Otthon és Kert

Most kezdj el egy hűvös barlangot keresni: olyan brutális nyár jön, hogy a meteorológusoknak is leesett az álla

Ha az elmúlt években úgy gondoltad, nem bírod ki a kánikulát, akkor van egy rossz hírünk. Idén olyan brutális erővel tör majd be a nyár, hogy abban nem lesz köszönet.
magas hőmérsékletet mutat a hőmérő süt a nap

A nyár az egyik legjobb évszak: elég egy kis nyári ruha és egy papucs és már lehet is élvezni a szebbnél szebb napokat. Várnak a strandok, a hűs árnyat adó fák, a jó fagyik, nagy nevetések, kerti partik. A kiskertekben a fák roskadoznak a gyümölcstől, a napsütötte friss paradicsomtól, egyszóval lehet élvezni az életet. Ám valószínűáleg nem idén, ugyanis a meteorológusok szerint brutális hőség vár ránk. De olyan, ami ellen már sem a szalmakalap, sem a hideg vizes borogatás nem használ majd.

Ha úgy hitted, a tavalyi évben volt minden idők legmelegebb nyara, amit már nem lehet fokozni, akkor van egy rossz hírünk: bizony lehet. A profitline.hu írása szerint idén nyáron nem lesz ritka a 43-46 fokos hőség sem.

Ez is érdekelhet:

magas hőmérsékletet mutat a hőmérő süt a nap

Minden eddiginél brutálisabb nyár jön

Megdőlhetnek a melegrekordok

A klimatológusok már most figyelmeztetnek: száz éve nem mértek olyan extrém magas hőmérsékleteket, mint amilyenekre az idei évben számítani kell. Az ország több pontján 43-46 Celsius-fokos csúcshőmérséklet is várható, különösen július második felében és augusztus elején.

A jelenlegi előrejelzések szerint minden eddigi nyári melegrekord megdőlhet, beleértve az eddigi országos maximumot is, amelyet 2007-ben Kiskunhalason mértek (41,9 °C). Az idei év már tavasszal is szokatlanul meleg volt, és a száraz, anticiklonális légköri viszonyok miatt semmi sem gátolja a perzselő hőhullámok kialakulását.

Mi okozza a rendkívüli hőséget?

A meteorológusok szerint az idei extrém hőséget a globális klímaváltozás, valamint egy erős El Niño-hatás kombinációja okozza. Az afrikai eredetű forró légtömegek gyakrabban érik el Európát, és Magyarország az egyik leginkább érintett terület lehet Közép-Európában.

Hőségriadó és vízhiány

A hőmérséklet-emelkedés nem csak a komfortérzetet befolyásolja, hanem komoly egészségügyi és mezőgazdasági következményekkel is járhat. Az aszályveszély is napról napra nő: az Alföldön és a Duna–Tisza közén kritikusan alacsony lehet a talajnedvesség, és a vízkészletek vészesen apadhatnak. A vízhasználati korlátozások bevezetése is napirenden van.

Így védekezz: hideg helyett langyos

Akármennyire is jólesik ilyenkor a hűvös, jobb, ha csínján bánunk a nagy hőmérséklet-különbséggel. Ha van légkondicionálónk, legfeljebb a kinti hőmérsékletnél öt-nyolc fokkal hidegebbre állítsuk, ennél nagyobb eltérés megterheli a szervezetünket. A hideg zuhany is egyfajta hősokkot idéz elő: a testünk a hirtelen hideghatást kompenzálni kezdi, így még inkább melegünk lesz. Inkább kellemesen langyos vízzel hűsítsük magunkat, de hideg vízbe mártott, kicsavart kendőt is tehetünk a csuklónkra, a homlokunkra, a tarkónkra.

Fotó: gettyimages