet: 7 kreatív megoldás ültetéshez, ha elfogyott a csereped: látványos megoldások a kertedbe

Kártevőkalauz:

Az évelőket előszeretettel károsítják a csigák és a meztelencsigák. Ellenük kézi összegyűjtéssel, indiai futókacsa tartásával vagy vas-foszfát tartalmú szerekkel lehet a legjobban védekezni. Fűrészpor, tojáshéj és rézszalag is segíthet, jó, ha ezekkel körbevesszük a területet. Sajnos a levéltetvek is szeretik őket: erős vízsugárral, szappanos lével vagy csalánlével permetezhetünk, de a neem-olaj is hatásos lehet. Utóbbi jó választás a pajzstetű és a takácsatkák kártevése ellen is.

Fotó:AdobeStock