Otthon és Kert

Ess neki bátran: így újítsd fel a kerti bútoraidat a szezonra fillérekből 5 lépésben

Most, hogy a jó idő már tartósnak ígérkezik, elővesszük a kerti és teraszbútorokat. Ilyenkor derül ki, milyen állapotba kerültek a hosszú tél után, és hogy az alapos takarításon kívül szükség van-e a felújításra, állagmegóvásra.
Idős nő kerti széket fest

Manapság többféle anyagból – a műanyagtól a fán át a fémig – készült kerti bútorok vásárolhatók, olcsóbb és drágább árkategóriában is. Mindegyikre igaz azonban, hogy csak akkor lesznek tartósak, ha megfelelően ápoljuk őket. Ebben szeretnénk segíteni.

Fához szódabikarbóna vagy keményítő

Ha igazán alaposak akarunk lenni, akkor évente háromszor (a szezon kezdetén, egyszer a nyár derekán, végül pedig ősszel, a szezon végén) gondosan meg kell tisztítanunk a kültéri fabútorainkat.

A festett fát csak langyos, mosószeres vízzel töröljük át. Fontos, hogy ne súroljuk a felületet. Ha megszáradt, viaszos ápolószerrel vagy lenolajkencével kenjük be, és puha ronggyal fényesítsük.

  • Szódabikarbónából és keményítőből is készíthetünk hozzá keveréket házilag. Egy evőkanál keményítőt keverjünk el kevés vízzel, majd öntsük fel 5 liter langyos vízzel, végül adjunk hozzá 100 gramm szódabikarbónát. Főzzük addig, míg egy sűrűbb masszát, pépet nem kapunk. Kenjük ezt a fabútorokra, hagyjuk rajtuk 4-5 órát, majd hideg vízzel mossuk le, és hagyjuk megszáradni.
  • A tikfa gyönyörű, jól bírja az időjárás viszontagságait, ám egy idő után elszürkül. Ezt elkerülhetjük, ha szappanos vízzel lemossuk, majd száradás után speciális teakfa-ápolóolajjal kenjük át.

Meglepetés-tippek:

  • A fabútorokat mindig puha ronggyal, szivaccsal, kefével tisztítsuk. A durvább felületű tisztítók károsíthatják a felületét.
  • A mikroszálas törlőkendőről jobb, ha lemondunk, mert könnyen magába szívja a fa számára nélkülözhetetlen olajat.
  • Mindig a szálak irányában tisztítsuk a fát, hogy ne sértsük fel a felületet. Amennyiben szükséges, finom smirglipapírral is átpolírozhatjuk a kemény felszínt.
  • Jobb, ha kerüljük az agresszív kémiai összetételű tisztítószereket, mert azok foltot hagyhatnak a fán.
  • Szintén jobb elkerülni a magas nyomású mosót, mert károsíthatja a fát.
Idős nő kerti széket fest
Szépítsük meg a kerti bútort a szezonra!

Fémhez polírozópaszta

A fémbútorokat lehetőleg egész évben tartsuk száraz helyen. A rozsdamentes alumíniumból készülteket vízzel és tiszta ronggyal töröljük át. A krómozott felületekről a piszkot nedves ruhával érdemes eltávolítani, és rögtön utána szárazra kell törölni. Erős vagy durva mosószerrel soha ne tisztítsuk őket, mert elveszítik a fényüket.

Az oxidáció és a rozsda a fém alapú kültéri bútorok ellensége. Amennyiben szükséges, csiszolópapírral vagy polírozópasztával távolítsuk el a rozsdát, a korróziót és a lepattogzott festéket is. Fontos, hogy a felület teljesen sima legyen! Ezután vigyük fel újra a rozsdamentes alapozót és festéket.

Meglepetés-tippek:

  • Az alumíniumból készült bútorokat puha ronggyal töröljük át, a durva kefék, szivacsok ugyanis károsíthatják a felületet.
  • Mindig alaposan szárítsuk meg a székeket, asztalokat: a legjobb, ha egy régi törölközőt használunk hozzá.
  • A tiszta, száraz bútort érdemes autóviasszal is áttörölni, hogy tovább szép maradjon.
  • Az összecsukható székeket, asztalokat időnként fújjuk be szilikonspray-vel, hogy elkerüljük a nyikorgást.
műanyag kerti szék tisztítás
Szépítsük meg a kerti bútort a szezonra!

Műanyaghoz ecetes víz vagy sütőpor

A műanyagból készült kerti bútor a mai napig nagy népszerűségnek örvend. Ennek oka az, hogy olcsó, könnyű, tartós és egyszerűen tisztítható. Bár az igaz, hogy a nap UV-sugarai néhány év alatt elszínezhetik, meggyengíthetik a műanyagot.

Fontos, hogy rendszeresen – akár két-három hetente – lemossuk meleg szappanos vízzel, és áttöröljük száraz ruhával. Semmiképpen nem szabad súrolóporral vagy durva szivaccsal dörzsölve megpucolni, mert összekarcolhatjuk a felületet.

  • Jó megoldás még, ha ecetes vízzel töröljük át, és utána hideg vízzel leöblítjük. A sütőpor is hatásos: vízből és sütőporból készítsünk kenhető masszát, vigyük fel a felületre. Hagyjuk hatni egy-két órát, majd mossuk le.
  • Ha parkettafényesítő viasszal is átkenjük, csillogni fog, és az esőcseppek is leperegnek majd róla.

Ez is érdekelhet

Ez az 5 legszebb dézsás növény, amiért idén megőrülsz majd: a napos erkélyedre kívánkoznak

Virágzó balkon: a panel erkélyén is létrehozható buja oázis, így csináld

Levélről is szaporíthatod a hortenziádat: így csináld, hogy biztosan gyökeret eresszen

Polirattanhoz szappanos víz

A fonott kerti bútorok ma elsősorban műanyagból készülnek, ezáltal különösen hosszú élettartamúak és a hőmérséklet-különbséggel szemben is ellenállók. A polirattan bútorok ráadásul könnyen tisztíthatók.

A fonott székeket, asztalokat szivaccsal töröljük át. Az erősen elpiszkolódott darabokat elég szappanos vízzel lemosni, vagy használhatunk mosogatószeres vizet is. Amennyiben szennyeződés gyűlt össze a résekben, akkor azt távolítsuk el egy puha kefével.

  • Ha a bútorok színe is elkezdett sötétedni, a mosószerhez keverjünk kevés – gyógyszertárban kapható – bóraxot, így biztosan megőrzik eredeti tónusukat.
  • Amikor zsír, viasz vagy olaj kerül a rattan kerti bútorra, vessünk be speciális folteltávolító tisztítószereket. Vigyük fel a felületre, hagyjuk hatni, és szükség esetén dörzsöljük be ronggyal vagy szivaccsal.

Így tároljuk!

A székeket, asztalokat elsősorban az időjárástól kell óvnunk, mert az esőnek, szélnek, hőségnek, szárazságnak kitett bútorok hamar tönkremennek, pláne, ha szezonon kívül is a kertben hagyjuk őket. Fölöslegesen ne áztassuk, ősszel pedig mindig vigyük be száraz, zárt helyiségbe mindet. A fa kerti bútort semmiképpen ne fedjük le takaróponyvával, hiszen ez alatt penész képződhet.

Ez is érdekelhet: Most ültesd el a levendulát: illatos és dús bokrod lesz nyárra, ha követed ezt a 8 tippet

Fotó: AdobeStock, Getty Images